Kopacz chce dopłacać tym, którzy na umowie o pracę zarabiają minimum

14.07.2015, 17:34; Aktualizacja: 14.07.2015, 17:35
Premier Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej podsumowującej wizytę w Łodzi

Premier Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej podsumowującej wizytę w Łodziźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Kopacz na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w Łodzi była dopytywana o pomysł dopłat dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i zarabiających minimum. Było to nawiązanie do poruszonej podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Łodzi kwestii tzw. umów śmieciowych. Młody mężczyzna spytał wówczas premier, jak chce rozwiązać ten problem.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • Lux Ferre(2015-09-06 22:11) Zgłoś naruszenie 00

    Zadeklarowała [pani premier] : "Dołożę temu, który się zatrudni, a nie pracodawcy".

    Ty nic nie dołożysz tępa c**o. Żeby coś dać z budżetu, najpierw trzeba zabrać obywatelom. Zamiast głosować na cwaniaków, którzy, chcą nam dokładać z naszych pieniędzy, zagłosujmy na ludzi, którzy chcą, aby zabierano nam mniej niż obecnie się to czyni.

    Odpowiedz
  • GSC(2015-07-18 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    TYLKO EURO I ZMIANA PODATKOW MARŻY PRODUKTOW GLOWNIE SPOZYWCZYCH URATUJE RP Z KRYZYSU ,WIDOCZNIE ZA STARY MOZG RZĄDZĄCYCH ZA MAŁO WYOBRAZNI I DLATEGO UPARCIE WALCZĄ ZE STARYM ZWYCZAJEM POGLądow ,Ale jestesmy poto w UE i zamiast wspierac dotacjami rozdawac powinno sie pilnowac interesu swego i dlatego rządząccych nazywają rodacy złodziejami .a za ich plecami szrzą sie korupcje kradzieze dotacij z UE i nigdy RP nie bedzie normalnie tak jak wszystkie kraje funkcjonowac EURO MARZA PODATKI I UCIĄC DOTACJE DLA PAZERNYCH ZŁODZIEIJ

    Odpowiedz
  • FK_(2015-07-17 20:27) Zgłoś naruszenie 00

    serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/883333,pulapka-wczesniejszej-emerytury-zus-odlicza-pieniadze.html
    - jednych sie okrada (prawo dzialajace wstecz) a drugim chca rozdawac... cyrk...
    A do tego jeszcze beda zaczecac zeby odkladac na emerture z bankami etc... Dzis tak a jutro.. jestes bez kasy..

    Odpowiedz
  • garfield(2015-07-17 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    jak taka dobra to niech podniesie płacę minimalną , doszła już kobicina do granicy absurdu ale zawsze ma szansę ją przekroczyć

    Odpowiedz
  • ela(2015-07-16 23:20) Zgłoś naruszenie 00

    a teraz będziemy knuć co to jest "godnie żyć" Ty żyjesz godnie a ja nie mnie hajs należy się . To jakieś kpiny!

    Odpowiedz
  • lela(2015-07-16 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    będzie dopłacać a nam pracownikom budżetówki (powiatowy sanepid) od 8 lat nie dali ani grosza podwyżki i po 37 latach pracy mam 1600 zł netto + 30 % wysługi lat, także młodzi na sam start mają najniższą krajową tj. 1750 a ja po 37 latach 1600 zł, oto jaką nam stworzyli sielankę, i ona chce teraz min. moim kosztem dopłacać innym

    Odpowiedz
  • pani kopacznie dopatrzyła się przez 8 lat że......(2015-07-15 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    najniższa płaca powinna być połową sredniej 4400 podzielic przez 2 = 2200 czy to takie trudne???resztę obiecanek niech zostawi PO przegranych wyborach w archiwum sejmu tam gdzie leżał projekt obywatelski OPzz 35/40 i nadal dzięki takim rządom ugrzężnie znowu w komisjach sejmowych.

    Odpowiedz
  • asd(2015-07-15 18:44) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli na wielką skalę od lat prowadzi się politykę "najniższa cena wygrywa", która napędza konkurencje na cenę to gdy w jednej firmie wprowadzą rozwiązania pozwalające na obniżenie podatku i składek do ZUS oraz obniżenie wynagrodzeń to następne firmy muszą zrobić to samo, aby nie dać się konkurencji. Taka polityka jest wyniszczająca dla firm, bo w którymś momencie górę biorą emocje i daje się cenę aby koniecznie wygrać. Na końcu inwestor dostaje źle wykonaną robotę albo wykonawca nie ma odebranej roboty.
    Druga sprawa to rozdęty sektor administracji publicznej, który nie reformowany stał się hydrą mogącą wchłonąć każde pieniądze.
    Jestem ciekaw, jak z takim odziedziczonym dziedzictwem trafnie podsumowanym przez ministra Sienkiewicza poradzi sobie PiS mając pełną władze.
    Bez zmiany polityki "najniższa cena wygrywa" na politykę jakości pobudzającą konkurencje na jakość w każdej branży także w sektorze zarządzania i administrowania sprawami państwa będziemy mieli w Polsce za 10 lat Grecję -bis.
    Ale do takiej zmiany potrzebna jest determinacja i dużego zrozumienia w kręgach partii przejmującej władzę od PO, aby nie pójść drogę PO tylko wprowadzić standardy np. skandynawskie.

    Odpowiedz
  • Janusz(2015-07-15 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    POszambo na takie praktyki pozwoliło by pracodawcy wykorzystywali pracowników jako tanią siłę roboczą a teraz chcą kupić Polaków tanią kiełbasą wyborczą. Rząd PO,PSL do rozliczenia i kryminał.

    Odpowiedz
  • qadro(2015-07-15 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    * Jest ogólnie koncepcja tzw "ujemnego podatku dochodowego" Friedmana, który polega na tym, że zarabiającym najmniej dopłacasz do minimum socjalnego. Friedman to skrajny wolnościowiec, wiec trudno zarzucić tej idei socjalizm. Ogólnie sprowadza się to po części do tego co podstawowy dochód gwarantowany Basic Income Guarantee (choć w tym wariancie chyba tylko dla pracujących na umowę o pracę - niepracujący dalej jadą na osobnych zasiłkach, choć mogliby być na tym samym dopełnieniu do minimum socjalnego dla prostoty).

    * Tylko że to ma sens w sytuacji, gdy pracownik mało zarabiający nie płaci już żadnego podatku, a my mu jeszcze chcemy dosypać. Tymczasem PO broni się rękami i nogami przed obniżeniem kwoty wolnej dla najmniej zarabiajacych. Więc co? Dalej będą płacić podatek i ZUS, ale Państwo będzie im dawać kasę? Bez sensu, najpierw zwolniliby najmniej zarabiających z podatku...

    * Kopaczowa mówi, że to by dotyczyło osób zarabiających ok. płacy minimalnej, co imho z dupy, bo płaca minimalna (jak już jest) powinna być ustalona na poziomie co najmniej minimum socjalnego i ludziom ją zarabiajacym nie powinno się nic dopłacać. Prędzej rozważyłbym dopłacanie zarabiajacym PONIŻEJ minimalnej (na umowach cywilno-prawnych).

    * Inna sprawa, po co w ogóle utrzymywać fikcyjną płacę minimalną dotyczącą tylko umów o pracę - czemu nie ustanowić godzinowej płacy minimalnej (wspólnej dla wszelkiego typu umów) zamiast miesiecznej płacy minimalnej tylko dla umowy o pracę? Najlepiej różną w zależności od branży i regionu - lokalne/branżowe mnożniki mogłyby być negocjowane ze związkami zawodowymi, jak w Niemczech, lub wynikać automatycznie z jakiejś statystyki (np. minimalna w danej branży/regionie = 40% średniej pensji w danej branży/regionie).

    * No i pozostaje problem taki, że po co pracodawca ma komuś płacić 10% powyżej minimalnej (jeśli to jest jego rynkowa wartość), skoro może zapłacić mu minimalną, a Kopacz dosypie od podatników resztę. Czyli de facto efekt odrotny od zamierzonego - OBNIŻKA płac. Tak zawsze się dzieje: jak rząd dopłaca do IKE (ulga podatkowa), to banki/fudnusze pobierają odpowiednio większe opłaty, jak rząd dopłaca do mieszkań, to deweloperzy/banki nie muszą obniżać cen...

    A w ogóle, to te cytaty p. Premier jakoś nie po polsku są, ale mniejsza o to.

    Podsumowując: PO gubi się w zeznaniach, spanikowane wizją utraty władzy, ich pomysły są coraz bardziej chaotyczne (tak też było po przegranej I rundzie Komorowskiego).

    Odpowiedz
  • głosuje za PIS w wyborach parlamentarnych.........(2015-07-15 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    nie zwracam uwagi na obiecanki kłamców i emerytalnych złodziei

    Odpowiedz
  • Szofer(2015-07-15 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Lepiej dopłać mi że tak długo wytrzymałem z waszymi kłamstwami.

    Odpowiedz
  • obserwator(2015-07-15 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    poz. Jura uściślij wpis Kamiński nie został oddelegowany z pis tylko przeszedł do tej partii, która w momencie, kiedy spiep... miała władzę

    Odpowiedz
  • "Kopacz chce"(2015-07-15 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ale tytuł, Kopacz niech sie kompnie- w mózg

    Odpowiedz
  • czytelnik(2015-07-15 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    skąd ona naraz znalazła tyle pieniędzy że przed wyborami zrobiła się taka hojna , czy będzie dopłacać do minimum 6 tyś zł, żeby Polacy nie byli idiotami (opinia jej koleżanki Bieńkowskiej)

    Odpowiedz
  • biedotaaaaaaaa(2015-07-15 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    już dawno ... winni dopłacać, pracuje w budżetowce 37 lat i mam 1600 zł zasadniczej + 30 lat wysługa, oto bo oni nie mają wysługi latsielanka jaką stworzyła mi min. kopaczowa, młodzi mają większą płace zasadnicza jak ja po 37 latach pracy

    Odpowiedz
  • dobek(2015-07-15 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    Kopacz niech wyjdzie z dworca na ulice to się dowie co obywatele polski chcą a niech przestanie obiecywać. A umowy śmieciowe kto wprowadził i zrobił nas niewolników własnym kraju a teraz chce dopłacać do tych umów czy ona się zastanowiła co mówi , bo na starość ci młodzi chyba szukać emeryturę w śmietniku będą . A najlepiej nich wyjdzie z dworca a niech zbierze rząd pod mostem i uchwalą program dla bezdomnych .

    Odpowiedz
  • jura(2015-07-15 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe czy to jej autorski pomysł czypodpowiedz Kamińskiego oddelegowanego z pis?

    Odpowiedz
  • podatnik(2015-07-15 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Program PO? ale fajnie .Znowu będą gruszki na wierzbie,obiecanki cacanki a po wygranych wyborach wypną nam swoje spasione dupy.Trzeba koniecznie odsunąć od władzy tę skorumpowaną złodziejską bandę platformy.

    Odpowiedz
  • jerry m(2015-07-15 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Taki bezmyślnie rzucony wyborczy ochłapik. Po tym premierowaniu , lepiej, żeb y pani Kopacz do służby zdrowia nie wracała, bo i diagnoza kiepska i leczenie bez sensu, a profilaktyki żadnej. Nie znaczy to wcale, że pokładam jakiekolwiek nadzieje w geniuszu politycznym pana Jarosława Mądrego, Wielkim zwanego.

    Odpowiedz