statystyki

Kwalifikacja wojskowa tylko osobiście

autor: Artur Radwan10.07.2015, 07:27; Aktualizacja: 10.07.2015, 08:59
Kwalifikacja zastąpiła pobór.

Kwalifikacja zastąpiła pobór.źródło: Inne
autor zdjęcia: flickr.com

Od 1 lutego do 29 kwietnia 2016 r. odbędzie się po raz kolejny kwalifikacja wojskowa. Obejmie ona 240 tys. mężczyzn urodzonych w 1997 r. Takie regulacje wprowadza projekt rozporządzenia ministrów spraw wewnętrznych i obrony narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2016 r. Dokument trafił właśnie do konsultacji społecznych.

Kwalifikacja zastąpiła pobór, który został zawieszony w 2010 r. wraz z wprowadzeniem armii zawodowej. Obowiązek corocznej rejestracji dotyczy głównie mężczyzn, którzy ukończyli 19 lat, a także ochotników w wieku 18 lat. Dzięki temu procesowi armia ma ogólny ogląd, kto z tych osób może służyć w wojsku. W trakcie kwalifikacji przedstawiciele wojska mogą także przedstawić ofertę dla młodych osób, które np. chciałyby wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych.

To już kolejny rok z rzędu, gdy na kwalifikację wojskową należy zgłaszać się osobiście. Trwające bowiem od kilku lat prace nad internetową rejestracją na razie nie przyniosły efektu. Tymczasem większość osób, które stawiają się do kwalifikacji wojskowej, nie jest zainteresowana służbą w armii i wolałaby podawać wojsku dane przez internet. Co więcej, całe takie przedsięwzięcie co roku kosztuje budżet państwa kilkadziesiąt milionów złotych. MON zapewnia, że nie wycofuje się z pomysłu e-rejestracji, ale musi być do niego przygotowane informatycznie całe państwo.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane