statystyki

Koziej i Polko: Jak docenić żołnierzy

autor: Artur Radwan09.07.2015, 07:28; Aktualizacja: 09.07.2015, 08:20

Konfrontacje DGP: prof. generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i generał Roman Polko były dowódca GROM i były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Czy na wojsko przekazywana jest odpowiednia ilość pieniędzy?

Prof. generał Stanisław Koziej

TAK

2 proc. PKB, jakie będzie przeznaczane na obronność od 2016 r., to w obecnych warunkach polityczno-strategicznych wielkość odzwierciedlająca optymalny balans między potrzebami bezpieczeństwa i rozwoju. Oczywiście nie można wykluczyć potrzeby zwiększenia wydatków w razie drastycznego pogarszania się bezpieczeństwa w regionie i wzrostu prawdopodobieństwa bezpośredniej agresji. Na dzień dzisiejszy takiej potrzeby nie ma.

Generał Roman Polko

TAK

Jesteśmy w czołówce państw NATO, jeśli chodzi o odsetek PKB przekazywany na obronę narodową. Inna sprawa, na ile te wydatki są racjonalne. Niestety, armia kupuje zazwyczaj drogo i przypadkowo. Brak realizmu w przyjętych planach, częste ich zmiany związane z chaotycznymi decyzjami politycznymi, wskazanie kilkunastu zamiast kilku priorytetów i niedostateczne wsparcie dla polskiego przemysłu obronnego – to powoduje, że pieniądze nie są wydawane racjonalnie.

Czy ewentualne pieniądze na podwyżki dla żołnierzy należy podzielić po równo?


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane