statystyki

Pracownikowi należy się wynagrodzenie za wynalazek

autor: Bożena Wiktorowska13.07.2015, 07:34; Aktualizacja: 13.07.2015, 08:54

Skoro pracodawca korzystał z patentu pracownika, powinien podzielić się z nim osiągniętymi korzyściami. Sąd apelacyjny jednak nie zbadał, jakie zyski przedsiębiorca osiągnął z tego tytułu. W efekcie Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd II instancji.

Powodem sporu był wynalazek opracowany przez pracownika fabryki okien. Dzięki niemu zakład już w 1994 roku mógł rozpocząć produkcję nowoczesnych okien, nie korzystając z zachodniej licencji.

Przedsiębiorca jednak nie chciał płacić za pracowniczy projekt wynalazczy. Dopiero skierowanie sprawy do sądu spowodowało, że zainteresowany otrzymał zaległe wynagrodzenie za okres od 1994 do 2000 roku. Problemy pojawiły się, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1410 ze zm.). Przedsiębiorca odmówił wypłacenia 338 tys. zł z tytułu udziałów w zyskach za lata 2001–2004. Powodem była interpretacja art. 315 ust. 2 ustawy – Prawo własności przemysłowej, który stanowi, że do stosunków prawnych powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Z kolei w przypadku korzystania przez przedsiębiorcę z wynalazku po wejściu w życie nowej ustawy wynagrodzenie dla wynalazcy pracownika wypłaca się w całości najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy po upływie roku od dnia uzyskania pierwszych korzyści z wynalazku, wzoru użytkowego albo przemysłowego, ewentualnie w częściach w ciągu dwóch miesięcy po upływie każdego roku od uzyskania tych korzyści, jednak nie dłużej niż przez 5 lat. Pracodawca uznał więc, że pracownikowi nie należą się już wypłaty za wynalazek, bo wcześniej – przez 5 lat – miał wypłacane z tego tytułu wynagrodzenie. Inaczej do sprawy poszedł zainteresowany.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane