statystyki

Kiedy pracodawca może sprawdzić stan zdrowia pracownika

autor: Mariusz Stępień30.06.2015, 18:00
zdrowie-choroba

Czy lekarz musi zweryfikować złe samopoczucie?źródło: ShutterStock

Poza kierowaniem na określone w kodeksie pracy badania profilaktyczne pracodawca może niekiedy wysłać pracownika na dodatkowe badania, jeśli nie jest pewny, czy nadal jest on w stanie wykonywać swoje obowiązki. Ale jedynie w naprawdę wyjątkowych sytuacjach.

Czy zachowanie uzasadnia wysłanie do psychiatry

Ostatnio pracodawca wystawił mojemu koledze skierowanie na badania okresowe, mimo że od ostatnich tego typu badań nie minął nawet rok. Podejrzewamy, że przyczyną tego jest widoczna zmiana w jego zachowaniu (brak koncentracji, nerwowość, agresja). Czy pracodawca może, kiedy uzna za stosowne, wysyłać pracownika na badania lekarskie i sugerować w skierowaniu, że konieczna jest konsultacja psychiatryczna?

NIE

Co do zasady, na okresowe badania lekarskie pracodawca powinien kierować pracowników zgodnie z terminami wynikającymi z rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.). Okoliczności, w których uzasadnione są wcześniejsze badania, wskazuje par. 6 tego rozporządzenia. Zgodnie z nim przeprowadzenie badań lekarskich poza terminami i orzekanie o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy jest konieczne m.in. po zgłoszeniu przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy (podejrzenie istnienia choroby zawodowej, szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika). Tu taka sytuacja nie miała miejsca. Inne przepisy też nie dają pracodawcy wprost prawa do kierowania pracownika na dodatkowe badania. Nawet wtedy, gdy jego zdaniem zachowanie pracownika, posiadającego nadal aktualne orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, uzasadniałoby takie badanie. Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I PK 44/02, Legalis nr 56104) stwierdził jednak, że takie orzeczenie, choć zachowuje aktualność w okresie w nim wymienionym, staje się nieaktualne, jeśli w tym okresie wystąpią zdarzenia mogące wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika. Dopuścił więc kierowanie na wcześniejsze badania profilaktyczne. Do tej kwestii trzeba jednak podchodzić bardzo ostrożnie. Jeśli powodem takiego skierowania ma być zmiana w zachowaniu pracownika, musi być to zmiana istotna, uniemożliwiająca mu wykonywanie pracy lub stwarzająca określone zagrożenie dla samego pracownika albo dla współpracujących z nim osób. Bardziej nerwowe zachowanie w pracy nie wydaje się wystarczającym uzasadnieniem dla takich badań. Lepszym wyjściem w takiej sytuacji będzie dyscyplinująca rozmowa z pracownikiem.

Warto też pamiętać, że pracodawcy nie wolno wpisywać do skierowania swoich sugestii co do zakresu badań, jakim powinien być poddany pracownik. Zgodnie z par. 4 cytowanego wcześniej rozporządzenia pracodawca może w nim wskazać jedynie rodzaj badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane (wstępne, okresowe, kontrolne), stanowisko pracy, na którym pracownik jest zatrudniony, i opisać warunki pracy na tym stanowisku z uwzględnieniem czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych. To lekarz medycyny pracy na podstawie tych informacji decyduje, jakim badaniom pracownik musi się poddać w celu wykazania jego zdolności do pracy na wskazanym stanowisku.

Podstawa prawna

Art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane