statystyki

Badania okresowe tylko w godzinach pracy

autor: Maria Kuźniar13.05.2015, 08:17; Aktualizacja: 13.05.2015, 08:26
Badania okresowe powinny być wykonywane od poniedziałku do piątku w godzinach pracy.

Badania okresowe powinny być wykonywane od poniedziałku do piątku w godzinach pracy.źródło: ShutterStock

Niedawno dostałam od pracodawcy skierowanie na badania okresowe – pisze pani Beata. – Umówiłam się na dość odległy termin, ale w godzinach pracy. Kiedy powiedziałam o tym, usłyszałam, że będę musiała wypisać wniosek urlopowy albo zapisać się na inny termin, w czasie wolnym. Moim zdaniem to absurd, przecież badania wykonywane są właśnie z polecenia pracodawcy – pisze czytelniczka.

Pani Beata słusznie ma wątpliwości. Badania okresowe powinny być wykonywane od poniedziałku do piątku w godzinach pracy. Dopiero jeśli nie jest to możliwe, pracodawca może skierować na badanie, które odbędzie się w innych godzinach. Nasza czytelniczka nie pisze, w jakim systemie pracuje. Jeśli np. w weekendy, albo w systemie nocnym, to badania okresowe zawsze będą odbywać się poza godzinami pracy. Jeśli jednak jest zatrudniona w normalnym czasie pracy, pracodawca w żaden sposób nie może od niej oczekiwać, że pójdzie do lekarza poza czasem pracy. Wszystko dlatego, że polecenie poddania się badaniom lekarskim powinno być traktowane jako obowiązek służbowy, a skoro tak – musi być wykonane w godzinach pracy. Pracownik za ten czas zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Co więcej, należy pamiętać, że jeśli badanie zostanie przeprowadzone poza godzinami pracy, może zmniejszyć okres odpoczynku, który przysługuje każdemu zatrudnionemu. Pracownik ma prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (35 tygodniowo). Dlatego jeśli możliwe jest wykonanie badań w tygodniu, a pracodawca nalega na ich przeprowadzenie w czasie wolnym od pracy, stanowi to naruszenie przepisów prawa pracy. Co więcej, niezgodne z prawem jest też zobowiązanie pracowników do odpracowania czasu badania. Może to wówczas oznaczać, że taka praca zostanie uznana za nadgodziny.


Pozostało 14% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • qwerty(2015-05-13 09:27) Zgłoś naruszenie 10

    Twierdzenie, ze skoro badania lekarskie powiny byc, co do zasady wykonywane w godzinach pracy, to ich wykonanie w dniu wolnym powoduje zaliczenie ich do czasu pracy jest naduzyciem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane