statystyki

Nie wolno karać za korzystanie z praw związkowych

autor: Elżbieta Dominik18.06.2015, 10:23; Aktualizacja: 18.06.2015, 10:24

TEZA: Nakładanie choćby minimalnych sankcji dyscyplinarnych na pracowników za działalność wynikającą z ich przynależności związkowej stanowi naruszenie prawa do zrzeszania się, gwarantowanego przez europejską konwencję praw człowieka i podstawowych wolności.

Nr 7152/08 (Altun Dogan przeciw Turcji), WYROK EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU PRAW CZŁOWIEKA z 24 maja 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Mężczyzna pracował w urzędzie gminy w Ankarze i jednocześnie należał do związków zawodowych Tum Bel Sen. W listopadzie 2006 r. w jednej z dyrekcji generalnych zorganizował referendum na temat budżetu na rok 2007. Urna była zainstalowana przy stołówce. W maju 2007 r. dyrektor działu kadr i szkoleń udzielił mu upomnienia. W uzasadnieniu zaznaczył, że nawet jeżeli referendum odbyło się w czasie przerwy na lunch, to nie było na to zgody dyrekcji generalnej.

Pracownik zwrócił się do sądu dyscyplinarnego w gminie. Utrzymywał, że kara została na niego nałożona niesłusznie, gdyż – jak twierdził – zgodnie z ustawą zgoda dyrekcji generalnej nie jest wymagana w przypadku działań pracowników poza godzinami pracy. A on sam działał z ramienia związku zawodowego Tum Bel Sen jako jego sekretarz ds. edukacji, prasy i publikacji.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane