statystyki

Prawo do świadczeń wypadkowych się nie przedawnia

autor: Renata Żaczek29.05.2015, 08:02; Aktualizacja: 27.10.2015, 18:51
bank-ubezpieczenia-kredyt-klient

Prawo do świadczeń wypadkowych się nie przedawniaźródło: ShutterStock

Pobieram od ZUS rentę rodzinną przyznaną mi z powodu śmierci mojego ojca w wypadku. Dowiedziałem się jednak niedawno, że prócz renty rodzinnej istnieje też renta rodzinna wypadkowa i że wysokość minimalna tej drugiej jest większa niż kwota, którą dostaję co miesiąc – pisze pan Adam. – Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wspomina o rencie rodzinnej, która należy się rodzinie uprawnionego, czyli pracownika. W każdym przepisie odnoszącym się do uprawnionego jest mowa o pracowniku. Co jednak, kiedy mój tata prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i zginął podczas podróży samochodem na miejsce, w którym prowadził handel? Nie był przecież pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy. Czy w takim razie rodzinna renta wypadkowa mnie się nie należy – pyta czytelnik.

Renta rodzinna wypadkowa przysługuje po ubezpieczonym lub renciście, który stracił życie wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Mają do niej prawo nie tylko dzieci własne, ale także dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci z wyłączeniem tych, które zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Jeśli chodzi o wiek, to dzieci mają prawo do renty do czasu ukończenia 16 lat, starsze – do ukończenia nauki w szkole, ale nie dłużej niż do 25. roku życia, oraz bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy. Z informacji uzyskanych w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, w tym o rentę z tytułu wypadku przy pracy, można zgłaszać w każdym czasie, gdyż roszczenia te nie przedawniają się. Prawo do świadczeń powstanie z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do jego nabycia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o świadczenie.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane