statystyki

Najczęstsze błędy pracodawców przy zwolnieniach: Fikcyjna przyczyna rozstania i nagrody tuż przed rozwiązaniem

autor: Łukasz Guza25.05.2015, 20:00
zwolnienie, praca

Eksperci wskazują kilka rozwiązań, dzięki którym można uniknąć problemów.źródło: ShutterStock

Podawanie fikcyjnej przyczyny rozstania z pracownikiem i przyznawanie nagród tuż przed rezygnacją z zatrudnienia to częste błędy przy wypowiadaniu umów.

Pracodawcy często nie przygotowują się właściwie do zwolnień. I wciąż płacą za to dużą cenę, bo byli pracownicy wykorzystują to przed sądem. Takie wnioski płyną z seminarium „Rozwiązanie umowy o pracę, możliwości prawne i dylematy pracodawcy”, przygotowanego przez kancelarię GESSEL. Problemy dotyczą zwłaszcza konieczności wskazywania przyczyn wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

– Zdarza się np., że po 15 latach pracy zatrudniający – chcąc uniknąć przykrej sytuacji – nie informuje pracownika, że wypowiada mu umowę, bo nie wykonuje dobrze obowiązków. Wskazuje inną, fikcyjną przyczynę, a były pracownik nie ma skrupułów, aby wykazać jej nieprawdziwość przed sądem – tłumaczył Adam Kraszewski, radca prawny w kancelarii GESSEL.

Częstym błędem jest też brak formalnego podziału obowiązków. Jeśli nie można danej osobie przypisać odpowiedzialności za konkretne zadanie lub jego etap, to – w razie nieprawidłowego wykonania – trudno wyciągnąć wobec pracownika konsekwencje.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane