statystyki

Pracujesz na umowie cywilnoprawnej i dostałeś powołanie do wojska? Dostaniesz odszkodowanie

autor: Artur Radwan22.05.2015, 07:25; Aktualizacja: 22.05.2015, 07:54
Eksperci podkreślają, że MON powinien jak najszybciej znowelizować przepisy.

Eksperci podkreślają, że MON powinien jak najszybciej znowelizować przepisy.źródło: ShutterStock

Wojsko zamierza powołać na ćwiczenia co roku około 40 tys. rezerwistów. O pracę i utratę zarobków nie muszą się obawiać ci, którzy są na etatach. Natomiast gwarancji zatrudnienia nie mają pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym zleceniach lub o dzieło. Jeśli uchylą się od ćwiczeń, grozi im do trzech lat pozbawienia wolności. Ale jeśli wybiorą się na nie wbrew woli pracodawcy, mogą stracić zatrudnienie. Jak dowiedział się DGP, problem ten ma być wkrótce rozwiązany.

Okresowa służba wojskowa

Okresowa służba wojskowa

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

O nowelizację ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 144 ze zm.) apelowali w kwietniu na łamach GDP rezerwiści oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Po dwóch miesiącach resort postanowił zająć się osobami pracującymi na kontraktach.

– Rozważamy wprowadzenie dla tych osób w ustawie o powszechnym obowiązku obrony formy odszkodowania, jeśli pracodawca pozbawiłby ich zatrudnienia po odbyciu przymusowych ćwiczeń – informuje DGP Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.

Wbrew konstytucji


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Szkiełko i Oko(2015-05-23 10:08) Zgłoś naruszenie 10

    To jest już chore. Zamiast likwidować nielegalne formy zatrudnienia, jakimi są umowy cywilnoprawne świadczone tak jak umowy o pracę ustawowo usankcjonuje sie ich stosowanie! W ten sposób dajemy zielone światło wszystkim tym , Którzy nie tylko oszukują młodych ludzi, ale do tego pozwalamy nieuczciwym "pracodawcom" na oszczędzanie na składkach, które nalezą sie tym młodym ludziom i ich dzieciom. Do czego doprowadzi ta polityka oszczędności i obcinania kosztów?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane