statystyki

Jedna nagana nie wyklucza drugiej

autor: Krzysztof Berger21.05.2015, 09:02; Aktualizacja: 21.05.2015, 09:18
rekrutacja, praca, pracownik

Pracodawca musi wysłuchać pracownika przed nałożeniem na niego kary porządkowej. Obowiązek taki wynika wprost z art. 109 par. 2 kodeksu pracyźródło: ShutterStock

Pracodawca może ją nałożyć za zawyżenie liczby nadgodzin i nie ma znaczenia, że wypłacił wynagrodzenie za te przepracowane. W tym samym dniu może ukarać podwładnego też za korzystanie z internetu w pracy

W ciągu jednego dnia otrzymałam dwie nagany. Czy pracodawca może nałożyć na pracownika karę nagany za wpisanie godzin nadliczbowych niezgodnie ze stanem faktycznym? W firmie, w której pracuję, godziny przepracowane rozliczane są na podstawie systemu czasowego. W zakładzie używamy kart magnetycznych, które rejestrują wejścia i wyjścia z pracy. I tak np. wpisałam na formularzu, że miałam cztery godziny nadliczbowe, a wyszłam po trzech. Zaznaczę, że pracodawca nie wypłacił mi nadgodzin za cztery godziny, tylko za trzy, tak jak wynikało z systemu karty. Chodzi tylko o błąd w formularzu nadgodzin. Czy to jest podstawa do nagany? I druga nagana – za korzystanie z internetu w celach prywatnych. Czy słuszna?

Z przedstawionej przez czytelniczkę sytuacji wynika, że została ukarana naganą dwukrotnie, a każda z kar została wymierzona za inne przewinienie. To, czy kara została nałożona w każdym z tych przypadków słusznie, należy rozpatrywać oddzielnie.

Zgodnie z art. 108 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.), za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany.

Nałożenie kary porządkowej na pracownika nie może następować jednak w sposób całkowicie dowolny. Każdy taki przypadek powinien zostać uprzednio przez pracodawcę indywidualnie i wszechstronnie rozważony. Pracodawca jest do tego zobowiązany na podstawie art. 111 k.p., zgodnie z którym, przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy.

Może to pomyłka


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane