statystyki

Nie wszystko jasne przy zatarciu kary porządkowej

autor: Sebastian Kryczka18.06.2015, 10:20; Aktualizacja: 18.06.2015, 10:21
Mobbing, praca

Zatarcie kary powoduje uznanie jej za niebyłą, a odpis w sprawie ukarania usuwany jest z akt osobowych.źródło: ShutterStock

Po roku nienagannej pracy uważana jest za niebyłą, a odpis jej usuwamy z akt osobowych pracownika. Niestety, z pozoru prosta regulacja może wywoływać trudności w jej prawidłowym stosowaniu.

Uznanie kary porządkowej za niebyłą, zwane popularnie zatarciem kary, uzależnione jest od przesłanki, jaką jest nienaganne świadczenie pracy przez rok. Niestety przepis regulujący zatarcie kary nie wskazuje, czym jest praca nienaganna. Tymczasem właściwe ustalenie tego jest niezbędne z punktu widzenia rocznego okresu próby, jaki musi przejść pracownik, jeżeli chce, aby jego przewinienia porządkowe zostały puszczone w niepamięć – przynajmniej w ramach prowadzonej dokumentacji.

Wątpliwość 1 Nienagannie, czyli jak...

Uwzględniając brzmienie omawianego ustawowego zwrotu, można różnie go interpretować – nie zawsze do końca prawidłowo.

Po pierwsze, praca nienaganna może być utożsamiana ze sposobem wykonywania pracy, w ramach której pracownik realizuje bezkolizyjnie swoje obowiązki pracownicze – świadczy pracę w sposób sumienny i staranny, stosując się do poleceń przełożonych, jeżeli są legalne. Pracownik będzie zatem pracował nienagannie, jeżeli będzie realizował podstawowe obowiązki pracownicze wynikające z art. 100 kodeksu pracy (dalej: k.p.).

Po drugie, praca nienaganna może być rozumiana w praktyce (uwzględniając dosłowne brzmienie ustawowego zwrotu) jako jakość pracy, która nie uzasadniała nałożenia na pracownika kary porządkowej w formie nagany (niezależnie od tego, czy kara została w praktyce nałożona).

Po trzecie, pod pojęciem nienagannej pracy można rozumieć sytuację, w której pracownik nie został ukarany karą porządkową.

Najbardziej rozpowszechnione i akceptowane ujęcie pracy nienagannej odnosi się do braku nałożenia na pracownika kolejnej kary porządkowej. Zatem za pracę nienaganną należy uznać roczny okres świadczenia pracy, podczas którego pracownik nie został ponownie ukarany.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane