statystyki

Szefowi nie wolno zmniejszyć pensji pracownicy w ciąży

autor: Urszula Lawina06.05.2015, 09:59; Aktualizacja: 06.05.2015, 10:57
Sprzeczne z prawem jest poza tym zatrudnianie ciężarnych przy pracach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia

Sprzeczne z prawem jest poza tym zatrudnianie ciężarnych przy pracach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowiaźródło: ShutterStock

Pani Alicja jest w trzecim miesiącu ciąży i pracuje w firmie na etacie. Ostatnio szef zmniejszył jej pensję i przeniósł z pokoju, który zajmowała tylko z koleżanką, do sali ogólnej graniczącej z halą produkcyjną. Nakazał też wsparcie pracy magazynu, co wiąże się z koniecznością przenoszenia ciężkich paczek. Czy jako ciężarna może ubiegać się o cofnięcie decyzji szefa.

Przede wszystkim pani Alicja powinna wiedzieć, że kodeks pracy chroni ją w okresie ciąży w szczególny sposób. Aby jednak skorzystać z ochrony przewidzianej w k.p. powinna poinformować pracodawcę, że spodziewa się dziecka, przedkładając zaświadczenie lekarskie. Jeśli więc szef, co wynika z opisanej sytuacji, zmienił jej warunki pracy i zapewne tym tłumaczył obniżkę wynagrodzenia – musi zagwarantować jej dodatek wyrównawczy do poziomu wcześniejszego uposażenia. Paniom spodziewającym się dziecka nie można bowiem zmniejszyć pensji.

Sprzeczne z prawem jest poza tym zatrudnianie ciężarnych przy pracach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Praca w sali ogólnej przylegającej do hali produkcyjnej, skąd może wydobywać się nie tylko hałas, ale i szkodliwe dla zdrowia matki i dziecka substancje, z pewnością do takich należy, tak jak już zdecydowanie nakaz pomocy w magazynie i dźwiganie ciężarów. Pani Alicja może się tu powołać na listę zajęć szkodliwych i uciążliwych opublikowaną w rozporządzeniu Rady Ministrów. Mało tego, pracodawca wręcz musi stworzyć kobiecie bezpieczne dla osoby w jej stanie warunki pracy.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane