Straciłeś pracę przed emeryturą? Nowego zatrudnienia nie znajdziesz

autor: Janusz K. Kowalski23.03.2015, 07:42; Aktualizacja: 23.03.2015, 08:37
Dyskryminacja ze względu na wiek jest prawnie zabroniona także przy zatrudnianiu pracowników.

Dyskryminacja ze względu na wiek jest prawnie zabroniona także przy zatrudnianiu pracowników.źródło: ShutterStock

Osoby w wieku przedemerytalnym tracą etat rzadziej niż inni. Ale gdy to się już stanie, mają mniejszą niż inni szansę na znalezienie nowej posady.

Eksperci Narodowego Banku Polskiego przeanalizowali szczegółowe dane z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS. Przyjrzeli się jednostkowym losom ankietowanych na rynku pracy. Okazało się, że kobiety w wieku 50–60 lat oraz mężczyźni w wieku 50–65 lat, jeśli pominąć okres ochronny na cztery lata przed emeryturą, tracili pracę wyraźnie rzadziej niż pracownicy ogółem.

Analitycy NBP podkreślają, że od drugiej połowy 2006 r. aktywność zawodowa kobiet i mężczyzn w wymienionym wyżej wieku stale rośnie. Powiększa się więc grupa starszych osób, które pracują albo są bezrobotne. W rezultacie w ciągu niecałej dekady współczynnik aktywności zawodowej (procentowy udział aktywnych zawodowo w ogólnej liczbie ludności w tej grupie wieku) podskoczył do 65 proc., czyli aż o 15 pkt proc. Jest on jednak nadal znacznie niższy niż średnio w UE, gdzie osiągnął poziom 75 proc.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • marion(2015-04-01 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    ja długo szukałam pracy, aż znalazłam ofert na rekrutacyjna rewolucja i teraz jestem zadowolona ze stanowiska :)

    Odpowiedz
  • AB(2015-03-31 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    Mój obecny staż pracy (opłacane składki ZUS) to 46 lat a mam jeszcze 6 lat do praw emerytalnych.
    Mundurowi w wieku niższym niż mój staż, są już na emeryturach, lub maja nabyte prawa emerytalne.
    Nie bardzo liczę by ktoś się pochylił nad losem takich ludzi, jak to zrobiono w Niemczech (63l i 45 stażu)
    Mam jedynie nadzieję, że znajdzie się sporo osób by 10 maja i jesienią serdecznie podziękować obecnie
    rządzącym za tę "troske"

    Odpowiedz
  • 63latek(2015-03-28 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    Podniesienie wieku emerytalnego to hańba dla tych którzy za nią głosowali.Zmuszać ludzi do pracy którzy mają ponad 45 letni staż pracy na produkcji nieraz za minimalne wynagrodzenie to czysty wyzysk przez obecne elity władzy z panem Prezydentem na czele .NIE DLA TEJ WŁADZY.

    Odpowiedz
  • helikopter(2015-03-23 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    10 maja pokażcie co powinniście urzędującemu !!!

    Odpowiedz
  • i(2015-03-23 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    To przeciez sa prawa po 57 roku nikt niema prawa zwolnic a jesli zakład pada nalezy sie odprawa przedemyratalna plus zasiłek i swiadczenie z ZUS emerytura

    Odpowiedz
  • Wiekopomne odkrycie warte Nobla !!!(2015-03-23 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    "Analitycy NBP podkreślają, że od drugiej połowy 2006 r. aktywność zawodowa kobiet i mężczyzn w wymienionym wyżej wieku stale rośnie. Powiększa się więc grupa starszych osób, które pracują albo są bezrobotne."

    Wydłużono wiek emerytalny - oto cała pzryczyna !!!

    Odpowiedz
  • bezrobotny(2015-03-23 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Za podniesienie wieku emerytalnego nie mogę patrzeć na ględzącą gębę prezydenta.

    Odpowiedz
  • jar(2015-03-23 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    DOŚĆ OSZUSTW, BIEDY, CHAMSTWA, PIARU, KOLESI ITD.. DOŚĆ DZIKIEJ: PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI, ŁĄCZENIA W GRUPY CZY JAK TAM TO NAZWIECIE -KOSZTEM LUDZI PRACY ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! NA DRZEWO Z NIMI !

    Odpowiedz
  • TUSKOeBUZEK(2015-03-23 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Bo na zielonej wyspie mogą żyć tylko moi uprzywilejowani.
    Reszta hołoty albo robi na nich do wieku 67 lat.
    Albo może wcześniej uderzyć w kalendarz.

    Odpowiedz
  • TUSKOeBUZEK(2015-03-23 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Bo na zielonej wyspie mogą żyć tylko moi uprzywilejowani.
    Reszta hołoty albo robi na nich do wieku 67 lat.
    Albo może wcześniej uderzyć w kalendarz.

    Odpowiedz