statystyki

Migracja sfeminizowana: Ukrainki wyjeżdżają, żeby zarobić, a Polki by lepiej żyć

autor: Zuzanna Dąbrowska22.03.2015, 12:00; Aktualizacja: 22.03.2015, 12:11
Polska Ukraina

Warunki i gwarancje socjalne to zasadniczy powód podjęcia decyzji o pozostaniu na emigracji i założeniu rodzinyźródło: ShutterStock

I Polki, i Ukrainki emigrują na Zachód. Dla nas Zachodem są Niemcy, Anglia czy Irlandia, dla Ukrainek – Polska. Cecha wspólna tych wyjazdów? Za granicę jadą kobiety wykształcone. Różnice? Ukrainki wyjeżdżają, by zarobić, Polki – by lepiej żyć.

Pilnują domowego ogniska jak długo się da. Ale z ojczyzny wygania je bieda. Szukają miejsca, w którym urodzą dzieci. Pracują na okrągło, żeby było na mieszkanie. Niektóre zostają na zawsze, inne musiały wdrożyć się w rytm wizowy: pół roku, trzy miesiące, znów pół roku. Bo granice nie są dla nich jednakowo łaskawe. Ukrainki zderzają się z zasiekami ustanowionymi przez Schengen. Polki kalkulują wysokość zarobków i zasiłków przysługujących im w poszczególnych krajach pokryzysowej Europy.

Od przystąpienia Polski do Unii w 2004 r. z naszego kraju wyjechało ponad 2 miliony osób. Ponad połowa z nich to kobiety, w większości młode, do 39. roku życia. Ale ich miejsce tylko częściowo zostało puste. W samym tylko 2014 r. Polska wydała ponad 1,4 mln wiz dla cudzoziemców. Około 840 tys. dla obywateli Ukrainy, wśród nich 100 tys. otrzymało pozwolenie na pracę. Reszta ma wizy turystyczne, ale raczej nikt nie wierzy w to, że przyjeżdżają do Polski zwiedzać.

Migracje sfeminizowane

Większość przybywających zza wschodniej granicy pobytu nawet nie próbuje legalizować. Procedura jest długa i trudna, szczególnie po niedawnej zmianie przepisów. Trzeba znaleźć pracodawcę, który chce legalnie zatrudniać, a to graniczy z cudem. Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców w ubiegłym roku wydano pozytywną decyzję w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy 2564 obywatelom i 3553 obywatelkom Ukrainy. Tysiąc więcej dla kobiet, bo dla nich w Polsce pracy jest więcej. I to tej legalnej, opodatkowanej.

Polki na Wyspach, w Niemczech czy Hiszpanii nie muszą pobytu legalizować. Wsiadają w samolot tanich linii albo autokar, jadą i pracują. Ale praca jest często identyczna.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • chłop(2015-03-24 06:54) Zgłoś naruszenie 00

    Panie stramski, widzę, że kompleksy ksenofobicznego chłopa aż piszczą :)

    Odpowiedz
  • LK.(2015-03-22 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    I aby zalegalizować swój pobyt , szczególnie zainteresowane są płcią męską .

    Odpowiedz
  • stramski(2015-03-22 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    Przyszla koza do woza ,banderowcy i oprawcy polakow teraz chca w naszym kraju pracy ,wynocha na sybir

    Odpowiedz
  • do @1(2015-03-22 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    a po powiesz o bandytach z rosji?

    Odpowiedz
  • aaaa(2015-03-22 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Imigracja ludzi z krajów o podobnej kulturze jest korzystna dla Polski. Większa liczba pracowników pozwala rozłożyć koszty utrzymania państwa (emerytów, rencistów) na większą liczbę ludzi. Nie zgadzam się z opinią że imigranci odbierają Polakom pracę. Pomimo masowej emigracji Polaków na zachód bezrobocie w Polsce nadal jest wyższe niż w Niemczech i UK. Dzieje się tak dlatego ponieważ poziom bezrobocia zależy przede wszystkim od polityki gospodarczej państwa.

    Odpowiedz
  • brytan(2015-03-22 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    lepiej biali jak szukają pracy ukrainicy mile widziani w polsce gorzej jak by byli czarni araby i inne kolorowe nacje.

    Odpowiedz
  • Lubuszanin(2015-03-22 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Piszesz przyszła koza,do woza,może ?. Ale nikt nie chce ,czy nie może napisać jak tych ludzi się traktuje,jeden przykład ,przybyszów z Ukrainy zakwaterowano ok 15 kilometrów od miejsca pracy,i bardzo często ,mijamy pielgrzymki tych ludzi jak po pracy,z tzw buta maszerują ,poboczem ruchliwej drogi, zapewne popracowali po godzinach,tylko pracodawca Polak -Katolik ,zapomniał o dowozie do kwatery.Wstyd być Polakiem .

    Odpowiedz
  • EMERYT(2015-03-22 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    KAŻDY NARÓD POWINIEN BUDOWAĆ SWÓJ KRAJ, A WYJEŻDŻAĆ TYLKO W CELACH TURYSTYCZNYCH!!! POLACY Z ZACHODU WRÓCĄ JAK WYBIERZEMY PANA ANDRZEJA DUDĘ.
    DO KOGO MÓWI KOMOROWSKI ,ŻE FUNDAMENTY PAŃTWA SĄ NADWYRĘŻONE!!! CHYBA SAM DO SIEBIE,BO PRZECIEŻ ON ODPOWIADA ZA BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA OD 5 LAT!!!

    Odpowiedz
  • Stefan. F.(2015-03-22 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    ALE po suwacie teksty jeden obraża drugiego , a znajomość historii żadna , przecież to bandyci uriańscy z pod znaku bandery mordowi Polaków na Wołyniu , w tym kobiety , dzieci i palili całe wsie, a znajomość swojej historii jet obowiązkiem każdego Polaka i nie należy obrażać ludzi którzy piszą prawdę. Bo jeśli jesteś ignorantem na temat polskiej historii o banderowcach na Wołyniu którzy byli mordercami to zamilcz. SĄ TO FAKTY HISTORYCZNE.!!!

    Odpowiedz
  • EMIGRANT(2015-03-23 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    CIEKAWA TEORIA REDAKTORKA Z POLSKI DUŻO LUDZI WYJEŻDŻA ABY MIEĆ W OGÓLE PRACĘ PROPAGANDA PISMAKÓW MA SIĘ DOBRZE POZDRAWIAM POLKI I UKRAINKI NA EMIGRACJI WSZĘDZIE GZIE TYLKO SIĘ ZNAJDUJĄ ŻYJCIE GODNIEJ

    Odpowiedz
  • Polak(2015-03-22 14:14) Zgłoś naruszenie 01

    Ukraina jest naszym bratnim Narodem. Ile ci zapłacono za te szczucie psie ?

    Odpowiedz