statystyki

Czy po zwolnieniu z pracy nadal mamy prawo do zasiłku chorobowego

autor: Bożena Wiktorowska17.03.2015, 17:00; Aktualizacja: 17.03.2015, 17:58
pieniądze

Osoby tracące pracę mają prawo do zasiłku chorobowego. Wypłacona kwota jest jednak obniżana.źródło: ShutterStock

Osoba po zakończeniu zatrudnienia ma prawo do zasiłku chorobowego. Takie wsparcie wypłacane przez ZUS nie może być jednak wyższe niż 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Czy zwolniony z pracy dostanie pieniądze

Firma zajmująca się sprzedażą produktów rolnych do Rosji zdecydowała się na ograniczenie zatrudnienia. Do zwolnienia z pracy wytypowano osoby, którym kończyły się kontrakty. Kilku pracowników dostarczyło zwolnienia lekarskie. Podstawę wymiaru takich zasiłków stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres ostatnich dwunastu miesięcy. Czy po odejściu z pracy ZUS wypłaci im zasiłki?

TAK

Osoby tracące pracę mają prawo do zasiłku chorobowego. Wypłacona kwota jest jednak obniżana. Wszystko dlatego, że w przypadku osób, które już nie podlegają ubezpieczeniu, podstawa wymiaru jest obniżana do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego dla celów emerytalnych. Przy czym podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu – za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane