statystyki

Ubezpieczenia społeczne: Kiedy ZUS poświadczy podleganie ustawodawstwu polskiemu

26.02.2015, 07:38; Aktualizacja: 26.02.2015, 09:34
prawo, sąd, sprawiedliwość

Sąd Najwyższy uznał, że skarga kasacyjna jest uzasadniona.źródło: ShutterStock

Podmiot delegujący zatrudnianych pracowników do pracy za granicą może być co do zasady uznany za pracodawcę zazwyczaj prowadzącego znaczną część działalności w kraju, w którym ma swoją siedzibę i z którego deleguje pracowników za granicę w rozumieniu art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 oraz art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 987/2009, jeżeli prowadzi w tym kraju działalność inną niż działalność związana z samym zarządzaniem wewnętrznym i jeżeli osiąga w nim obrót na poziomie 25 proc. całego swego obrotu.

Sygn. akt II UK 99/14

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO

z 21 stycznia 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Sąd apelacyjny oddalił apelację organu rentowego od wyroku, którym zmieniono decyzję i nakazano poświadczenie formularza A1 potwierdzającego, że zainteresowany w styczniu 2012 r. podlegał polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych. Płatnik (agencja pracy tymczasowej) złożył wniosek w związku z czasowym delegowaniem pracownika do pracy na terytorium Francji. Organ rentowy odmówił wydania zaświadczenia A1. Z zainteresowanym zawarto umowę o pracę i zgłoszono go do ubezpieczeń. Był zatrudniony u polskiego pracodawcy kilkakrotnie od 2011 r. na okresy 3–6-miesięczne, na podstawie umów o pracę na czas określony. W ramach tej umowy był delegowany do pracy we Francji. Od wypłaconego wynagrodzenia wnioskodawca opłacił w Polsce składki na ubezpieczenie społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy. Zainteresowany nie został zatrudniony w celu zastępstwa za innego pracownika, a także nigdy nie pracował w kraju. ZUS ustalił, że udział obrotu osiąganego przez płatnika z działalności na terenie Polski wynosi 12 proc. w jego obrocie ogólnym. Wykazane przez płatnika dane od 2010 r. wskazują, że przychody z działalności w kraju spadły, na 30 sierpnia 2010 r. wynosiły bowiem 31 proc. przychodów ogólnych, na 31 grudnia 2010 r. – 18 proc., a na 30 czerwca 2011 r. – 12 proc. Od stycznia do marca 2012 r. obrót osiągany przez firmę z działalności w Polsce utrzymywał się na poziomie 12 proc.

Powyższy wyrok organ rentowy zaskarżył skargą kasacyjną.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane