statystyki

Jakie uprawnienia ma pracownik w czasie przestoju w firmie

autor: Tomasz Zalewski18.02.2015, 18:00
pracownik, praca, lenistwo

Czy podczas przestoju wypłacą normalną pensję?źródło: ShutterStock

Czasem nawet najlepsza maszyna przestaje działać albo kryzys wymusza wstrzymanie produkcji. Pracownicy za czas, w którym nie wykonują z tego powodu pracy, mają prawo do wynagrodzenia. Jednak nie zawsze ich ono zadowoli.

Czy szef może sprawdzać gotowość do pracy?

W firmie, w której pracuje pani Dominika, od jakiegoś czasu trwa spór zbiorowy. Związki zawodowe zaostrzają stanowisko i wszystko wskazuje na to, że może dojść do strajku. Czytelniczka jednak nie zamierza brać w nim udziału, podobnie jak duża część jej koleżanek. Boją się jednak, że w razie protestu nie będą mogły pracować. Czy mogą otrzymać wynagrodzenia za czas strajku?

Wszystko jednak zależy od tego, czy pracownicy faktycznie chcą wykonywać swoje obowiązki. Zatem pracodawca powinien mieć możliwość określenia, którzy z nich są gotowi świadczyć pracę mimo prowadzenia w zakładzie akcji protestacyjnych lub strajkowych. Formalnie kwestia zgłaszania i potwierdzania gotowości do pracy nie jest uregulowana w przepisach o przestoju, dlatego pracodawca powinien we własnym zakresie ustalać sposób, częstotliwość i terminy jej zgłaszania. Wszystko zależy od okoliczności i konkretnej sytuacji. Zatem w zależności od potrzeb przedsiębiorcy potwierdzanie gotowości do pracy może odbywać się codzienne. Nie ma przeszkód, by pracodawca odnotowywał obecność pracowników niebiorących udziału w protestach. Jeśli dostęp do firmy jest ograniczony przez prowadzony strajk okupacyjny, weryfikacja pracowników gotowych do pracy może odbywać się przed wejściem do zakładu. Problem może być wtedy, gdy pracownik wysłany na przestój przyłączy się do akcji strajkowej. To, że nie świadczy wtedy pracy z przyczyn leżących po stronie przedsiębiorcy powoduje, że nie powinien pobierać wynagrodzenia przestojowego.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane