statystyki

Chorzy nie dostają zasiłków. Powód: Błędy w zwolnieniach lekarskich

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak05.03.2015, 09:45
Najczęstsze błędy to brak wszystkich wymaganych danych czy zamiana miejscami imienia z nazwiskiem.

Najczęstsze błędy to brak wszystkich wymaganych danych czy zamiana miejscami imienia z nazwiskiem.źródło: ShutterStock

Nieprawidłowości umykają pracodawcom, a nawet jeśli zostaną zauważone, to lekarze nie potrafią ich poprawić. I nie chodzi tylko o zakłamane dane, ale także o niedociągnięcia formalne.

Zwolnienie lekarskie dostaje ubezpieczony, ale zawarte w tym dokumencie informacje musi zweryfikować płatnik. Ta prosta zasada nie znajduje odzwierciedlenia w praktyce, bo druku ZUS ZLA często nikt nie sprawdza. A nawet jak płatnicy to zrobią i wskażą uchybienia ubezpieczonemu, to ten poprawia je sam co jest niedopuszczalne, albo w świetle prawa robi to lekarz, ale niestety popełniając kolejne błędy. To rodzi poważne konsekwencje, bo jedynie prawidłowo wystawione zaświadczenie jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Zakres niezbędnych danych określono w rozporządzeniu. Minimum informacji, jakie musi zawierać zwolnienie lekarskie, to: PESEL, imię i nazwisko ubezpieczonego, adres, okres niezdolności do pracy, wskazania lekarskie, NIP płatnika, identyfikator lekarza, data wystawienia, pieczęć i podpis lekarza oraz pieczęć zakładu opieki zdrowotnej. Dodatkowo przy zwolnieniach na dziecko lub chorego członka rodziny – kod pokrewieństwa i data urodzenia.

Błąd w jednej z wymienionych informacji lub jej brak dyskwalifikuje zwolnienie i musi ono zostać skorygowane przez lekarza, który je wystawił. Inaczej nie może być podstawą do zapłaty świadczenia. Jeśli ubezpieczony lub płatnik stwierdzą jakieś uchybienia w zaświadczeniu, mają prawo do żądania skorygowania dokumentu, aż wszystkie dane będą poprawne.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane