statystyki

Chorzy nie dostają zasiłków. Powód: Błędy w zwolnieniach lekarskich

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak05.03.2015, 09:45
Najczęstsze błędy to brak wszystkich wymaganych danych czy zamiana miejscami imienia z nazwiskiem.

Najczęstsze błędy to brak wszystkich wymaganych danych czy zamiana miejscami imienia z nazwiskiem.źródło: ShutterStock

Nieprawidłowości umykają pracodawcom, a nawet jeśli zostaną zauważone, to lekarze nie potrafią ich poprawić. I nie chodzi tylko o zakłamane dane, ale także o niedociągnięcia formalne.

Zwolnienie lekarskie dostaje ubezpieczony, ale zawarte w tym dokumencie informacje musi zweryfikować płatnik. Ta prosta zasada nie znajduje odzwierciedlenia w praktyce, bo druku ZUS ZLA często nikt nie sprawdza. A nawet jak płatnicy to zrobią i wskażą uchybienia ubezpieczonemu, to ten poprawia je sam co jest niedopuszczalne, albo w świetle prawa robi to lekarz, ale niestety popełniając kolejne błędy. To rodzi poważne konsekwencje, bo jedynie prawidłowo wystawione zaświadczenie jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Zakres niezbędnych danych określono w rozporządzeniu. Minimum informacji, jakie musi zawierać zwolnienie lekarskie, to: PESEL, imię i nazwisko ubezpieczonego, adres, okres niezdolności do pracy, wskazania lekarskie, NIP płatnika, identyfikator lekarza, data wystawienia, pieczęć i podpis lekarza oraz pieczęć zakładu opieki zdrowotnej. Dodatkowo przy zwolnieniach na dziecko lub chorego członka rodziny – kod pokrewieństwa i data urodzenia.

Błąd w jednej z wymienionych informacji lub jej brak dyskwalifikuje zwolnienie i musi ono zostać skorygowane przez lekarza, który je wystawił. Inaczej nie może być podstawą do zapłaty świadczenia. Jeśli ubezpieczony lub płatnik stwierdzą jakieś uchybienia w zaświadczeniu, mają prawo do żądania skorygowania dokumentu, aż wszystkie dane będą poprawne.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane