statystyki

Umowa przedwstępna to przyrzeczenie kontraktu o pracę

autor: Małgorzata Raczkowska27.01.2015, 08:16; Aktualizacja: 27.01.2015, 08:31

Znalazłam nową, atrakcyjną pracę. Zatrudniono by mnie nawet od razu, ale muszę się rozstać z dotychczasowym pracodawcą – opowiada pani Grażyna. – Obowiązuje mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia, moja dotychczasowa firma nie chce go skrócić. Nowy pracodawca postanowił na mnie zaczekać, ale spodziewa się, że podpiszę przedwstępną umowę o pracę. Jakie konsekwencje rodzi taka umowa.

Przedwstępna umowa o pracę nazywana jest też przyrzeczeniem zawarcia umowy o pracę. Podpisuje się ją, gdy potencjalny pracownik i potencjalny pracodawca są zdecydowani na zawarcie umowy o pracę, ale jej podpisanie muszą odsunąć w czasie. Takie odroczenie bardzo często wynika właśnie z konieczności odpracowania okresu wypowiedzenia w dotychczasowej firmie. Może też być spowodowane potrzebą ukończenia studiów, wyjazdem, przyczynami osobistymi. Przyrzeczenie zawarcia umowy o pracę powinno mieć formę pisemną (nie musi, ale lepiej, by miało) i musi określać najistotniejsze postanowienia planowanej umowy o pracę, a zatem: stanowisko, wymiar czasu pracy i wysokość wynagrodzenia oraz termin podpisania przyrzeczonej umowy.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane