statystyki

Odpraw nie ma, gdy zatrudnionych jest mniej niż 20 osób

autor: BL22.01.2015, 07:52; Aktualizacja: 22.01.2015, 09:59

Spółka z o.o., która zatrudnia kilkudziesięciu pracowników, ograniczyła działalność, rozstając się z pracownikami w drodze wypowiedzeń składanych przez pracodawcę i na podstawie porozumień stron. We wszystkich przypadkach naliczała i wypłacała odprawy. Wskutek redukcji liczba zatrudnionych spadła poniżej 20. Czy kolejnym zwalnianym będą przysługiwały odprawy?

W takim przypadku brak jest podstaw do wypłaty odprawy, o której mowa w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 ze zm.). Art. 1 tej regulacji stanowi jednoznacznie, iż znajduje ona zastosowanie wyłącznie do przedsiębiorców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Jeśli firma nie zatrudnia tylu osób, to brak jest podstawy prawnej do wypłaty tego świadczenia.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Halina(2017-06-04 16:23) Zgłoś naruszenie 20

    Kto pozbawil pracowikow odpraw emerytalnych w zakładach pracy wyższych od jednej pensji ,dlaczego budżetówka jest traktowana przez nasze prawo inaczej?

    Odpowiedz
  • EMERYTKA IRENA(2017-10-09 16:39) Zgłoś naruszenie 10

    Przepracowałam 28 lat w ZOZ Po reorganizacji ZOZ pracowałam dalej w tej samej placówce 3 lata która została sprywatyzowana i zatrudniała mniej niż 20 osob. Po 3 latach odeszłam na świadczenie przedemerytalne i w ten sposób zostałam pozbawiona grosza odprawy po 31 latach pracy.Mam żal do państwa,które w ten sposób traktuje niektórych pracowników!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • gegor(2018-12-05 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    czy pracownik który po świadczeniu rehabilitacyjnym zarejestrował się w urzędzie pracy biorąc zasiłek a potem przechodzi na rentę przysługuje odprawa od byłego pracodawcy

    Odpowiedz
  • erg(2018-12-11 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    co za powalone przepisy, co mnie obchodzi ilość zatrudnionych osób, właśnie dostałem wypowiedzenie ze względu na likwidacje etatu po 10 latach, zatrudnionych jest 8 osób i lipa nie dostanę odprawy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane