Czy ta sama osoba, mająca jednakowe pełnomocnictwo zarówno w spółce matce, jak i w spółce córce, może dodatkowo delegować pracownika spółki matki do pracy tego samego rodzaju (na takim samym stanowisku inspektora nadzoru robót budowlanych) do pracy, trwającej kilka lat, w spółce córce – zastanawia się pan Zbigniew.

– Dzieje się to bez pisemnej zmiany miejsca pracy, bez zastrzeżenia w umowie o pracę ze spółką matką prawa delegowania pracownika do pracy na rzecz spółek powiązanych, bez zawarcia umowy o pracę i bez dodatkowego wynagrodzenia. Spółka matka i córka podpisały co prawda umowę o świadczeniu usług, w tym „sprawowania nadzoru nad należytym wykonaniem robót budowlanych”. Czy pracownik spółki matki nawiązał w takim przypadku stosunek pracy ze spółką córką – pyta nasz czytelnik.

Umowa o świadczenie usług jest umową nienazwaną, będącą zwykłym kontraktem cywilnoprawnym. – Zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego do umów o świadczenie usług stosuje się przepisy o zleceniu – wyjaśnia adwokat Maciej Kijas. Umowa o świadczenie usług nie reguluje zasad wynajmu pracowników, a jedynie warunki realizacji usługi. Musi to być autentyczna usługa świadczona przez firmę, a nie oddanie swojego pracownika do dyspozycji drugiej firmy.
W treści umowy o świadczenie usług powinny zostać przedstawione szczegółowe warunki świadczenia usługi, w tym również miejsce jej wykonywania. – W przypadku tego typu umowy stosunek pracy w spółce matce trwa nadal w niezmienionym kształcie – podkreśla prawnik. – Zmianie ulega jedynie miejsce wykonywania pracy. To również macierzysta spółka opłaca składki ZUS i wypłaca pracownikowi wynagrodzenie. Spółka, która świadczy usługę, zachowuje również w jej trakcie pełny nadzór nad swoimi pracownikami.
Podstawa prawna
Art. 750 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121)