statystyki

W jaki sposób urzędy znajdują pieniądze na nagrody pod koniec roku

autor: Artur Radwan22.12.2014, 17:00
Czy szef urzędu musi wydać wszystkie pieniądze?

Czy szef urzędu musi wydać wszystkie pieniądze?źródło: ShutterStock

Szefowie urzędów mogą w ciągu roku wygospodarować w swoich budżetach dodatkowe pieniądze na nagrody, które trafiają do pracowników nawet w grudniu. Można je zgromadzić za pomocą redukcji etatów albo rezygnując z zatrudniania na zastępstwo nieobecnych urzędników.

Czy na długiej chorobie pracownika można zaoszczędzić?

Kolega z mojego wydziału przez ponad pół roku chorował. Znaczną część jego spraw przekazano mnie. Nie otrzymałem z tego tytułu żadnego dodatku. Naczelnik obiecał jednak, że pod koniec roku, jeśli zostaną pieniądze, złoży do dyrektora generalnego wniosek o nagrodę ekstra. Czy pracodawca może się przychylić do tej prośby?

Pojawiające się dodatkowe oszczędności w funduszu wynagrodzeń pod koniec roku mogą wynikać z różnych względów. Dzieje się tak, np. gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 33 dni. Wtedy urząd nie wypłaca świadczeń, bo robi to ZUS w postaci zasiłku chorobowego. Dyrektorzy generalni m.in. z funduszu nagród starają się dodatkowo wynagradzać pracowników, którzy przejęli sprawy nieobecnego urzędnika. Nie ma jednak obowiązku wypłacenia tych pieniędzy osobie, która przejęła część spraw po koledze. Pracodawca może powierzyć urzędnikowi realizację innych zadań i nie musi automatycznie z tego tytułu wypłacać mu pod koniec roku bonusów ekstra.

Podstawa prawna


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • zgroza(2014-12-23 11:38) Zgłoś naruszenie 00

  FAKT - NIE DO TEGO SŁUŻĄ SŁUŻBOWE SAMOCHODY!
  Limuzyną po majtki, na tenis i po pizzę. Rozpasanie władzy!

  23.12.2014 06:44
  aktualizacja: 23.12.2014 10:35


  a ja jako pracownik budżetówki po 35 latach pracy mama 2100 brutto, od 7 lat zamrożone place bo dziura budżetowa

  Odpowiedz
 • pracująca biedota(2014-12-22 19:28) Zgłoś naruszenie 00

  ale wypisują głupoty, my mamy redukcję etatów ponieważ pracownicy odchodzą na emeryturę, mamy zakaz przyjmowania na ich miejsce nowych pracowników, my wykonujemy (orzemy) dodatkowo za darmo tą pracę a pieniądze zabiera nam jednostka nadrzędna dzieląc między sobą, oby szlag trafił ten kraj, to jest tak w jednym z powiatowych sanepidów

  Odpowiedz
 • politowanie(2014-12-22 21:38) Zgłoś naruszenie 00

  W jednym z artykułów piszecie, że urzędy mogą podnieść pensje redukując etaty lub wypłacając dodatek osobom przejmującym zadania osób nieobecnych, np. będących na macierzyńskim a w innym artykule znowuż połajanki, że administracja sobie wypłaca dodatkowe pieniądze z nieobsadzonych etatów lub za zastępstwa, zamiast oddać je do budżetu. Weźcie się w końcu zdecydujcie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane