statystyki

Eksperyment na pracownikach. Polskie władze przesuwają granice wytrzymałości

autor: Andrzej Szahaj25.10.2014, 08:00
Polscy pracownicy, którzy już dziś pracują najdłużej w Europie, i to za bardzo kiepskie pieniądze, będą musieli pracować jeszcze dłużej.

Polscy pracownicy, którzy już dziś pracują najdłużej w Europie, i to za bardzo kiepskie pieniądze, będą musieli pracować jeszcze dłużej.źródło: ShutterStock

Nie ma tygodnia, abym nie przeczytał gdzieś wywiadu z przedstawicielem jakiegoś związku pracodawców, w którym znajdują się słowa o konieczności zmiany kodeksu pracy w kierunku jego uelastycznienia. A ostatnio dowiaduję się o inicjatywie grupy posłów PO dotyczącej konieczności jego zmiany po to, aby można było płacić za przepracowany dzień ustawowo wolny, zamiast dawać za niego jakiś inny dzień wolny. Uważam wszystkie te propozycje za kolejny przejaw ofensywy pracodawców na ostatnie bastiony chroniące pracowników przed bezlitosnym wyzyskiem.


Pozostało jeszcze 95% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

 • obserwator(2014-10-25 08:57) Zgłoś naruszenie 10

  Jak któregoś Was dotknęło , to żeście się dopiero obudzili teraz. Przecież to trwa od 20 lat ,. Gospodarka rabunkowa , a ludzie pracy bez kolesiostwa się nie liczą.

  Odpowiedz
 • proroczesny(2014-10-25 20:18) Zgłoś naruszenie 00

  Tak ujeżdżają na pracownikach a nie zdają sobie sprawy,że podcinają sobie gałąź na której siedzą i niezadługo pospadają i obiją sobie grube d...y.Taka emigracja jak dziś u nas była kiedyś w Angli i Irlandii gdzie ludność masowo migrowała do pracy do Ameryki a na wyspach pozostała klasa zamożna i nie miał im kto podcierać d...y.Dziś na wyspach szanuje się pracownika ,obywatela i panuje tam prawdziwa wolność i demokracja a o swoich się dba.U nas będzie inny scenariusz:uczciwych wypędzi się za granicę na arbait a cwaniaczki ,którzy pozostaną uwłaszczą się a później po kawałku sprzedadzą POLSKĘ bogatemu sąsiadowi.

  Odpowiedz
 • Piotr Z Warszawy(2014-10-28 21:01) Zgłoś naruszenie 00

  złożyłem cv do marketu Carrefour i co się okazuje , dziś otzrymałem sms od Gruppo Trade Service, że odpowiadają na moje cv i oferują mi pracę w hipermarketach na terenie Warszawy , zlecenia stałe( etat ) , tak też są zatruniani pracownicy w sklepach gdzie 5/6 to pracownicy śmieciowi - to przykład tylko z Carrefoura

  Odpowiedz
 • zazussss(2014-10-27 11:25) Zgłoś naruszenie 00

  PO prostu dupa i kamieni kupa

  Odpowiedz
 • Jan Gudaniec(2014-10-26 19:15) Zgłoś naruszenie 00

  Tu nie chodzi o pracownika .To hipokryzja.Za wolne soboty pracownik dostanie zapłatę.O to chodzi .Zwiększą sie zarobki.GUS odtrąbi kolejny sukces rządu,Wzrosło najniższe wynagrodzenie. Nasze elity wywodzące się z panny S mają firmy ,udziały i w d... mają naród.

  Odpowiedz
 • Stary Polak(2014-10-27 07:48) Zgłoś naruszenie 00

  A Pitera w radio mówi ze jest bosko- ale ona mówi o sobie...

  Odpowiedz
 • budzik(2014-10-26 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  warto sobie uzmysłowić, że nasze mózgi są tak skonstruowane, że stale szukają i odkrywają reguły, które obowiązują w naszym otoczeniu, a wszystko po to, aby przeżyć biologicznie i się rozmnażać. Stąd wielkie znaczenie dla naszego zachowania, aby przeżyć biologicznie i się rozmnażać ma to, kto organizuje nam byt w państwie. Mieliśmy nie tak dawno obok nas jeden naród w RFN i NRD, z tym, że w RFN była pozytywna selekcja a w NRD była negatywna selekcja. Ten sam naród a wystarczyło, że miały różne selekcje gdzie w RFN stawiano na ludzi zdolnych, uczciwych, myślących o bycie swoich współobywateli a w drugim stawiano na ludzi o osobowości psychopatycznej. Spójrzmy na Korę Południową i Północną gdzie żyje ten sam naród, a jak różnie. My podobnież mamy demokracje ale w rzeczywistości mamy partyjny klientelizm działający wg zasady: jak nie jesteś z nami to jesteś wróg, więc to musi powodować negatywną selekcje. Niemcy z RFN po Hitlerze odwrócili trend o 180 stopni i mają silną gospodarkę, więc warto pomyśleć, że można.

  Odpowiedz
 • Jurek(2014-10-26 15:08) Zgłoś naruszenie 00

  Normalny człowiek miałby problemy z zaśnięciem, jak by do niego dotarło, że brał lub bierze udział w stworzeniu systemu, w którym najbiedniejsi utrzymują struktury państwowe i samorządowe, bo zamiast podnosić wolną kwotę od podatku, aby przez to zwiększać popyt, który kreuje wielomilionowa rzesza pracowników, którzy za razem są klientami, wybrano obniżenie progów podatku PIT, CIT i zwiększanie ponad miarę zatrudnienie w administracji samorządowej, rządowej i państwowej. Do tego zafundowano nam politykę najniższej ceny, a więc liczy się ten, kto skuteczniej obniży pensje pracownikom i przy tym będzie korzystał z osób na samozatrudnieniu i na tzw. umowach śmieciowych a do tego będzie robił byle jak, bo jakość kosztuje. To łącznie powoduje, że u nas, popyt na usługi i towary i tym samym na miejsca pracy utrzymuje się na niskim poziomie względem podaży siły roboczej. Skąd ma być popyt na towary i usługi, na innowacyjne rozwiązania, skąd mają wpływać pieniądze do budżetu, jak się taki system zorganizowało. Akcja rodzi reakcje, więc łatwo coś takiego przewidzieć, jak ma się chęć pomyśleć. Dobrze, że spora grupa ludzi wyjechała za pracą do krajów zachodnich, bo już mogłoby dojść do zamieszek ulicznych, ale osoby o osobowości psychopatycznej, egocentrycznej administrujące i zarządzające naszym państwem, mające wpływ na naszą gospodarkę tego, że statek co raz bardziej nabiera wody nie będą widziały, bo ludzie o takich osobowościach w swoich mózgach widzą tylko swój cel, swoją nagrodę tu i teraz.

  Odpowiedz
 • Gość(2014-10-26 14:10) Zgłoś naruszenie 00

  Chyba jednak nie tacy frajerzy i niewolnicy skoro znów tłumnie wyjeżdżają za granicę.
  Ahoj.

  Odpowiedz
 • cd(2014-10-25 23:30) Zgłoś naruszenie 00

  Wygląda na to, że Polacy nie mają swojej Władzy a OKUPANTÓW i to gorszego sortu bo dotychczasowi nie traktowali Polaków tak podle.

  Odpowiedz
 • dziadek(2014-10-26 12:25) Zgłoś naruszenie 00

  ...polskie żydy z PO cisną ! ...ile mogą ,...taki to już los goja - brać wszystko na klatę ...i wytrzymać ...do czasu ,,,

  Odpowiedz
 • dopa(2014-10-26 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  brawo solidaruchy z lat 80, udało wam sie zniszczyć naródf

  Odpowiedz
 • płk.molibden(2014-10-26 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  drodzy pracownicy ;nikt wam nie każe pracować ,zawsze możecie rzucić "robotę " u wyzyskiwacza i iść tam gdzie was docenią , gdzie będziecie hołubieni .macie przecież nieprzeciętne umiejętności i zdolności. Możecie również sami założyć własny biznes , zainwestować pieniądze swoje i rodziny. wtedy pokażecie że można płacić za nadgodziny 150% ,a co tam 300%.dacie za pracę w dzień "wolny "2 lub 3 dni wolnego.. urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie wydłużycie 2 razy . dacie wiele innych przywilejów za własne pieniądze .czekam aż któryś krzykacz pokaże jak to się robi .A póki co siedzieć cicho ,i dziękować że ktoś daje wam pracę , i myśli za was .

  Odpowiedz
 • Fred(2014-10-25 10:17) Zgłoś naruszenie 00

  Tak będą badać długo, póki ich ten biedny lud nie zmiecie w drodze rewolucji. Historie się powtarzają. Tylko czekać. Wszystko ma swoje granice.

  Odpowiedz
 • gość(2014-10-25 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  Polacy to niewolnicy i frajerzy .

  Odpowiedz
 • korina(2014-10-25 20:00) Zgłoś naruszenie 00

  Chcą żebyśmy harowali do śmierci złodzieje i jeszcze im mało. Teraz jeszcze chcą zabrać wolne soboty. Przecież to celowa polityka, żeby wykończyć szybciej ludzi, żeby nie dożyli do emerytury i tak się rozwiąże problem. W życiu nie głosowałam i nie zagłosuję na POpaprańców.

  Odpowiedz
 • Polska jest jak z tego filmu Elizjum(2014-10-26 10:14) Zgłoś naruszenie 00

  Tania siła robocza - to zacofane społeczeństwo. Tania siła robocza - to niski popyt ograniczony tylko do towarów pierwszej potrzeby. To wielkie bezrobocie bo zaspokajanie potrzeb podstawowych nie wymaga zbyt wielu pracowników.
  Przykład wyzysku daje też państwo. Przez 7 lat nie raczyło choćby zrewaloryzować pensji swoim pracownikom. Czyli tworząc inflację państwo co roku zabiera część wynagrodzenia pracownikom.
  A winni temu jesteśmy sami - głosując na partie takie jak PO, UW, KLD, SLD. Pamiętacie te chore pomysły w rodzaju: popiwek, podatek od nienormatywnych wynagrodzeń, planowe bezrobocie, reforma emerytalna, reforma oświaty, reforma samorządowa? Jak wypłaciliście ich twórcom? Ano tak, że teraz siedzą sobie na ciepłych stołkach i nie muszą się przejmować tym, że my tyramy za miskę ryżu. Głosujcie tak dalej, tylko nie jęczcie, bo sami sobie to robicie.

  Odpowiedz
 • Rychu(2014-10-25 16:22) Zgłoś naruszenie 00

  Tzw. "przedsiębiorcy" (czytaj prywaciarze) na potęgę kantują państwo na składkach, psiocząc na wysokie koszty pracy.

  Ale te na tle Europy Zachodniej są bardzo niskie.

  Jak podaje Eurostat, godzina pracy kosztuje polską firmę ok. 7 euro, przy średnim koszcie w UE 23 euro.

  Np. w Belgi ta kwota wynosi 39 euro, we Francji – 34, a w Niemczech - 30.
  Dane uwzględniają koszt pensji oraz podatków i składek.

  Z kolei według raportu OECD, jesteśmy grubo poniżej europejskiej średniej ws. kosztów pracy, gdzie z każdych 100 - najczęściej euro - państwo (na składki i podatki) zabiera pracownikowi z przeciętną pensją 41.

  A w Polsce ze 100 zł - 34,3.

  Pracujemy za pół darmo

  Koszty pracy mamy jedne z najniższych w Europie, choć pracodawcy mówią, że są one tak wysokie, że przekłada się to na poziom naszych wynagrodzeń

  Odpowiedz
 • Rychu(2014-10-25 15:49) Zgłoś naruszenie 00

  - Bo tak:
  Był sobie robotnik przodująca klasa
  Miał stałą robotę i miał na pół basa
  A jeszcze do tego za niewiele kasy
  Mógł dostać mieszkanie i jechać na wczasy
  Strajkował wiecował wojował z komuną
  Wznosił palce w górę śpiewał "mury runą"
  W salonach mówiono "ciemny lud to kupi"
  Bo polski robotnik jest wielki i głupi
  I mury runęły bez większego huku
  Trochę go przygniotły znalazł się na bruku
  Tak oto zostali zdradzeni o świcie
  A w salonach dalej salonowe życie.

  ~Solidaruch wydymany

  Odpowiedz
 • niewolnicy XXI wieku w Europie Srodkowej(2014-10-26 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  Polska to jedno z najgorszych miejsc do zycia na swiecie. Polacy to niewolnicy, ktorzy za pare groszy musza charowac zeby przetrwac kazdy miesiac. Politycy i wielcy biznesmeni, przy wspolpracy z biznesem miedzynarodowym ustalili poziom pensji miesiecznej na takiej wysokosci aby wystarczylo na byle jakie jedzenie ( najtansze, z promocji, biedronki i inne swinstwa, jedzenie sztuczne, nafaszerowane chemią, oferowane przez kilka swiatowych koncernow), na byle jaki transport ( buty, karta tramwajowa, ewentualnie najgorszy złom przewaznie z niemiec, ktory jakos dojedzie do firmy, w sytuacji gdy transport publiczny nie jest zapewniony z domu do miejsca pracy), oplaty mieszkaniowe ( prad, woda). Pensja wystarcza tylko na przetrwanie miesiaca. Nie mozna z niej nic odlozyc na "czarna godzine", na lepsze uslugi medyczne, czy tym bardziej na wlasny biznes. Polacy to po prostu niewolnicy pracujacy za kromke chleba. Jednoczesnie producenci zachodni maja wyspecjalizowane dzialy marketingowe ktore maja za zadanie wcisnac rozne produkty polakom. Polacy kupiliby te produkty ale skoro wydaja pieniadze na podstawowe potrzeby zyciowe to jak maja kupic cos wiecej. Dodatkowo znaczaca czesc niewolnikow jest zniewolona podwojnie - kredyty hipoteczne. Kiedys kapitalista budowal mieszkania przy fabryce - robol nie musial brac kredytu na mieszkanie, ani nie musial tracic polowy pensji na dojazdy. Dzis juz nie ma takich ulatwien. Robol jest po to zeby obedrzec go ze skory, wyrwac kazda zlotowke, zeby tylko charowal, martwil sie jak zapewnic godne zycie swoim dzieciom, i zeby nie przyszlo mu do glowy zakladac zwiazkow zawodowych i walczyc o swoje prawa. W Polsce w firmach prywatnych nie ma zwiazkow zawodowych bo pracodawcy na to nie pozwola. Umowami smieciowymi, umowami na czas okreslony czy outsorcingiem majaj ten przywilej zeby korzystac z pracy 1000 niewolnikow bez obowiazku zalozenia Funduszu Swiadczen Pracowniczych a tym bardziej nie ma szansy na to aby pracownicy zalozyli zwiazki zawodowe. Przy pierwszym takim sygnale po prostu wypad z roboty. A ludzie z kredytem, z dzieckiem, bez oszczednosci... nie podskocza. Raczej kazdego dnia drżą ze strachu, czy to dzis dostana 2 tygodniowe wypowiedzenie bez podania przyczyny? Tuskowi i Biznesowi dziekuja niewolwnicy firm prywatnych z calego kraju za to upokarzajace niewolnicze zycie. Tylko nie dziwcie sie Panowie ze NIEWOLNICY przestali sie rozmnazac. Nikt normalny nie chce oferowac takiego zycia swojemu potomstwu. NIKT.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane