Wnioski o zezwolenia na pracę w Polsce złożone przez obcokrajowców przed 1 stycznia 2021 r., które wciąż nie zostały zatwierdzone, będą rozpatrzone według przyśpieszonej procedury. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało właśnie projekty rozporządzeń, które regulują kwestie wzoru oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz wniosku o zezwolenie na pobyt i pracę.

Zakłada się, że wejdą one w życie w tym samym czasie co nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, którą w przyszłym tygodniu zajmie się Senat. Przewiduje ona uproszczoną ścieżkę uzyskiwania pozwolenia na pracę w Polsce.
Pracodawcy zapowiedzieli, że będą jeszcze składać uwagi do nowelizacji ustawy. – W piątek w ramach podzespołu Rady Dialogu Społecznego wypracujemy wspólne stanowisko w sprawie uwag do nowelizacji ustawy i skierujemy je do senackiej komisji – zapowiada Michał Podulski, przewodniczący podzespołu problemowego ds. reformy polityki rynku pracy RDS.
Jedna z kwestii, która przeszkadza przedsiębiorcom, dotyczy tego, że w oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi należy podać dokładną liczbę godzin jego pracy. – Wywiązanie się z liczby zadeklarowanych godzin, zwłaszcza w czasie pandemii, jest bardzo trudne – wskazuje Joanna Torbé z kancelarii adwokackiej Joanna Torbé & Partnerzy.
Dlatego pracodawcy wnioskują, aby w oświadczeniu można było wpisać minimalną liczbę godzin i by jej przekroczenie nie wiązało się z sankcjami. Przedsiębiorcy chcieli taką zmianę wprowadzić już na etapie prac nad nowelizacją ustawy. Powtórzą ją więc w opinii do przygotowanego przez MSWiA projektu rozporządzenia w sprawie wzoru oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
Etap legislacyjny
Projekty rozporządzeń skierowane do konsultacji