Zmiany w Kodeksie pracy: Zamiast dnia wolnego pracująca sobota będzie płatna?

16.10.2014, 13:30; Aktualizacja: 16.10.2014, 13:31
Od samego początku projekt zmian w Kodeksie pracy budzi sprzeciw m.in. związków zawodowych.

Od samego początku projekt zmian w Kodeksie pracy budzi sprzeciw m.in. związków zawodowych.źródło: ShutterStock

Chodzi o projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez posłów PO, którą Sejm ma się zająć na najbliższym posiedzeniu.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • Myslący(2014-11-15 22:23) Zgłoś naruszenie 111

  Working class heroes trzeba walczyć 67 lat wiek emerytalny, praca 6 dni w tygodniu i umierasz w wieku 55 lat a twój pracodawca wygrzewa dupę w tropikach i cieszy się długim i bogatym życiem . To oto walczyli nasi rodzice ?

  Odpowiedz
 • 100dent(2014-10-16 18:55) Zgłoś naruszenie 81

  Eksperci Lewiatana dziś lansują "płatne soboty" więc za jakiś czas możemy spodziewać się "płatnych niedziel"

  Odpowiedz
 • Spawacz (2016-02-14 21:26) Zgłoś naruszenie 71

  Witam wolna sobota powinna być wolna przecież oto walczyli strajkowali a oni nie mają prawa zmieniać tego i zmuszać ludzi do pracy w soboty , a jak już ktoś się zdecyduje na prace w tym dniu to powinien być płacone 100% bez dyskusji

  Odpowiedz
 • REGE(2014-11-24 15:19) Zgłoś naruszenie 72

  Jak zwykle Polacy tylko narzekają... Ja muszę pracować w co trzecią sobotę i szczerze wolałbym dostać za to kasę niż iść na dzień wolny. Powiem więcej kiedy jeszcze za soboty płacono to pracowałem częściej żeby tylko zarobić więcej. Teraz mam 2150 netto kiedy płacono za soboty miałem nawet 2700 netto więc o czym tu mowa? Ludzie czekają na tą ustawę ponieważ mają domy i dzieci na utrzymaniu i muszą dorabiać na czarno więc co z tego ze w swietle prawa jest ok jak i tak muszą tyrać bo w tym kraju ledwo na rachunki starcza.

  Odpowiedz
 • Saratoga(2014-10-18 20:42) Zgłoś naruszenie 60

  Pracuję w dużej firmie produkcyjnej ( ponad 1000 osób).
  Praca w soboty to już norma.
  Za pracę należy się wynagrodzenie, koniec, kropka.
  Chyba, że damy pracownikom prawo wyboru-wynagrodzenie lub dzień wolny.
  W firmie, ciągle na tym tle, dochodzi do dyskusji (ludzie nie chcą pracować w soboty za inny dzień wolny w tygodniu).

  Odpowiedz
 • Sobotnik.(2015-10-01 13:15) Zgłoś naruszenie 60

  Za pracę w soboty należy się wynagrodzenie.
  Koniec -kropka.
  Człowiek po to pracuje,aby zarabiać.
  Można także rozważać przepis pozwalający pracownikowi mieć wybór : pieniążki lub dzień wolny.

  Odpowiedz
 • lllll(2014-10-17 10:45) Zgłoś naruszenie 30

  ja wolałbym dostawać kasę za nadgodziny a nie je odbierać ( też tak pracuje)

  Odpowiedz
 • Dan(2015-05-31 09:22) Zgłoś naruszenie 20

  Jak ma się ta decyzja do mniejszości narodowych, tak jak żydzi i ich święto szabatu, którym religia zabrania pracować w sobotę. Jak mi wiadomo są też ugrupowania chrześcijańskie które też kładą nacisk na sobotę jak biblijny dzień wolny od pracy. Pytam dlatego że, rząd uchwalając prawo zwraca uwagę na różnej maści mniejszości stosując "wyjątki z reguły" a w tym wypadku brak szczegółów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jax(2014-10-23 15:24) Zgłoś naruszenie 10

  ale ******** ludzie gadacie tak jak i zwiazkowcy jesli ludzie sa ******** i daja sie dymac to zaklad bedzie im sam wybierac czy mam miecdzien wolny czy maja mu zaplacic za sobote. Jak jestes pi...a to sie nie wypowaiadaj powinni to zaklepac ja w zakladzie pracuje praktycznie kazda sobote i duzo niedziel za niedzile mam platne od razu za sobote wiadomo odbiorki przed tymi calymi odbiorkami zarabialem miesiecznie od 3700do 5500 tys wiec szczerze jestem za zaklepaniem tej ustawy. Teraz zarabiam golej wyplaty 2800-3600 jak mam premie jakas i niech bedzie jak kiedys bede chcial wolne to wezme wolne a jak nie to platne soboty i niedziele. A jak kwystarczy zarobic maks 2tys i miec soboty wolne dalej tak bedzie.Chodze do pracy dla pieniedzy a nie przyjemnosci i tyle w tym temacie

  Odpowiedz
 • Kasiorka(2017-01-21 01:00) Zgłoś naruszenie 10

  Ja uważam iż powinna być sobota pracująca jednak tylko dla chętnych. Moja sytuacja rodzinna mi na to nie pozwala, ale czemu bronić tym co chcą dorobić. Jednak wystawianie listy z nazwiskami osób które mają wyjść do pracy w sobotę bo tak i tyle jest jakimś nieporozumieniem. Każdy ma swoje życie problemy obowiązki a nawet plany z których musi rezygnować na rzecz cotygodniowej pracy w sobotę bez względu na to którą zmianę musi podjąć!

  Odpowiedz
 • heh(2015-01-22 12:40) Zgłoś naruszenie 111

  Każdy kto chce pracować w sobotę za dzień wolny jest nierobem. Bez większych ambicji któremu wystarczy gola marna ****** wypłata i jak najwięcej wolnego żenada

  Odpowiedz
 • Victor(2016-12-29 10:01) Zgłoś naruszenie 011

  Pracownik musi bezwzględnie utożsamiać się z firmą gdzie pracuje i dobro firmy jest dla niego najważniejsze . Przecież to wszyscy mamy chleb z pracy! Obowiązki domowe można pogodzić zawsze z pracą!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tytułem uzupełnienia(2014-10-17 08:26) Zgłoś naruszenie 04

  Ta sprawa nie dotyczy tylko sobót ale prawa do 5 dniowego tygodnia pracy.
  Należy dodać, że nieprawdą jest, że pracownicy pracujący w soboty (i nie tylko w soboty, bo sobota jest przecież w świetle obowiązujących przepisów normalnym dniem roboczym) są gorzej traktowani. Może państwo eksperci powiedzą nam, od kogo są gorzej traktowani<? Od innych pracowników, których obowiązują takie same przepisy? W takim przypadku nie można przecież mówić o gorszym traktowaniu.

  Każdy pracownik pracujący w dniu rozkładowo wolnym od pracy, ma prawo dostać za to wolny dzień. Co wcale nie niweczy prawa do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Temat jest bardziej skomplikowany i nie bardzo jest tu miejsce na jego szczegółowe wyjaśnianie. Niemniej jednak, ta zmiana nie jest dla pracowników korzystna.
  Człowiek nie jest maszyną i musi się zregenerować, szczególnie jeśli ma pracować niemal do statystycznej śmierci.

  Odpowiedz
 • Salomon(2014-10-17 22:53) Zgłoś naruszenie 01

  A jak nagle politycy zaczną w soboty pracować i takie premie chapać, że zwykły Kowalski to by przez miesiąc wyżył. Bagno nic po za tym wyzysk, niewolnictwo!

  Odpowiedz
 • to jest droga która prowadzi na na bagna(2014-10-17 07:53) Zgłoś naruszenie 01

  Ten przepis o wolnym za pracę w dniu rozkładowo wolnym od pracy (nie tylko sobotę) służy czemu innemu.
  Chodzi w nim o to, żeby pracodawca nie wezwał pracownika np. na 5 minut. Wyobraźmy sobie, że pracownik ma 1 godzinę do pracy. Pracodawca złośliwie, albo bezmyślnie wzywa go w sobotę na 5 minut do pracy. Pracownik traci praktycznie wolną sobotę, żeby dostać wynagrodzenie za 5 minut nadliczbowych. Robi się ogromne pole do nadużyć.
  .
  Co więcej naruszona zostanie zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. To gwarantuje nie tylko prawo polskie.
  .
  Nieprawdą również jest, że pracownik chcący zarobić więcej nie może tego zrobić w obecnym systemie prawa pracy. Może to zrobić bez najmniejszego problemu pod rządami obecnych przepisów.
  .
  Pomysł zwiększy bezrobocie, z oczywistych względów.
  .
  Zbliżamy się do momentu, a może już w nim jesteśmy, że praca na umowę cywilnoprawną będzie korzystniejsza niż umowa o pracę.

  Odpowiedz
 • Karolina(2020-02-11 21:59) Zgłoś naruszenie 00

  W proporcji posłów PO kluczowe znaczenie ma "dodatek za pracę w sobotę" to nie jest to samo co dodatek za nadgodziny. Nadgodziny nie są wliczane do minimalnej, a dodatki za dni wolne od pracy już tak. W ten sposób pracodawca zaoszczędzi - będzie płacił pracownikowi w sobotę jak w zwykły dzień roboczy, a dodatek wrzuci w minimalną.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane