Czeka nas wielka demobilizacja armii: Ponad 30 tys. żołnierzy odejdzie z wojska

autor: Artur Radwan16.09.2014, 07:00; Aktualizacja: 16.09.2014, 09:04
W armii zawodowej nie ma stałej pracy dla żołnierzy, którzy służą w korpusie szeregowych.

W armii zawodowej nie ma stałej pracy dla żołnierzy, którzy służą w korpusie szeregowych.źródło: ShutterStock

34,6 tys. żołnierzy, czyli ponad jedna trzecia wszystkich, musi odejść z wojska w latach 2016–2022. Nie będzie łatwo ich zastąpić. Możliwość awansu dla kontraktowych żołnierzy jest bowiem tylko teoretyczna. Resort obrony nie zamierza wydłużać im czasu służby powyżej 12 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (110)

  • blady(2016-01-20 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    to był najgorszy okres Polski te 8 lat żadów PO złodzieje nie martwcie się PIS naprawi i będzie oki poz. blady

    Odpowiedz
  • pln(2015-11-15 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Mają 36 tys. doświadczonych i wyszkolonych żołnierzy a chcą puścić ich z kwitkiem żeby w ich miejsce przysłać 36 tys. zielonych cywilów. :) a po co ? żeby nie musieć płacić emerytur... złodziejski kraj nie szanujący nawet ludzi gotowych dla niego ginąć... masakra...

    Odpowiedz
  • ala(2015-08-19 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    A moze zmienić panow z MON,inni będą inaczej myśleć!
    Świeża krew i inne życie!

    Odpowiedz
  • Gienek(2015-05-05 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Urzędasy PO-PSL-PiS-SLD z ministerstw i urzędów. Oraz sejmu , zastąpią niedługo tych kontraktowych. Bo zostaną zwolnieni na kuroniówkę z urzędów. Bo jest ich o kilkaset tysięcy za dużo. Oby do jesieni.

    Odpowiedz
  • lis(2015-02-28 19:57) Zgłoś naruszenie 00

    w tym roku trzeba nakazac przyjazdu z warszawy na wf i skontrolowac oficerów podoficerów i przekonamy sie jakimi zołnierzamy jak niezda 12 lat i cywil

    Odpowiedz
  • ,(2015-02-07 16:39) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie mozna awansowac jak w innych sluzbach ,

    Odpowiedz
  • Cezar(2015-02-05 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ja chciałem tylko dodać i mam nadzieję że nie powtarzam się iż polepszyli nam jeszcze widełkami. każdy zadowolony bo będzie można awansować w korpusach, tylko nie powiedzieli że na jednostki będą szły limity które są śmieszne. Już teraz zaczynają się kastingi na te awanse ;D. dodam jeszcze, że widełki w korpusie młodszych podoficerów obejmują 3 stopnie kapral, st. kapral i plutonowy trzy lata na jednym stopniu daje 9 lat. powodzenia życzę sobie i szeregowym w obejmowaniu pierwszych stopni podoficerskich. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • PL.(2015-01-31 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    a czego się spodziewali twórcy tej ustawy? byli głupi ? udają głupich psychiatra wymyślił tą ustawę i wojsko choruje a będzie jeszcze gorzej brak motywacji poróżnienie korpusów ze sobą masowe zwolnienia świetnie wyszkolonych czy wy nie widzicie do czego to zmierza ! nic nie zyskujemy dzięki tej ustawie nawet oszczędzić się nie da bym był skłony oskarżyć o skąpstwo ale to przecież tez nie tak raczej rozrzutność bo przecież W tej chwili nie ma emerytury po 15 latach... Od ponad 2 lat jest 25 lat służby i 55 skończone^^ zresztą po 15 latach było 40% wiec i tak nikt nie szedł... Każdy pracował te 28 lat żeby dostać 75%

    Odpowiedz
  • szaraczek(2015-01-21 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    W czasach nienawiści mundurowych przez społeczeństwo, ze względu na wyjątkowo korzystny system emerytalny i ,,wysokie'' zarobki nie liczył bym drodzy szeregowi na zmiany idące w kierunku dania wam wszystkim możliwości dosłużenia do owych 15 lat. Pogorszy to tylko obraz MON w społeczeństwie. W 100 % zgadzam się ze jest to niesprawiedliwe i uważam iż nie pozostaje wam nic innego jak zacząć zdobywać kompetencje pożądane na cywilnym rynku pracy i spojrzenie prosto w oczy kadrowcowi wręczającemu wam wypowiedzenie i UWAGA zatrudniającego w tym czasie syna lub żonę. Synek zrobi w tym czasie studia na koszt Armii z bezpieczeństwa narodowego albo stosunków międzynarodowych i zmieni korpus na wyższy. A wy z legitymacja weterana możecie ominąć kolejki po leki w aptece. Pozdrawia

    Odpowiedz
  • Poldek(2015-01-07 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do pana,,k" jeśli uważasz że najbardziej chorowita grupa żołnierzy to chyba masz coś z głową. Wydaje mi się że jesteś jakimś dupowłazem o dwóch belkach i skaczesz do szer jak do bydła tak więc Cię traktują jak zasługujesz. Moim zdaniem nie umiesz z tymi ludźmi rozmawiać i nie wiesz do końca co jest tam grane. Szer też ma rodzinę dzieci różne przypadki i nie jesteś w stanie go zblokować.

    Odpowiedz
  • były szeregowiec obecnie policjant(2014-12-31 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe co by mówili ci pseudooficerowie WP gdyby ich czekał taki sam los, co wówczas mieli by do powiedzenia i jakich argumentów użyli, ale dla nich to żaden problem bo znajdą sobie nowych zielonych ludzików (tak niestety jest traktowany szeregowy zawodowy) co będą im do dacha bili a to akurat jest ich priorytet - baczność,spocznij, równa,j granie na trąbce dla co niektórych przy wejściu do JW to jest ich życie i chyba większość z nich czerpie z tego rozkosz i podniecenie. Takie jest moje zdanie też służyłem w armii i wiem co mówię, obecnie służę w Policji jest ciężko ale to przynosi mi ogromną satysfakcję ponieważ w trakcie służby wykonuje realne zadania .które dla społeczeństwa są niezbędne i często ratuje ich życie, zdrowie i mienie

    Odpowiedz
  • Lisek(2014-12-17 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    Służba stała dla najlepszych ? Hahaha Mam od kilku lat same piątki, z taktyki, strzelań , wf, opinia znacznie przekracza oczekiwania . I co ? Mam 10 lat służby i brak szans na awans. Jedyny awans to awans do cywila !

    Odpowiedz
  • RPO(2014-11-22 00:09) Zgłoś naruszenie 00

    W wieku 36 lat odszedłem do rezerwy w stopniu majora, koledzy pukali się w czoło, nie pasowało mi to, mam wiele umiejętności , w cywilu sprawdzam się, panowie szeregowi nie trzymajcie się tak kurczowo tych posad, poza wojskiem też jest życie.

    Odpowiedz
  • -,,,,,,,,,,,,,,,,,(2014-11-14 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Sluzylem w armii 11 lat bez żadnych postępowań , same pochwały i nnagrody .Odbylem 2 misje w awganistanie , zaliczylem wszyskie poligony a na koniec dostałem kopniaka .Otrzymałem do podpisu opinie z oceną 4 a z wf zawsze 5 .Mam prace w cywilu ale proszę powidzieć gdzie jest sprawiedliwość

    Odpowiedz
  • ?(2014-10-18 19:33) Zgłoś naruszenie 00

    Pulkownik Ruman czy Tuman???

    Odpowiedz
  • st szer(2014-10-18 19:28) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie bardzo mi sie marzy by wszystkie te bolaczki szeregowych ktos naglosnil i to na wielka skale by ludzie którzy mysla ze sa bezpieczni bo politycy i generalowie twierdza ze w armi jest dobre morale i mozna liczyc na nasze wojsko wiedzieli jaka jest prawda ze 99% st szer zostawilo by ta armie w cholere ze teraz do wojska przychodza w wiekszosci niedorajdy zyciowe bez pracy i perspektyw leniwi i majacy gdzies ta prace byle przesiedziec te pare lat i sie nie wysilac Kiedys ludzie zwalniali sie z pracy by pójść do wojska a teraz ludzie przychodza do wojska bo zwolniono ich z pracu

    Odpowiedz
  • starszy szeregowy(2014-10-18 18:43) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mozna by uwolnic stopni i awansowac ludzi tak jak w amerykanskiej armi??? Tam juz po roku mozna byc sierżantem Nieraz gdy cwiczymy z obcymi armiami ich żołnierze sa zdziwieni ze my jako zolnierze sluzymy pob8-9-10 czy 11 lat i jestesmy NADAL szeregowymi bo to w ich armiach jest nie do pomyslenia by nie bylo szans na awans A u nas jest jak wszystko w tym kraju Na odwrót

    Odpowiedz
  • starszy seregowy(2014-10-18 18:38) Zgłoś naruszenie 00

    CI MONowscy "eksperci" nic nie mowia o tym ze aby wogole myslec o awansie to trzeba sluzyc ninimum 5 lat Ja sluze dokladnie 10lat 8miesiecy i 20 dni i dopiero rok temu łaskawie pozwolono mi pójść do szkoly podoficerskiej co i tak nie zmienilo mojej sytuacji bo w promieniu 200km od domu w ktorym mieszkam nie ma etatow na sile zmusza sie mnie bym zostawil rodzine i przeniósł sie ponad 500km od domu A ja wdzieczny mam przyjac etat??? I zrezygnowac z rodziny??? Moja zona ma dobra prace i tu mamy dom mamy zucic wszystko i zawierzyc armi??? Nigdy w życiu zwlaszcza ze ta sama armia juz raz mnie oszukala mamiac wczesniejsza emerytura zaden z nas nie poszedl by do cywila po 15 latach tylko sluzyl ile by mu zdrowie pozwolilo W polowie sluzby zmiejiono nam zasady co było nie sprawiedliwe bo to tak jak by w czasie gry zmieniac jej zasady. Panowie generałowie i pułkownicy powinni raczej zaczac myslec o tych ludziach a nie jak jeszcze rozciagnac kadry by wcisnac jeszcze kogos z rodziny

    Odpowiedz
  • szeregowiec rayan(2014-10-18 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    ****** ale jednakowo 12 lat dla wszystkich a nie tylko dla Najlepszych.

    Odpowiedz
  • kierowca(2014-10-17 23:09) Zgłoś naruszenie 00

    Hehe aż miło się czyta ;) panowie szeregowi jestem jak najbardziej z Wami! Powiem Wam na swoim przykładzie że dwa lata czekałem na fax do szkoły podoficerskiej. Co nabór miałem iść tak mi zapewniali a co do czego to spychali mnie i ktoś inny szedł na moje miejsce. A wiemy chętnych nie brakuje.. Wiec tak czekałem i czekałem aż wprowadzono egzaminy wstępne.. Co dla mnie nie ma sensu.. Niby selekcja a i tak plecaki się dostają mi brakło 3 pkt ów i raczej szansy na drugą szansę nie mam więc cóż? Zostało mi ostatnie 3 lata w tym Mon ie.. to co się tam dzieje w środku to naprawdę brak słów.. Chora ustawa max 12 lat! Ale ja nie muszę awansować! Mogę być st. Szer. Tylko dajcie nam służbę stałą.. I tyle a będzie dobrze. A kto chce iść dalej niech idzie.. Czy zgodzicie się ze mną?

    Odpowiedz