statystyki

Dopłaty do pensji w 2015 r. nie są zagrożone

autor: Michalina Topolewska08.09.2014, 18:00
600 zł wynosi zwiększenie wysokości dopłaty do pensji, gdy pracownik ma jedno ze schorzeń specjalnych

600 zł wynosi zwiększenie wysokości dopłaty do pensji, gdy pracownik ma jedno ze schorzeń specjalnychźródło: ShutterStock

W przyszłym roku budżet Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wyniesie 4,8 mld zł. Najwięcej, bo 3 mld zł, będzie kosztować dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z uszczerbkiem na zdrowiu.

Następny budżet funduszu będzie więc niższy od tegorocznego, który wynosił prawie 5 mld zł. Z tego powodu PFRON wyda mniej na wiele z nałożonych na niego zadań. Taki spadek dotyczy m.in. przekazywanych pracodawcom dopłat do pensji niepełnosprawnych pracowników. W 2015 r. na ten cel przewidzianych jest 3,02 mld zł, w bieżącym roku jest to 3,14 mld zł.

Mniej przewidziane jest też na wsparcie zakładów pracy chronionej w formie dofinansowania do oprocentowania zaciągniętych przez nie kredytów bankowych, a także na zwrot kosztów budowy lub rozbudowy firmowych obiektów i pomieszczeń. Plan finansowy na 2015 r. przewiduje na taką pomoc 3 mln zł oraz 7 mln zł. W tym roku do rozdysponowania jest kwota odpowiednio 5,5 mln zł i 8 mln zł.

Kolejnym zadaniem, na które PFRON wyda mniej, są dopłaty do nauki języka migowego oraz zatwierdzane przez jego radę nadzorczą programy służące rehabilitacji społecznej i zawodowej. Więcej pieniędzy będzie natomiast przeznaczone na działania zlecane organizacjom pozarządowym oraz na refundację składek niepełnosprawnych przedsiębiorców. W tym ostatnim przypadku jest wzrost z 84,2 mln zł do 94,6 mln zł.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • obserwer(2014-09-09 05:50) Zgłoś naruszenie 00

    Na przykład trzy kilometry w głębi lasu pilnowanie maszyn budowlanych bez prądu i wody w pojedynkę dają tam do pilnowania w takich warunkach nawet kobiety co nato inspekcja pracy ?

    Odpowiedz
  • obserwator(2014-09-08 20:54) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować to złodziejskie dziadostwo tzw firmy pracy chronionej,na nieszczęśnikach żeruję hieny kombinatorów, a niepełnosprawni pracują w podłych waryu.nkach i ciężej jak,na normalnym rynku .A o tzw ochronach to strach wspomnieć ,ludzie umierają w budach bez ogrzewania ,ba nawet normalnego krzesła,nikt tego nie kontroluję skandal.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane