Rok 2021 jest przełomowy. Światem wstrząsnęła pandemia wprowadzając niepokój polityczny i społeczny. Polska i cały świat mierzy się naraz z kryzysem gospodarczym, klimatycznym i społecznym. Bardzo ważną rolę w przezwyciężaniu kryzysu odgrywają polscy przedsiębiorcy, dzięki którym w praktyce realizujemy społeczną gospodarkę rynkową.
Kryzys pozwala nam zrewidować poglądy, zidentyfikować zagrożenia i na nowo spojrzeć na otaczający nas świat. Inteligentny rozwój gospodarki i społeczeństwa wymaga jeszcze większej aktywności i współpracy wszystkich trzech podmiotów: uczelni wyższych, instytutów badawczych dysponujących potencjałem naukowym oraz przedsiębiorców i otoczenia biznesu absorbujących nowe technologie. Współpraca tych trzech sektorów jest potrzebna jak nigdy dotąd i może być przestrzenią do budowania innowacyjnej gospodarki oraz budowania kadr przyszłości.
Następna dekada będzie się charakteryzowała wzrostem popytu na wysoko kwalifikowaną i elastyczną kadrę pracowników oraz stanowiskami pracy wymagającymi wyższych umiejętności.
Priorytetem dzisiejszych pracodawców powinno być prognozowanie i planowanie rozwoju zasobów kadrowych w firmach. Bez prowadzenia analiz i planowania, wiele przedsiębiorstw może nie być w stanie dalej się rozwijać i zaspokajać oczekiwań klientów z powodu braku wykwalifikowanych kadr.
Pracownik przyszłości
Zagadnienia dyskusji :
- Jak i skąd pozyskać wartościowych pracowników?
- Przystosowanie szkół i uczelni do zapotrzebowania i poziomu kwalifikacji na rynku pracy;
- Automatyzacja i informatyzacja przedsiębiorstw – nowa rola pracownika, nowe kompetencje
- Współpraca pracodawców ze szkołami i uczelniami jako niezbędny element budowania przyszłych kadr dla nowoczesnej gospodarki na podstawie oferty Grupy Azoty.
- Dostosowanie procesu kształcenia zawodowego do wymogów gospodarki przyszłości;
- Sposoby doskonalenia współpracy pomiędzy nauką a przemysłem;
- Udział w międzynarodowych konkursach jako możliwość podnoszenia kwalifikacji i wymiany dobrych praktyk
- WorldSkills Poland a przygotowanie młodego człowieka do wejścia na rynek pracy
Uczestnicy debaty:
- Dr Paweł Poszytek – Dyrektor Generalny, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Oficjalny Delegat WorldSkills Poland;
- Dr Grzegorz Kądzielawski – Wiceprezes Grupy Azoty S.A.
- dr inż. Paweł Pichniarczyk ; Dyrektor; Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych;
- dr inż. Anna Kuźniar, prof. Politechniki Rzeszowskiej, Koordynator konkursów chemicznych dla szkół podstawowych i średnich;
- Jarosław Jurzak, Radny Powiatu Oświęcimskiego; Członek Komisji Edukacji.
Prowadzący: Grzegorz Kowalczyk, Dziennik Gazeta Prawna
Zapraszamy do obejrzenia debaty online, 10 czerwca (czwartek) o godz. 11:00 na www.gazetaprawna.pl oraz na Facebooku gazetaprawna.pl.