statystyki

Nadgodziny: O rozliczeniu soboty powinien decydować podwładny

autor: Tomasz Zalewski21.08.2014, 16:00
Izabela Zawacka, radca prawny w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy

Izabela Zawackaźródło: Materiały Prasowe

Najlepiej byłoby, gdyby zatrudniony mógł wybrać, czy woli otrzymać dodatkowe wynagrodzenie z dodatkiem za nadgodziny, czy też odebrać sobie dzień wolny - tłumaczy w wywiadzie dla DGP Izabela Zawacka, radca prawny w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Na wrzesień zapowiadana jest poselska inicjatywa ustawodawcza, której celem jest modyfikacja zasad rekompensowania pracy w wolną sobotę. Chodzi o to, by pracodawca nie musiał oddawać za nią czasu wolnego, tylko mógł zapłacić jak za nadgodziny. Czy taka nowelizacja jest wskazana i pożądana?

I tak, i nie. Z jednej strony pracownicy są zainteresowani otrzymaniem pieniędzy za dodatkową pracę, a nie odebraniem sobie dnia wolnego. Pracodawcy wolą zaś wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny, niż w ramach okresu rozliczeniowego oddawać cały dzień wolny, co często – z uwagi na określoną organizację pracy – bywa niemożliwe albo bardzo utrudnione. Ale z drugiej strony łatwiejsze rekompensowanie przez pracodawcę wykonywania obowiązków w dniu, który zapewnia przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy, może być wyłomem skutkującym w praktyce powrotem do pracujących sobót. To może być już negatywnie odbierane przez zatrudnionych, ceniących sobie odpoczynek – wyjazdy na działkę czy długie weekendy. Nie bez znaczenia jest też to, że obecnie łatwiej pracodawcy zrekompensować pracownikowi zlecenie mu obowiązków w niedzielę niż pracę w wolną sobotę. Choć niedziela – przynajmniej w tradycji – jest dniem ważniejszym, to prawo bardziej rygorystycznie chroni przed dodatkową pracą w wolną sobotę.

Dlaczego ewentualne zmiany mogłyby prowadzić do utraty wolnych sobót?


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane