statystyki

Wtórny wyrok o upadłości uruchomi wypłaty z FGŚP

autor: Karolina Topolska28.07.2014, 08:50; Aktualizacja: 28.07.2014, 08:54
Obecnie obowiązujące przepisy ograniczają możliwość uzyskania przez pracowników świadczeń z FGŚP.

Obecnie obowiązujące przepisy ograniczają możliwość uzyskania przez pracowników świadczeń z FGŚP.źródło: ShutterStock

Ponad 900 osób zwolnionych w ubiegłym roku z wielkopolskiej Fabryki Mebli Tapicerowanych „Christianapol” Sp. z o.o. będzie mogło ponownie wystąpić o wypłatę zaległych wynagrodzeń, odpraw i innych świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Pozwoli na to ustawa z 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2014 r. poz. 923), która weszła w życie w sobotę.

Obecnie obowiązujące przepisy ograniczają możliwość uzyskania przez pracowników świadczeń z FGŚP w sytuacji upadłości transgranicznej przedsiębiorstwa. Występuje ona wtedy, gdy wraz z firmą mającą siedzibę za granicą upada jej polski oddział (taka sytuacja miała miejsce w przypadku wielkopolskiej fabryki). Zgodnie z ustawą zatrudnieni mogą występować z żądaniami finansowymi do FGŚP tylko w ciągu 4 miesięcy od ogłoszenia upadłości firmy przez sąd zagraniczny. Z reguły nie są oni jednak świadomi kondycji firmy za granicą, przez co spóźniają się z wnioskami i nie otrzymują należnych im pieniędzy. Aby uniknąć takich sytuacji, nowelizacja przewiduje, że uzyskanie świadczeń z FGŚP będzie możliwe w ciągu 4 miesięcy po wydaniu przez polski sąd wtórnego postanowienia o wszczęciu postępowania upadłościowego, które potwierdza orzeczenie upadłości przez sąd zagraniczny. Ponadto zgodnie z przepisami przejściowymi w ciągu 4 miesięcy od wejścia w życie ustawy o wypłatę świadczeń według nowych zasad będą mogły wystąpić osoby, których roszczenia powstały po 1 stycznia 2013 r.


Pozostało jeszcze 18% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane