statystyki

Wtórny wyrok o upadłości uruchomi wypłaty z FGŚP

autor: Karolina Topolska28.07.2014, 08:50; Aktualizacja: 28.07.2014, 08:54
Obecnie obowiązujące przepisy ograniczają możliwość uzyskania przez pracowników świadczeń z FGŚP.

Obecnie obowiązujące przepisy ograniczają możliwość uzyskania przez pracowników świadczeń z FGŚP.źródło: ShutterStock

Ponad 900 osób zwolnionych w ubiegłym roku z wielkopolskiej Fabryki Mebli Tapicerowanych „Christianapol” Sp. z o.o. będzie mogło ponownie wystąpić o wypłatę zaległych wynagrodzeń, odpraw i innych świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Pozwoli na to ustawa z 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2014 r. poz. 923), która weszła w życie w sobotę.

Obecnie obowiązujące przepisy ograniczają możliwość uzyskania przez pracowników świadczeń z FGŚP w sytuacji upadłości transgranicznej przedsiębiorstwa. Występuje ona wtedy, gdy wraz z firmą mającą siedzibę za granicą upada jej polski oddział (taka sytuacja miała miejsce w przypadku wielkopolskiej fabryki). Zgodnie z ustawą zatrudnieni mogą występować z żądaniami finansowymi do FGŚP tylko w ciągu 4 miesięcy od ogłoszenia upadłości firmy przez sąd zagraniczny. Z reguły nie są oni jednak świadomi kondycji firmy za granicą, przez co spóźniają się z wnioskami i nie otrzymują należnych im pieniędzy. Aby uniknąć takich sytuacji, nowelizacja przewiduje, że uzyskanie świadczeń z FGŚP będzie możliwe w ciągu 4 miesięcy po wydaniu przez polski sąd wtórnego postanowienia o wszczęciu postępowania upadłościowego, które potwierdza orzeczenie upadłości przez sąd zagraniczny. Ponadto zgodnie z przepisami przejściowymi w ciągu 4 miesięcy od wejścia w życie ustawy o wypłatę świadczeń według nowych zasad będą mogły wystąpić osoby, których roszczenia powstały po 1 stycznia 2013 r.


Pozostało 18% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane