Od dziś osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą pracować przez 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo z mocy prawa.
Takie uprawnienie daje im wchodzący w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 17/11), który uznał, że obowiązujące dotychczas rozwiązania dotyczące czasu pracy tej grupy pracowników są niezgodne z ustawą zasadniczą. To oznacza, że nie muszą oni już przedstawiać zaświadczenia lekarskiego, na podstawie którego mogą krócej wykonywać obowiązki zawodowe. Taki dokument będzie im potrzebny, jeżeli będą chcieli wydłużyć czas pracy.
Pracownicy z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością nie muszą też czekać, aż 16 lipca wejdzie w życie nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.), która dostosowuje przepisy do wyroku TK, ale została zbyt późno ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Podkreśla to w swoim stanowisku Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON). Wskazano w nim, że dotychczas złożone zaświadczenia lekarskie, które nie wygasły ze względu na upływ terminu ważności, przestaną wywierać skutki prawne od 10 lipca.
BON przypomina też, że kodeks pracy nakłada na pracodawców wymóg informowania zatrudnionych o obowiązujących ich dobowej i tygodniowej normie czasu pracy. Ponieważ teraz zmienia się ona w stosunku do osób posiadających orzeczenia o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, to firma musi ich powiadomić o zaistniałej modyfikacji. Takiej konieczności nie ma, jeżeli przekazana im wcześniej informacja o zatrudnieniu zawierała jedynie odesłanie do odpowiednich przepisów prawa, w tym ustawy o rehabilitacji. Natomiast jeżeli umowa o pracę zawarta z podwładnym wskazuje wprost na normę czasu pracy, to może zaistnieć konieczność jej zmiany.
Biuro wyjaśnia, że skrócenie normy zatrudnienia nie może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia, które nie może być z tego powodu obniżone. Ponadto nowelizacja przepisów nie wprowadza żadnych modyfikacji odnośnie do zakazu pracy w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych tej grupy pracowników. Nadal on obowiązuje i nie będzie dotyczył jedynie tych osób, które uzyskają zaświadczenie wydłużające ich czas pracy do 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 10 lipca 2014 r.