statystyki

Czy zmiana pracodawcy wpływa na długość okresu wypowiedzenia

03.07.2014, 16:00
praca, zmęczenie

Pracaźródło: ShutterStock

W połowie zeszłego roku zostałem zatrudniony przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą na umowę na czas nieokreślony. 1 grudnia 2013 r. mój pracodawca przekształcił się i od tego dnia zaczęła obowiązywać nowa umowa z firmą jako sp. z o.o. Według mnie nastąpiła zmiana pracodawcy. Czy okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy mam liczyć od 1 grudnia i jak wpłynie to na długość i termin okresu wypowiedzenia? Na to pytanie odpowiada Marcin Nagórek, specjalista z prawa pracy.

Założenie przyjęte w pytaniu, że zmiana pracodawcy od 1 grudnia skutkuje liczeniem okresu zatrudnienia pracownika u obecnego pracodawcy, nie jest trafne.

W przedstawionej sytuacji do zmiany po stronie pracodawcy doszło na podstawie art. 551 par. 5 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Zgodnie z nim przedsiębiorca będący osobą fizyczną, wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą – na podstawie ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm. (przedsiębiorca przekształcany) – może zmienić formę prowadzonej działalności na jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą).

Osoba fizyczna dokonująca przekształcenia staje się więc wspólnikiem spółki przekształconej. Zgodnie z art. 231 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane