statystyki

Kierownika można zwolnić za bierność podwładnych - nawet jeśli sam ciężko pracuje

03.07.2014, 16:00
Menedżer

Menedżerźródło: ShutterStock

Menedżera można pozbawić funkcji za bierność jego podwładnych, bo nawet jeśli on sam pracuje ciężko, to liczy się, że jego zespół nie ma wyników - tłumaczy Ryszard Sadlik, sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach.

Nie ulega wątpliwości, że brak zaufania do pracownika może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia zmieniającego, zwłaszcza gdy zajmuje on odpowiedzialne lub kierownicze stanowisko. Wynika to z tego, że w stosunku do takiej osoby pracodawca ma prawo stosować ostrzejsze wymagania i oczekiwać od niej większej lojalności.

Wskazywał na to wyraźnie Sąd Najwyższy w wyroku z 4 marca 2009 r. (sygn. akt II PK 202/08, OSNP 2010/19-20/231), stwierdzając, że utrata zaufania do pracownika może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę nawet wtedy, gdy zachowanie pracownika nie nosi cech zawinienia, jeżeli w konkretnych okolicznościach sprawy przyczyna ta jest usprawiedliwiona w tym znaczeniu, że od pracodawcy nie można wymagać, by nadal darzył pracownika niezbędnym zaufaniem. Ma to szczególne odniesienie do przypadku utraty zaufania do pracownika zajmującego stanowisko kierownicze, wobec którego z racji pełnionych i godziwie opłacanych funkcji stosuje się ostrzejsze kryteria oceny stawianych mu wymagań i oczekiwań w zakresie starannego wypełniania kierowniczych i pracowniczych powinności dbania o dobro pracodawcy.

Nie ma efektów, bo...


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane