statystyki

Kierownika można zwolnić za bierność podwładnych - nawet jeśli sam ciężko pracuje

03.07.2014, 16:00
Menedżer

Menedżerźródło: ShutterStock

Menedżera można pozbawić funkcji za bierność jego podwładnych, bo nawet jeśli on sam pracuje ciężko, to liczy się, że jego zespół nie ma wyników - tłumaczy Ryszard Sadlik, sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach.

Nie ulega wątpliwości, że brak zaufania do pracownika może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia zmieniającego, zwłaszcza gdy zajmuje on odpowiedzialne lub kierownicze stanowisko. Wynika to z tego, że w stosunku do takiej osoby pracodawca ma prawo stosować ostrzejsze wymagania i oczekiwać od niej większej lojalności.

Wskazywał na to wyraźnie Sąd Najwyższy w wyroku z 4 marca 2009 r. (sygn. akt II PK 202/08, OSNP 2010/19-20/231), stwierdzając, że utrata zaufania do pracownika może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę nawet wtedy, gdy zachowanie pracownika nie nosi cech zawinienia, jeżeli w konkretnych okolicznościach sprawy przyczyna ta jest usprawiedliwiona w tym znaczeniu, że od pracodawcy nie można wymagać, by nadal darzył pracownika niezbędnym zaufaniem. Ma to szczególne odniesienie do przypadku utraty zaufania do pracownika zajmującego stanowisko kierownicze, wobec którego z racji pełnionych i godziwie opłacanych funkcji stosuje się ostrzejsze kryteria oceny stawianych mu wymagań i oczekiwań w zakresie starannego wypełniania kierowniczych i pracowniczych powinności dbania o dobro pracodawcy.

Nie ma efektów, bo...


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane