Płace w administracji zamrożone, bo są wysokie

autor: Artur Radwan09.05.2014, 06:59; Aktualizacja: 09.05.2014, 07:52
Urzędnik

Według ekspertów zamrożenie płac w kolejnych latach łatwiej zniosą te urzędy, w których średnie wynagrodzenie wynosi około 8 tys. zł.źródło: ShutterStock

Rada Ministrów nie chce podwyższać wynagrodzenia urzędników rządowych przez kolejne dwa lata. Specjaliści już rezygnują z etatów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (48)

  • Inspektor ITD(2014-09-13 07:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam płace zamrozona od 2006 nawet inflacyjnego nam nie placa, za pranie mundurow. Dodatki za prace w trudnych warunkach na drodze tez ucinaja dlatego z 500 w kraju zostalo nas 350 osob. Roboty i odpowiedzialnosci przybywa ale pisza ze zarabiamy po 4000-5000 tys. Bzdura i wierutne klamstwa. Nie warto byc urzednikiem chyba ze w Kancelariach Premiera i Prezydenta.

    Odpowiedz
  • bfraszcynska@slaskie.pl(2014-05-21 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ewo! jesteś potencjalną emerytką za lat kilkanasie lub kilkadziesiąt. Czy chętnie zrobisz miejsce młodej koleżance jeżeli masz do wyboru godziwą wypracowaną przez lata pracy pensję jeszcze przez kilka lat albo głodową rencinkę. Niech młodzi -elastyczni- prężni szukają lepszych zarobków w innym miejscu zamiast wygryzać zasłużonych.

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2014-05-13 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    Płace w administracji rządowej są zamrożone od kilku dobrych lat. Bzdurne jest twierdzenie, ze są to wysokie płace. nigdy nie były, a w ostatnich latach, po uwzględnieniu inflacji, sa śmiesznie niskie. Takie bzdury to tylko mogą mówić w Ministerstwie Finansów. Ciągle płacimy za dziurę budżetową. kiedy bedą podwyżki, choćby o stopień inflacji!!! kiedy zostanie to wyrównane?!!

    Odpowiedz
  • Lutek(2014-05-12 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Do Skarbony. Chcesz dostawać pod stołem?-dlaczego nie idziesz na budowę pracować?.Przykleiła się do wygodnego fotela?.Zapraszam np. do noszenia materiałów budowlanych na np.4-te piętro (po 26 stopni każde)-mając 65 lat i 4 m-ce.W normalnym bloku mieszkalnym jest 18 stopni. Jeśli chodzi o ten "stół" to najczęściej jest tak,że jest to jakiś marny dodatek do 3/4 etatu. Ten system też już odchodzi.Prywatni ci napłacą-tyle co "kot napłakał".Zresztą wystarczy przyjść na budowę i porozmawiać z "zadowolonymi tyrakami".

    Odpowiedz
  • ola.b.@wp.p[l(2014-05-12 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można pisać o średniej pensji pracownika służby cywilnej na poziomie 4400zł brutto. Przykład z mojego urzędu (instytucja kontrolująca przedsiębiorców) -zatrudnionych 100osób. 85% urzędników ma zarobki na poziomie 1700-2400 zł brutto. Wymagania i odpowiedzialność b. duże. Kadra kierownicza zaledwie 10 osób to zarobki na poziomie 6000-10000zł brutto. Jak mają żyć Ci urzędnicy dzięki którym tak naprawdę ta instytucja funkcjonuje?

    Odpowiedz
  • mark(2014-05-12 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    A może by tak przestać bawić się w tą całą awanturę z urzędnikami i po prostu zamknąć te urzędy, ludzi zwolnić poprzez likwidację stanowiska pracy co zawsze jest zgodne z kodeksem pracy i wtedy wszyscy będą szczęśliwi. Nie będzie żadnych podatków bo nie będzie aparatu fiskalnego, dzieci wykształcimy w prywatnych (na pewno tańszych i lepszych:) szkołach, o bezpieczeństwo zadbamy sami (pistoletem, siekierą, nożem lub zwykłą pałką), z drogami nie będzie żadnego problemu bo po prostu zarosną trawą, nie będzie problemu wieku emerytalnego bo nie będzie emerytur - znienawidzeni urzędnicy ZUS-u przestaną być urzędnikami i naród ich, jak synów marnotrawnych polubi, podobnie ze wszystkimi pozwoleniami na budowę (każdy postawi sobie taki dom lub szopę jaką będzie chciał a ewentualne spory sąsiedzkie będą rozwiązywane poprzez kulturalną bijatykę), żywność w sklepach będzie świeża i zdrowa jak nigdy - znienawidzony Sanepid zostanie rozwiązany, ewentualną agresję jakiegoś sąsiada np. Rosji bohatersko odeprzemy - oczywiście każdy na własną rękę i w granicach swojego domu, nic już nie będzie krępowało swobody działalności gospodarczej - wszyscy przedsiębiorcy będą płacić pensje na czas i w umówionej wysokości - zupełnie inaczej niż za czasów zbrodniczej działalności Inspekcji Pracy. Głupota w tym narodzie jest niezmierzona i nieograniczona. Pokażcie mi drugi naród, który z taką wytrwałością i ofiarnością najpierw walczy o odzyskanie własnego państwa a następnie z równą wytrwałością po prostu poniża i obraża funkcjonariuszy tego państwa. Zamrożenie płac na prawie 10 lat, w sytuacji wzrostu gospodarczego i dużego wzrostu kosztów utrzymania, jest delikatnie mówiąc nieludzkie. Źródłem tego jest chyba tylko głupia nienawiść do urzędników, których najpierw trzeba wykształcić za ogromne pieniądze podatników (tak tak - urzędnicy to w ogromnej większości dobrze wykształceni i inteligentni ludzie) a następnie płacić im upokarzające pensje i mówić że i tak mają super bo zarabiają kilka złotych więcej niż Mietek co łopatą na budowie macha - jak to wogóle można porównywać.

    Odpowiedz
  • adalbert(2014-05-12 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Ja po prostu nie moge uwierzyć w to, co czytam. Tytuł tego artykułu to bezczelność. Ktoś mi pluje w twarz i traktuje jak niewolnika. Co za wredna propaganda! A ludzie to kupują...
    Wyprodukowanie minutowego spotu "10 lat w Unii" ze ujęciami przystadionowego handlu to równowartośc kilkudziesięciu lat mojej pracy - samodzielnego pracownika merytorycznego z wyższym wykształceniem prawniczym orzekającego w sumie o grubych milionach!
    Podawanie płac "średnich" to zwykła kpina ze zdecydowanej większości pracowników urzędów wojewódzkich, którzy o tej "średniej" mogą sobie jedynie pomażyć. Nie chcę być krezusem, chcę zarabiać normalne pieniądze za poważną pracę! Dawać kasę, która JEST, tylko jest źle rozdzielana! Dośc dyskryminacji płacowej w administracji rządowej!
    Jak teraz słyszę coś o ministrze Szczurku, to mi się po prostu nóż otwiera...

    Odpowiedz
  • lu(2014-05-12 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny autorze, proszę o napisanie artykułu, w którym przedstawi Pan konkretne dane. Jaki procent osób pracujących w korpusie służby cywilnej ma wynagrodzenie mniejsze od 2500zl a jaki procent większy niż 2500zł. Może te dane bardziej realnie przedstawią sytuację!!!

    Odpowiedz
  • czyt(2014-05-11 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    ja do pani Ewy zazdrosc, zawisc przemawia ...pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Pilot(2014-05-10 21:23) Zgłoś naruszenie 00

    Urzędasy odebrano wam godność i zamknięto ustawami usta, to w wyborach możecie pokazać, że nie jesteście lemingami.

    Odpowiedz
  • Adam(2014-05-10 16:20) Zgłoś naruszenie 00

    ja do pani Ewy zawisc, zazdrosc ...pozdrawiam

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-05-10 15:19) Zgłoś naruszenie 00

    Administracja powinna być zmniejszona o połowę - subito . Od poniedziałku . Na początek . I przypomnę , że w miejsce jednego urzędnika można wyszkolić , wyposażyć i pokryć koszty kilkudziesięcioletnich ćwiczeń i treningów - trzech snajperów , pracujących normalnie w przemyśle lub usługach . Mówi to rządowym baranom coś ?!

    Odpowiedz
  • Urzędnik(2014-05-10 14:10) Zgłoś naruszenie 00

    benzynę fajki i paliwo kupuję u ruskich, żarcie na bazarku chleb piekę sam , mogą mi dalej zamrażać mam ich gdzieś - nie zarabiam nie wydaję ( tylko niech mi znowu nie jęczą że coraz mniej dochodu z VAT)

    Odpowiedz
  • biedota(2014-05-10 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    jak ja nienawidzę tego kraju za te swoje 1400 zł, które zarabiam po 35 latach pracy w sanepidzie, rzygać mi się chce jak wykonują z musu tą swoją pracę

    Odpowiedz
  • ja wam nie zabierałem(2014-05-09 21:53) Zgłoś naruszenie 00

    Zawistne trole z całego artykułu potrafią zrozumieć i skojarzyć jedynie 3 wyrazy: urzędnik-płaca- osiem tysięcy.

    Odpowiedz
  • 1!(2014-05-09 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    35: as z IP: 37.31.58.* (2014-05-09 18:52): Za rządów PO jest dwa razy więcej urzędasów niż za rządów PiSu.

    Odpowiedz
  • as(2014-05-09 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie , pora ,słuszna decyzja Gadanie , że specjaliści odchodzą to niech odchodzą ,przyjdą nowi , bezrobotnych jest dużo a więc może będzie dla nich szansa. Ponadto jak zrezygnują to wreszcie zatrudnienie rządów w administracji spadnie do wielkości sprzed rządów PO i PIS. Proszę zrobić analizę dot.płynności kadr za lata rządów PO i PIS i zobaczycie co się okaże
    ile biurkowców przybyło. Dobrze by było to zrobić w poszczególnych województwach. Oczywiście będzie larum ile to pracy też przybyło.

    Odpowiedz
  • emeryt(2014-05-09 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    Cóż z tego ,że wysokie wynagrodzenia są zamrożone a wypłacane są kolosalne premie i nagrody , bo obowiązuje ustawa z lat dziewięćdziesiątych, której "nie można" zmienić. Ja proponuję zamrozić emerytom i rencistom świadczenia i też wypłacić premie i nagrody a nie 10 zł waloryzacji.

    Odpowiedz
  • ASiek(2014-05-09 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    w interesie sektora prywatnego jest zamrażanie płac urzędnikom, bo Ci przejdą do sektora prywatnego mając świetne kwalifikacje (wykształcenie i doświadczenie). Trzeba pamiętać, że na średnią krajową składają się też osoby z niskimi kwalifikacjami, a w administracji wymagania są wysokie. Więc logiczne jest, że nie można porównywać tych średnich chyba że z przeliczeniem na wykształcenie i stanowiska wykonywanej pracy. Trudno wrzucić do jednego worka pracownika orzekającego w sprawach obywateli (zarabiającego 1600 na rękę) z np. ze sprzedawcą itp, którzy zarabiają często tyle samo.

    Odpowiedz
  • biedaczka(2014-05-09 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    Piszecie głupoty i tak ludziom utrwalacie taką wiedzę. Pracownicy zarabiają bardzo mało. Po studiach mają na rękę 1500-1900. Żadnych podwyżek, żadnych dodatków i premii. Zarabiają bardzo dużo szefowie i znajomi królika. I to stąd taka średnia urzędników. 20 tys. a 2 tys., to jest kolosalna różnica

    Odpowiedz