statystyki

Ile trwa okres wypowiedzenia przy umowie o pracę na czas nieokreślony

autor: Maria Kuźniar17.01.2014, 07:08; Aktualizacja: 17.01.2014, 09:06

Podpisałam niedawno drugą umowę z tym samym pracodawcą, tym razem na czas nieokreślony – pisze pani Marta. – Znalazłam w niej zapis, że mój okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, a wydawało mi się, że przy umowie na czas nieokreślony powinien trwać trzy miesiące. Czy to ja nie mam racji, czy może pracodawca się pomylił? – zastanawia się czytelniczka.

Szef się nie pomylił – długość okresu wypowiedzenia nie zależy wyłącznie od typu zawartej umowy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeśli trwał on krócej niż sześć miesięcy, wynosi dwa tygodnie, przy zatrudnieniu wynoszącym co najmniej sześć miesięcy – miesiąc. Na trzymiesięczne wypowiedzenie może liczyć pracownik związany z danym pracodawcą przez minimum trzy lata. Uwaga! Jeśli pracownik osiągnie trzyletni staż w trakcie wypowiedzenia, będzie miał prawo do trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ana(2017-03-31 20:35) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli z tego wynika ze jesli w momencie podpisywania umowy na czas nieokreślony przepracowała u tego pracodawcy dwa lata to mam okres wypowiedzenia miesiąc ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane