Bat na wiecznie chorych. Czy pracodawca powinien mieć możliwość rozstanie się z długotrwale nieobecnym pracownikiem?

11.01.2014, 07:00
Co do zasady pracownika można zwolnić po upływie 6 lub 9 miesięcy nieobecności wywołanej chorobą.

Co do zasady pracownika można zwolnić po upływie 6 lub 9 miesięcy nieobecności wywołanej chorobą.źródło: ShutterStock

Warto rozważyć pomysł wprowadzenia przepisu, który umożliwi pracodawcy rozstanie się z długotrwale nieobecnym pracownikiem. Bez względu na powody tej absencji.

Niemal każdy średni lub duży pracodawca spotkał się z problemem nadużywania zwolnień lekarskich przez pracowników. I choć prawo pracy przewiduje mechanizm rozwiązania umowy z etatowcem korzystającym z długotrwałego zwolnienia lekarskiego, to zdarza się, że w praktyce sprytny pracownik jest w stanie skutecznie taki krok uniemożliwić. Przodują w tym kobiety, które po wykorzystaniu najpierw zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży (lekarze wystawiają dokument na każdą, nawet pozbawioną najmniejszego uzasadnienia prośbę lub sugestię pacjentki), a potem przysługującego im urlopu macierzyńskiego (obecnie także rodzicielskiego), pozostają na zwolnieniach lekarskich, raz na siebie, innym razem z uwagi na chorobę dziecka, przez długie okresy.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • Wasz krwiopijca(2014-01-11 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    To MY "solidarnosć" kochamy NAS Polaków.=Polityka " prorodzinna" i prospołeczna.

    Odpowiedz
  • robotnik(2014-01-11 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    Tym złodziejskim kanalią ,poprzewracało się w tych tępych łbach.Opieki zdrowotnej brak,zarobki 1000zł za 16 godz niedożywienie stres,i ludzie mają nie chorować.

    Odpowiedz
  • jurek(2014-01-13 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    bo pracownik to nie niewolniik najpierw niech pracodawcy zaczna uczciwie placic bo to najgorsza chołota żerująca kosztem innych zwykłe buraki bez ogłady

    Odpowiedz
  • baj(2014-01-17 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    zwykły robotnik nie pójdzie na zwolnienie bo go niby biznesmen na zbity pysk prędzej czy póżniej wyrzuci.na zwolnienia chodzą ludzie na stanowiskach

    Odpowiedz
  • Bezczelność tej bandy bez granic?(2014-01-11 23:42) Zgłoś naruszenie 00

    Składki chorobowe te parchy to potrafią ściągać z ludzi pracy bez umiaru ale płacić chorobowe to już nie? Takie coś to tylko możne zdarzyć się w tym zasranym kraju gdzie rządzi ku.wa, złodziej i kler. !!! KOMUNO WRÓĆ !!!

    Odpowiedz
  • wrona 48(2014-01-11 23:10) Zgłoś naruszenie 00

    W mojej młodości chorobowe w ciąży było płacone za pobyt w szpitalu.Jak sie pracowało w ciężkiej pracy to sie przechodziło na lekkie stanowisko.Teraz od pierwszego m-ca do końca 100% pensji.To jest chore.Ciąża to nie choroba.

    Odpowiedz
  • Kate(2014-01-12 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    54 lata, 30 lat leczenia hormonalnego/16-46/, od 3 lat chore serce i ostatnio cukrzyca Ii stopnia. 30 lat pracy i śladowe liczby zwolnień lekarskich. Nie jestem mamą/ efekt "leczenia" hormonalnego żaden/ ale jestem kobietą, która źle znosi menopauzę z powodu tych wszystkich schorzeń. Ale zarabiam sama na siebie. Nie mam wyjścia. Na emeryture mam jeszcze dlugo czekac- do 2022 roku. Moja 10 lat młodsza koleżanka wręcz przeciwnie: nie ma miecha, zeby nie była na zwolnieniu, do tego jeszcze bierze na dzieci. Co człowiek, to podejście. Wiem, że źle się leczyłam i każda choroba jest tego efektem. Ale i tak wwalają nas do jednego kotla: nierobów. Często tak jest, że na zwolnienia chodzi nie ten, kto powinien, tylko kombinatorzy.

    Odpowiedz
  • Babcia(2014-01-11 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Co ma zrobić kobieta w ciąży jak żle się czuje a szef wymaga pracy ponad siły i ponad normalny czas pracy (praca do domu). Do tego jeszcze krzyczy na pracowników. Wydzwania do pracownika jak ten jest w szpitalu. Tak się dzieje w budżetówce, gdzie zarabiają tyle co kasjerka w Biedronce mając często po dwa kierunki studiów itd... bo na ich miejsce czeka około 60 podobnych. Ma się w ciąży męczyć i denerwować to urodzi zdrowego i nieznerwicowanego Polaka. Jak go urodzi? Pozdrawiam wszystkie przyszłe Mamy - dbajcie o siebie i dzieciątka wbrew tym głupim wpisom.

    Odpowiedz
  • pracujący z gorączką(2014-01-11 22:13) Zgłoś naruszenie 00

    Najbardziej zchorowanymi grupami zawodowymi są lekarze , sędziowie , różni prezesi i włodarze miast i gmin z zarzutami prokuratorskimi oraz jak się okazuje mimo dokładnej selekcji przy przyjmowaniu do służby policjanci i strażacy. Tam powinien ten pomysłowy Dobromir rozważyć rozstania.

    Odpowiedz
  • pol124(2014-01-11 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy pracownik płaci składki chorobowe,zwolnienie z pracy wystawia/kwalifikuje-ocenia /lekarz i nie chodzi tylko o kasę tylko o izolację ludzi chorych od zdrowych i nierozprzestrzenianie zarazków ,chciałbyś GŁĄBIE żeby piwo nalewał CI prątkujący grużlik,a samolot którym lecisz prowadził nie sprawny pilot ...ec..

    Odpowiedz
  • mama i kobieta(2014-01-11 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    wiecie co ... jestem wiecznie chora ... bo 24 godziny na dobę choruję na cukrzycę ale k... jego mać nie wykorzystuję zwolnienia lekarskiego z byle powodu. Choroba dziecka ... jak mus to mus ale tylko wówczas. Na zwolnieniu byłam podczas całej ciąży (jak ktoś zazdrości to bardzo chętnie bym mu oddała cukrzycę gdybym tylko mogła bo wierzcie mi można dostać na głowę będąc w domu non stop ale z drugiej strony zdrowie nienarodzonego dziecka jednak jest ważniejsze niż praca) ... sorry są wyjątki co do zwolnień, niestety cukrzyca typu I i do tego ciąża tego wymagają tego typu poświęceń ... a nasz "kochany" Pan Premier ma jak widać pomysły na politykę prorodzinną ...

    Odpowiedz
  • XXXL(2014-01-11 21:36) Zgłoś naruszenie 00

    Powinien mieć taką możliwość.

    Odpowiedz
  • cvv(2014-01-11 21:21) Zgłoś naruszenie 00

    Kraj jest w katastrofalnych stanie w dużej części właśnie przez takich jak komentujący. WY nie widzicie nic dziwnego w tym, że można przez 10 lat nie przepracować ani dnia i pobierać za to pensje i zasiłki.
    To co w takim razie wam przeszkadzają tacy politycy czy mundurowi z emeryturami po krótkim czasie? Oni przynajmniej się czasem w pracy pojawiają.

    Odpowiedz
  • lobuzbodzio(2014-01-11 19:28) Zgłoś naruszenie 00

    Tak po co matki mają rodzić dzieci, czemu dzieci chorują. Teraz praca taka iż nie ważne że kobieta ma zapierd... jak facet i co że w ciąży ludzie po to płacimy na ten chory zus niech on troszkę odda tym mamom które nas urodziły i urodzą pracowniów którzy będą robić na nasze emerytury. A jak nie nam to i tak zus wyda na swoje siedziby bajeczne pieniądze. Ja w 2013 miałem pecha w maju obciąłem sobie kciuka i 3 mc na chorobowym, w sierpniu wyszła mi przepuklina pachwinowa i jest już po operacji i znów 3 mc chorobowego. Dodam praca ciężka fizyczna i jak ktoś powie iż szybciej można po operacji to powożenia nie mam ochoty ponownie na stół się kłaść. Dobrze że młodsze dziecko ma jeszcze nianię to starczy jak chory idzie do niani. I co ja mam wylecieć z pracy. Chętnie bym oddał swoje L4 za kciuka.

    Odpowiedz
  • adsenior(2014-01-11 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzić obowiązkowy 12-to godzinny dzień pracy, zarobki obniżyć a najlepiej zapłatę wyznaczyć, jako miskę wodzianki i pajdę komiśniaka. I dziwią się, że taka duża część młodych wykształconych ludzi szuka chleba za granicą!

    Odpowiedz
  • Maciaszczyk(2014-01-11 18:37) Zgłoś naruszenie 00

    Najbardziej ,,choruja'' pracownicy prokuratury i policjanci.Czy ewentualne restrykcje dotyczyc beda tej ostoi kazdego rzadu?Druga najbardzies sterana zdrowotnie przez ciezkie warunki pracy, sa zawody budzetowe.M.inn. nauczyciele, urzednicy.Na szarym koncu znajduja sie robotnicy ,choc ich warunki pracy-kilkunastogodzinna coezka fizycznie w stresujacych warunkach praca, w zatrutym chalasem ,dymem i pylami praca katastrofalnie rujnuje im zdrowie.Wiec kim sie zajma ci ktorzy zawalcza o nasze wyludzane pieniadze?

    Odpowiedz
  • wiwiat ciemnogród(2014-01-11 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    A po co zwalniać. Nie generujesz dochodu nie otrzymujesz wynagrodzenia. Jaka praca taka płaca, a nie odwrotnie. Chory na zasiłek, zdrowy do roboty - i żegnaj kryzysie

    Odpowiedz
  • wiecznie zdrowy(2014-01-11 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawca ma problem z wiecznie chorym? To skąd się wzięło tylu milionerów w Polsce? - z pończochowych oszczędności po PRL?
    Do likwidacji zawód - "pracownik" i po kłopocie.

    Odpowiedz
  • xxx(2014-01-11 18:15) Zgłoś naruszenie 00

    do 5 zlikwidować zwolnienia i zakazać rodzenia chorowanie tylko dla bogaczy. zabrać urlopy przecież robol 1200 zł. płacy i tak nie wyjedzie na wczasy.pozdrowienia od kobiet w ciąży.

    Odpowiedz
  • henryk(2014-01-11 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    najlepiej zeby wszyscy pracowali za darmo.chorych wyslac do oswiecima.pracodawcom sie poprzewracalo sie glowie

    Odpowiedz