Już wkrótce firmy świadczące usługi odbierane poza terytorium Polski będą mogły zlecać swoim pracownikom pracę w niedziele i święta. I to bez stosowania dodatkowych rozwiązań organizacyjnych (np. pracy zmianowej). Wszystko wskazuje, że już dziś posłowie uchwalą takie zmiany. Zakłada je projekt nowelizacji kodelsu pracy, którego drugie czytanie odbyło się na trwającym posiedzeniu Sejmu.
Nowelizacja rozszerza katalog prac wskazanych w art. 15110 k.p., czyli tych, których wykonywanie w niedziele i święta jest dozwolone. Projekt przewiduje dodanie do niego pkt 11, zgodnie z którym świadczenie obowiązków w takie dni będzie możliwe także za pomocą środków komunikacji elektronicznej, na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego, jego oddziału lub przedstawicielstwa. Rozwiązanie to umożliwi dostosowanie czasu pracy do potrzeb zagranicznych firm, które korzystają z usług polskich przedsiębiorstw. Obecnie rozbieżności wynikają m.in. z różnych terminów dni wolnych w poszczególnych krajach.
Zdaniem wnioskodawców zmiana kodeksu pomoże zachować ok. 200 tys. miejsc pracy w sektorze usług biznesowych.
W konsultacjach społecznych podnoszono, że wprowadzenie proponowanych zmian uprzywilejowuje w większości podmioty o kapitale zagranicznym świadczące usługi biznesowe oparte na centrach outsourcingowych ulokowanych na terytorium Polski. Obawy te podzieliła także opozycja. W debacie nad projektem wszystkie kluby opozycyjne zapowiedziały, że nie poprą ustawy, natomiast PSL pozostawił swoim posłom swobodę w głosowaniu.
– W ten sposób czynicie z Polski wielkie call center, wielką montażownię sprzętu elektronicznego czy AGD dla firm i korporacji międzynarodowych, które eksploatują polską siłę roboczą – stwierdziła poseł Anna Grodzka.
W odpowiedzi na to Radosław Mleczko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, przyznał, że w tym projekcie poselskim znalazło się niefortunne sformułowanie, które mogło sugerować inne traktowanie podmiotów zagranicznych i polskich.
– W pracach w komisji i podkomisji te zapisy zostały usunięte. Firma działająca w Polsce, podlegająca kodeksowi pracy, czy to jest podmiot zagraniczny, czy to jest podmiot krajowy, czy to jest podmiot, który ma mieszany kapitał, jest tak samo traktowana – podkreślił.
Etap legislacyjny
Projekt w II czytaniu w Sejmie