Wysokość nagród dla urzędników będzie jawna. Transparentność wyeliminuje patologie

autor: Artur Radwan25.07.2013, 07:03; Aktualizacja: 25.07.2013, 07:59
Szefowie urzędów obawiają się konfliktów w razie ujawnienia świadczeń.

Szefowie urzędów obawiają się konfliktów w razie ujawnienia świadczeń.źródło: ShutterStock

Osoby zatrudnione w urzędach średnio co kwartał otrzymują nagrody. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu wysokość tych świadczeń, wypłacanych ze środków budżetowych, nie jest tajna i można ją upublicznić. Takie orzeczenia mogą zmienić praktykę nagradzania urzędników. Obecnie ani dyrektorzy generalni, ani sekretarze samorządowi nie publikują listy osób, które otrzymują wspomnianą gratyfikację. Nie zamieszczają też informacji, za co została ona wypłacona.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • poiuy987(2013-07-26 12:14) Zgłoś naruszenie 10

    w urzedach skarbowych średnia nagroda/na kwartał dla 80-90% załogi wynosi 200-300 zł. przyznawana subiektywnie. O TAKICH PIENIĄDZACH MOWA!. ŚREDNIE WYNIKAJĄ Z POZOSTAŁYCH 10-20% nagradzanych. Skarbowy (jako ramię Min. Fin) jest traktowany przez właściciela jak pies ogrodnika. Ja swoich zarobków się nie wstydzę ok 45.000 brutto rocznie z stażowym, trzynastką i nagrodą co kwartał; nie mam jubileuszówki to dopiero od 20 lat racy co 5 lat). czyli 45/13 w miesiącu 3460 brutto - tj netto ok 2300 zł. To nieźle do tych co są na umowach śmieciowych.

    Odpowiedz
  • uuuu(2013-07-25 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    a jak mogę cofnąc swoj komentarz? jest taka możliwość?

    Odpowiedz
  • odróżnijcie w końcu(2013-08-07 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    ja urzędnik rostowskiego, chętnie zamienię sie na urzędasa samorządowego, nauczyciela lub pracownika spółek z udziałem skarbu państwa. chętnie pasek wynagordzenia udostępnie zainteresowanym.

    Odpowiedz
  • asd(2013-07-28 23:31) Zgłoś naruszenie 00

    Największa transparentność powinny mieć pensje i premie w obrębie urzędu. Wreszcie te rzesze pracowników administracji dowie się dlaczego od 5 lat nie ma premii a dyrektorzy maja ponad 30 tys premii kwartalnej... Nareszcie ludzie którzy odwalają cala czarna robotę i mordują się z ludźmi rozumiejąc ich ból z niezrozumienia idiotycznych przepisów stworzonych przez imć dyrektorów i ministrów z nadania politycznego o wykształceniu sprzątacz, teolog, animator kultury itp mogliby się czarno na białym dowiedzieć dlaczego nie mogą dostać awansu za zasuwanie po godzinach a dla krewnych i znajomych jest. I dlaczego Kryzys to wymówka. Jak to jest ze człowiek w wykształceniu wyższym zgodnym z zakresem obowiązków, specjalizowanym np w dziedzinie np prawa administracyjnego, itp ze znajomością 2 a czasem 3 jeżyków, nie może awansować, dostać premii za siedzenie do 20, nie może liczyć na dodatek motywacyjny może tylko się kisić na najniższym stołku bo jest kryzys, podczas gdy w tym samym czasie i urzędzie dyrektorzy i ministrowie z nadania politycznego o umiejętnościach typu przedszkolanka opływają w 5 zerowe premie i 5 cyfrowe pensje..

    Odpowiedz
  • genzo plus(2013-07-28 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    A kto to tak "daje" te nagrody za Polakow podatki?

    Te nicponie nic nie robia, tylko rozkradaja caly budzet, prywatyzuja po widzi mi sie - i jeszcze chca nagrod?

    przeciez to urzednik panstwowy jest niszczycielem Polski i jej mieszkancow!

    glupio rzadzic umie kazdy , a krasc jeszcze wiecej z nich - po co nam urzednicy!
    komputeryzacja powinna juz w XXI wieku zastapic te skamieniale kreatury, ktore z chlopow zrobily sie urzednikami , a teraz to rzeczywiscie daza do feudalizacji w Kraju, zeby wynagrodzic sobie te wszystkie czasy przodkow bedacych slugusami i kmiotami???
    na to wychodzi - bo kiedys taka chlopka w urzedzie warszawskim zapytala mnie o cos , a ja uzylam slowa hochsztaplerzy - no wiec ona okropnie zdenerwowana, zagrozila mi wezwaniem policji, jesli nie przestane sie w jej obecnosci "wyrazac" - no tak, ale inteligencji nie mozna kupic!. pozdrawiam pania pani urzeniczko.

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2013-07-27 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    Za dobrą pracę dobre wynagrodzenie a wszelkie nagrody, przywileje ,immunitety powinny być zniesione bo to jest podstawa do korupcji i niesprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • Nie wyeliminuje(2013-07-26 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Czytać i rozumieć !

    Odpowiedz
  • Antydemagog(2013-07-25 17:33) Zgłoś naruszenie 00

    Szacunek dla ZZZZ autora pierwszego komentarza bo to jedyna osoba, która zapoznała się z wyrokiem WSA w Opolu ...takiego trudu nie zadała sobie ani p.Pitera ani autor artykułu...Panie Radwan trochę rzetelności dziennikarskiej...!!!. WSA wręcz wskazał prezesowi aby podał kwoty nagród nie przypisując ich do konkretnych osób i tak zapewne zrobi. Panie Radwan wstyd!!!

    Odpowiedz
  • urzedas(2013-07-25 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Super
    a gdzie te nagrody co kwartał dają? jakiś ochłap dostajemy raz w roku i to nie zawsze. Ale w duzych miastach jak podają jakie roczne nagrody dostaja to oczy radośnie mi sie otwierają bo tez bysmy chcieli :/

    Odpowiedz
  • zzzz(2013-07-25 07:36) Zgłoś naruszenie 00

    Sąd wcale nie powiedział, że należy personalnie wskazać kto ile otrzymał bo i o to nie występował skarżący.

    Odpowiedz
  • Sonia(2013-07-25 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    jestem ciekawa za co urzędnicy (wszyscy) otrzymują nagrody???co takiego dodatkowego poza zakresem robią???

    Odpowiedz
  • 007KAL(2013-07-25 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Z jednej strony - nawet na niniejszym forum - bardzo wielu Prostych Obywateli ma wiele negatywnych uwag do urzędników, a z drugiej zasługują Oni na nagrody co kwartał... A może to nie nagrody, a kolejny pomysł/sposob >>jak "dawać" swoim zausznikom i jak nie dawać innym<<. Płacę się wypłaca, a nagrody "daje"..

    Odpowiedz
  • qwerty(2013-07-25 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    te świadczenia wystepuja przede wszystkim w kapitaliźmie tzw. komunizm tylko chciał sie upodobnić w sferze socjalnej i wynagrodzen do rozwinietego kapitalizmu (nie mylic z wprowadzanym obecnie w RP feudalizmie)

    Odpowiedz
  • echinotadus(2013-07-25 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Ja też chciałbym tyle zarabiać, jako nauczyciel! Czym taki urzędas różni się od nauczyciela? Jak zwykle, jeśli chodzi o pieniążki, to cicho sza!!! Kiedyś runie to wszystko, jak tak dalej będzie jeden drugiego oszukiwał. Brak świadomości poczucia odpowiedzialności za naszą kochaną ojczyznę!!! W tym kraju jest tak, że najpierw ja, a potem cała reszta!!! To bardzo dziwny kraj!

    Odpowiedz
  • xyz(2013-07-25 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie pan Duda? On, tak jak cała budżetówka uważają się za pępek świata. Nagrody, jubileusze wysługi trzynastki itp. Przecież zmienił się ustrój i świadczenia pokomunistyczne zniknęły w sferze produkcyjnej i usługowej już dawno. Pseudo elity - często pociotki - mają się dobrze. Dużo dodatkowych świadczeń, odznaczeń tylko za to, że dobrze pracują. A niby jak mają pracować?

    Odpowiedz
  • Waldek(2013-07-25 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Tu znowu wszystkich urzędników wrzucono do jednego worka.
    Nalezy odroznic szeregowych urzednikow samorzadowych (ktorzy zarabiaja srednia krajowa) i adm.rzadowej (ktorzy zarabiaja ok. 60% sredniej krajowej).
    Do tego szeregowy pracownik, który daje z siebie najwiecej nagrody dostanie moze 1000 zł, za to już wyzszego szczebla moze i 10.000 zł.

    Owszem może w Wie są nagrody po 30 tys.zł, ale poza stolicą są biedniejsze regiony,gdzie nagroda kwartalna jest dodatkiem do bardzo niskiej pensji.

    Odpowiedz
  • UNo(2013-07-25 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    Pytam ??? :Co to jest dodatek stazowy , Nagroda jubileuszowa jak i wszystkie pozostale wymienione w ramce Wazne.
    To jest okradanie wszystkich winna byc jedna stawka na zajmowane stanowisko i zadnych dodatkow !!! To ze ktos przychodzi do pracy nalezy sie dodatek stazowy !!! absurd powstaly za Gierka jak i inne podobne. Pisze sie lub porownuje daje przyklady z krajow na zachod od Laby tam czegos takiego niema !!! Skonczyc z tym

    Odpowiedz
  • urzędnik(2013-07-25 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    do Sonia: np. pijemy kawę tak jak ja teraz:)

    Odpowiedz
  • urzędnik(2013-07-25 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    ja bym się wstydzil przed znajomymi, gdyby podali moje płace i nagorody, że tyle zarabiam, muszę pracować, a rynek pracy jest taki jaki jest w Polsce

    Odpowiedz