Osoba, która zdobyła za granicą doświadczenie, umiejętności i dyplomy potrzebne do wykonywania pracy, musi uzyskać zaświadczenie, że może ją podjąć w Polsce. Dotyczy to wybranych zawodów.

Czy wszystkie zawody wymagają zaświadczenia

Chcę podjąć pracę w Polsce. Do tej pory byłem zatrudniony w Wielkiej Brytanii i tam zdobyłem uprawienia konieczne do wykonywania zawodu. Nie wiem, jaka jest procedura uznawania uzyskanych kwalifikacji przez polskie instytucje. Czy każdy fach wymaga ich potwierdzenia na terenie RP?
Każdy kraj UE określa własny wykaz profesji regulowanych. W Polsce poświadczenia wymagają zawody: systemu ogólnego (m.in. nauczyciel, maszynista, monter itd.), medyczne oraz prawnicze. Potwierdzone kwalifikacje muszą posiadać również lekarze weterynarii oraz architekci.
Aby je uzyskać, należy przedłożyć wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych w instytucji będącej organem do tego wskazanym (zależy on od wykonywanego zawodu, informacji na ten temat udziela Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Np. lekarzom taki dokument wydaje właściwa okręgowa izba lekarska. W przypadku każdego zawodu do wniosku trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty. Ich lista może różnić się w zależności od profesji, dlatego wcześniej warto skontaktować się z właściwym organem w celu ustalenia, które będą konieczne.
W przypadku stwierdzenia braków w dokumentacji placówka sprawdzająca wniosek zwróci się do zainteresowanego o ich uzupełnienie. Decyzja o uznaniu kwalifikacji zawodowych powinna być wydana w ciągu trzech miesięcy od momentu, w którym dostarczono pełną dokumentację sprawy. W szczególnych przypadkach termin ten może zostać wydłużony o miesiąc.
Podstawa prawna
Art. 1 dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.Urz. UE, L 255/22).
Art. 1 ustawy z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. nr 63, poz. 394).

Czy za granicą poświadczę kwalifikacje

Zamierzam wyjechać za granicę. Zastanawiam nad podjęciem tam zatrudnienia. Czy będę mógł poświadczyć na miejscu swoje kwalifikacje potrzebne do pracy?
W każdym państwie członkowskim istnieją instytucje, które udzielają informacji, czy dany zawód jest tam regulowany i w razie potrzeby kierują do odpowiedniego organu zajmującego się uznaniem kwalifikacji w tym zawodzie. Przekazują także podstawowe informacje o obowiązującej procedurze. Wyznaczone ośrodki państw członkowskich mogą wymagać przedstawienia przez wnioskodawcę zaświadczenia z organu właściwego dla danego zawodu w kraju nabycia kwalifikacji. Ponadto niekiedy wymagane bywa poświadczenie autentyczności dokumentów stwierdzających kwalifikacje zawodowe.
Podstawa prawna
Art. 1, 2, 4 dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.Urz. UE, L 255/22).

Czy będę musiał zdawać dodatkowy egzamin

Jestem architektem. Kwalifikacje do wykonywania pracy zdobyłem w Niemczech. Chcę wrócić do Polski i tu podjąć zatrudnienie. Czy mimo ukończonych studiów, posiadanych dyplomów będę musiał zdawać kolejne sprawdziany?
Zawody lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, farmaceuty, lekarza weterynarii i architekta to zawody sektorowe, w których uznanie kwalifikacji odbywa się sposób automatyczny. Wnioskodawca musi posiadać niezbędne dokumenty poświadczające kwalifikacje (dyplomy, zaświadczenia) wymienione w załączniku V lub VI do dyrektywy 2005/36/WE.
Szczegółowych informacji odnośnie do procedury automatycznego uznania kwalifikacji w zawodach medycznych udzielają krajowe i okręgowe organy samorządów zawodowych. Informacje o tych instytucjach można znaleźć na stronie www.nauka.gov.pl w zakładce: mobilność akademicka i zawodowa. Z kolei wiadomości na temat postępowania w sprawie uznania kwalifikacji w zawodzie architekta są zawarte w serwisie internetowym Izby Architektów.
Tylko wtedy, gdy wnioskodawca nie spełnia warunków koniecznych do automatycznego uznania kwalifikacji w zawodach sektorowych, ich potwierdzenie odbywa się zgodnie z procedurą właściwą dla pozostałych zawodów regulowanych, określoną w ustawie z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. nr 63, poz. 394). Może zostać zobowiązany do odbycia stażu lub podejścia do testu umiejętności.
Podstawa prawna
Załącznik V i VI dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.Urz. UE, L 255/22).
Art. 13 ustawy z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. nr 63, poz. 394).

Czy będę musiał odbyć staż lub podchodzić do testu

Planuję podjąć pracę w Polsce. Jednak kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu uzyskałem za granicą. Obawiam się jednak, że dokumenty, które posiadam, mogą okazać się niewystarczające, aby móc rozpocząć w kraju pracę od razu po przyjeździe. Dowiedziałem się, że mój znajomy musiał odbyć specjalny staż, aby potwierdzić posiadane umiejętności. Czy urząd może tego ode mnie wymagać?
W postępowaniu w sprawie uznania kwalifikacji właściwy organ sprawdza odpowiedni poziom wykształcenia oraz umiejętności dające prawo wykonywania danego zawodu. Jeżeli stwierdzi zasadnicze różnice w kształceniu lub uzna, że okres szkolenia odbytego w innym państwie jest krótszy o co najmniej rok od tego wymaganego w Polsce, może żądać dodatkowego potwierdzenia kompetencji. Tak się stanie, również jeśli np. istnieje rozbieżność w zakresie czynności zawodowych w danej profesji między państwem z którego osoba przybywa, a krajem przyjmującym. Wówczas instytucja potwierdzająca kwalifikacje zastosuje środki wyrównawcze, takie jak: test umiejętności lub staż adaptacyjny (trwający do trzech lat). Wybór należy do wnioskodawcy. Prawa do niego nie mają doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi. W przypadku tych zawodów trzeba przystąpić do testu umiejętności.
Podstawa prawna
Art. 13 ustawy z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. nr 63, poz. 394).
Par. 1, 2 rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 18 września 2011 r. w sprawie zawodu regulowanego, w przypadku którego jest wyłączone uprawnienie do wyboru stażu adaptacyjnego albo testu umiejętności (Dz.U. nr 164, poz. 1311).

Czy urząd pracy poświadczy okres działalności

Planuję wyjechać do pracy za granicę do jednego z państw członkowskich UE. Wiem, że zawód, w którym pracuję, znajduje się w wykazie profesji regulowanych. Chciałbym dowiedzieć się, jak załatwić wszelkie formalności i kto wyda mi dokument potwierdzający wykonywanie przeze mnie działalności, jaką zajmowałem się do tej pory. Czy pracodawca, który przyjmuje mnie do firmy, będzie wymagał potwierdzenia kwalifikacji zawodowych?
Jeśli profesja, w której pracuje dany pracownik, jest zawodem regulowanym, konieczne będzie potwierdzenie kwalifikacji. Aby je uzyskać, trzeba przedstawić wyznaczonej w danym kraju instytucji niezbędne dokumenty. Jeszcze przed wyjazdem warto je uzyskać z polskich placówek do tego wyznaczonych. Na przykład zaświadczenie stwierdzające charakter, okres i rodzaj działalności wydaje marszałek województwa lub wojewódzki urząd pracy (w zależności od województwa).
Podstawa prawna
Art. 1 dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie
uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.Urz. UE, L 255/22).
Art. 6 ustawy z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. nr 63, poz. 394).

Czy logopeda potrzebuje zaświadczenia

Pracowałem kilka lat na stanowisku logopedy w Hiszpanii, tam uzyskałam uprawnienia potrzebne do pracy. Czy aby świadczyć usługi w Polsce w tym zawodzie, muszę zdobyć zaświadczenie?
W przypadku świadczenia usług po raz pierwszy w zakresie zawodów regulowanych, które mają wpływ na zdrowie lub bezpieczeństwo publiczne, a których wadliwe wykonywanie mogłoby narazić usługobiorców na poważne konsekwencje, właściwy organ państwa przyjmującego może sprawdzić kwalifikacje usługodawcy.
Lista takich profesji jest zawarta w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 5 marca 2009 r. w sprawie określenia zawodów, w przypadku których można wszcząć postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji (Dz.U. nr 38, poz. 302). W ciągu miesiąca od złożenia przez usługodawcę oświadczenia o zamiarze świadczenia usługi (wraz z niezbędnymi dokumentami) właściwy organ zobowiązany jest wydać decyzję w sprawie uznania kwalifikacji bądź poinformować o odstąpieniu od ich sprawdzania. W szczególnych przypadkach instytucja ta może wydłużyć termin odpowiedzi maksymalnie do dwóch miesięcy.
Jeśli podczas weryfikowania wniosku zostaną stwierdzone zasadnicze różnice pomiędzy kwalifikacjami wymaganymi w Polsce a tymi posiadanymi przez wnioskodawcę (np. brak wiedzy lub umiejętności, który mógłby zagrozić zdrowiu lub bezpieczeństwu publicznemu), może on zostać zobowiązany do przystąpienia do testu umiejętności. Osoba, której kwalifikacje zostały sprawdzone i uznane, może posługiwać się tytułem zawodowym ustalonym dla danego zawodu w Polsce.
Podstawa prawna
Załącznik do rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 5 marca 2009 r. w sprawie określenia zawodów, w przypadku których można wszcząć postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji (Dz.U. nr 38, poz. 302).

Czy każdy zawód wymaga potwierdzenia

Sprawdziłem, że zawód, w którym pracuję, nie jest w Polsce regulowany odrębnymi przepisami. Czy mimo to muszę udać się do jakiejś instytucji, aby potwierdzić uprawienia potrzebne do wykonywania pracy?
W przypadku zawodów nieregulowanych decyzja o zatrudnieniu pracownika posiadającego kwalifikacje uzyskane w innym kraju członkowskim UE zależy wyłącznie od pracodawcy.
Podstawa prawna
Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.Urz. UE, L 255/22).