Od poniedziałku rusza kwalifikacja wojskowa, do której muszą stawić się m.in. 19-letni mężczyźni. Resort obrony pracuje nad zmianami, które miałby zastąpić ten przymus rejestracją.
Od poniedziałku rusza kwalifikacja wojskowa, do której muszą stawić się m.in. 19-letni mężczyźni. Resort obrony pracuje nad zmianami, które miałby zastąpić ten przymus rejestracją.
Mimo że obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej został zawieszony, wciąż trzeba zgłaszać się przed komisje lekarskie. Koszty zorganizowania takiej kwalifikacji są duże i sięgają prawie 20 mln zł. Co więcej, ponad 90 proc. z przebadanych nie będzie miała nic wspólnego z wojskiem, chyba że dojdzie do konfliktu zbrojnego.
Koszty można byłoby ograniczyć, gdy rejestracji dokonywano przez internet. Takie zasady działają np. w Stanach Zjednoczonych.
– Można wykorzystać system taki, jaki funkcjonuje np. w spisie powszechnym – wyjaśnia gen. Roman Polko, były dowódca GROM.
Jego zdaniem przed komisje lekarskie i kwalifikacje powinny trafiać tylko osoby zainteresowane służbą w armii.
Jak ustalił DGP, problem dostrzega również resort obrony narodowej.
– Szef MON powołał specjalny zespół, który wypracował kilka propozycji, w tym likwidację kwalifikacji i zastąpienie jej rejestracją przez internet – wyjaśnia gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony i rektor Akademii Obrony Narodowej.
Jeśli minister wybierze wariant elektronicznej rejestracji, osoby objęte kwalifikacją nie będą już obowiązkowo podlegać badaniom lekarskim. Na nie będą wysyłani tylko ci, którzy zadeklarują chęć służby.
Sprawie przygląda się też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które jest współodpowiedzialne z MON za przygotowanie kwalifikacji.
– Poprzednia kwalifikacja przeprowadzona została przez powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie przy znacznie zredukowanych składach osobowych ich członków – wskazuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW.
Tegoroczna potrwa do 30 kwietnia. Taką datę określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych oraz ministra obrony narodowej z 21 listopada 2012 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2013 r. (Dz.U. z 2012 r., poz. 1358). Obejmie ona m.in. mężczyzn urodzonych w 1994 r. oraz w latach 1989–1993, którzy nie mieli określonej kategorii wojskowej. Obowiązek stawiennictwa przed komisją nie pominie też kobiet urodzonych w latach 1989–1994, które w roku szkolnym 2011/2012 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Do kwalifikacji mogą zgłaszać się też dobrowolnie ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama