Pośrednicy nieruchomości nie chcą deregulacji. „To będzie drogo kosztować klientów”

18.01.2013, 09:32; Aktualizacja: 18.01.2013, 09:34

Eksperci Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości krytykują rządowy projekt ustawy o deregulacji zawodów, przewidujący zniesienie licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości oraz wymogów dotyczących posiadania przez nich kierunkowego wykształcenia i praktyki. Przekonują, że błędy nielicencjonowanych pośredników i zarządców nieruchomości będą sporo kosztować nabywców nieruchomości.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Newseria.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • Zorro(2013-10-15 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma co demonizować. Zawód pośrednika nieruchomości nie jest aż taki skomplikowany, ani też taki super odpowiedzialny. Sprawdzić stan prawny nieruchomości to jest pikuś dla średnio inteligentnego szympansa. A ostatecznie dla tych poniżej tej średniej istnieje możliwość wynajęcia prawnika i też będzie dobrze zrobione i to za tysiączka, a nie za kilkanaście :). Pozdrawiam. A tak właściwie to najwięcej stracą Ci co się kryją za różnego rodzaju federacjami rynku nieruchomości, bo już nie będą kroić za obowiązkowe szkolonka, spotkania, seminaria, komisje egzaminacyjne. Jestem za całkowitą wolnością !!

    Odpowiedz
  • c(2013-05-01 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli ktoś na równi stawia deregulację śmiesznego pośrednika nieruchomości z np: lekarzem, to jest kompletnym kretynem, albo.. pośrednikiem nieruchomości..

    Odpowiedz
  • Marysia(2013-04-14 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    A tak w sumie, to czemu trzeba do ministra przesyłać te wszystkie wymagane dokumenty? Sam nie może ich skompletować z poszczególnych rejestrów?

    Odpowiedz
  • mArek(2013-04-12 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Kolega sprzedaje mieszkanie. !0 lat temu prowizja była 2,9%. Pytam się o nią. odp: Home Broker 4%. Rozumiem, to jest ta tańsza usługa dzięki licencjom. Chodziło o zawładnięcie rynkiem!

    Odpowiedz
  • gmuszec(2013-03-05 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Na mnie deregulacja nie wpłynie, tj. nie będę szukał tańszej agencji, bo po co? Która nowa agencja będzie miała takie kontakty jak Jartom? Która będzie miała takie doświadczenie? Łatwo jest znaleźć takiego agenta, ale gorzej ze znalezieniem agenta skutecznego.

    Odpowiedz
  • ewer(2013-01-29 03:17) Zgłoś naruszenie 00

    Strach przed oderwaniem od koryta - OGROMNY.
    Natychmiastowej deregulacji dostępu do wszystkich możliwych zawodów,na świecie jest normalnie i świat się nie zawalił,a wręcz przeciwnie.Kiedy pierwsze deregulacje ?

    Odpowiedz
  • czytelnik(2013-01-22 16:48) Zgłoś naruszenie 00

    A JA JESTEM ZA KARANIEM JAK W KRAJACH ARABSKICH ZA ZŁODZIEJSTWO (UCINAJĄ RĘKĘ - przynajmniej kiedyś). CHCIAŁBYM, ŻEBY W TYM KRAJU WALILI MŁOTKIEM PO ŁBACH Z GŁUPOTĘ !!!

    Odpowiedz
  • RODAK(2013-01-22 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    KOLEJNE FORUM, KTÓRE POTWIERDZA REGUŁĘ: POLACY TO LUDZIE MEGA "SKRZYWIENI" - WSZYSTKO SIĘ IM NALEŻY, JAK KTOŚ MA WIĘCEJ TO D... TAKIEMU H... I JUŻ. PRZECIEŻ KAŻDY WOGOŁO MA MIEC GORZEJ ODE MNIE. KAŻDY INNY JEST GŁUPSZY I NIE ZNA SIĘ TAK DOBRZE JAK JA...NA WSZYSTKIM-OD ZDROWIA ZACZYNAJĄC PRZEZ PRAWO, BIZNES, FINANSE NA POLITYCE KOŃCZĄC... SAME ORŁY TYLKO JAK CO DO CZEGO TO OKAZUJE SIĘ,ŻE WIĘKSZOŚĆ LEDWO PODSTAWÓWKĘ CZY ZAWODÓWKĘ SKOŃCZYŁA... KAŻDY TAKI "INTELIGENT" NIECH POJEDZIE NA KILKA MIESIĘCY DO KRAJU GDZIE WYMAGĄJĄ WIEDZY I FACHOWOŚCI I ZOBACZYMY ILE JEST WART... WSTYD WSTYD WSTYD!!!

    Odpowiedz
  • Kon Donek(2013-01-22 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ja proponuję, żeby każdy w Polsce zarabiał po 10 tys. złotych miesięcznie na rekę. Kto jest za?

    Odpowiedz
  • guru122(2013-01-22 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Każda korporacja zawodowa wkręca, że po deregulacji nastąpi spadek jakości usług, bla bla bla, itd. To samo jest z lekarzami, prawnikami, budowlańcami i innymi reglamentowanymi zawodami. Tylko deregulacja, i realna konkurencja powodują PODWYŻSZENIE jakości usług i OBNIŻENIE cen, bo stosunek jakości do ceny zwyczajnie weryfikuje RYNEK! I wiele miernot chowających się za regulacjami, zwyczajnie się tego obawia.

    Odpowiedz
  • ...(2013-01-22 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    do Pośrednik
    jak piszesz, ze pośrednictwo jest proste jak budowa cepa to tak naprawdę nie masz o tym bladego pojęcia... i życzę Ci żebyś nigdy się o tym nie przekonał na własnej skórze. JA jestem pośrednikiem licencjonowanym, najpierw kilka lat pracowałam w u kogoś w biurze, potem zrobiłam licencję i otworzyłam własne biuro. Nikt mi tego nie zabraniał. Chciałąm zostać pośrednikiem to zostałam. A kokosów nie zarabiam bo w obecnej sytuacji rynkowej przy kosztach jakie ponoszę, pozostaje mi na prawdę niewiele. A roboty przy każdej transakcji coraz więcej, bo co chwilę zdarzają się transakcje z obciążeniem komorniczym, bądź innymi problemami- a to niesie za sobą wiele nieprzespanych nocy, często siedzę całymi dniami w biurze, staram się ogarnąć dokumenty... a później jeszcze pogodzić 2 strony transakcji. A skoro według was to taka super sprawa, to wam też nikt nie broni- otwórzcie sobie biuro, bo tego nikt wam nie zabrania i wtedy sie przekonacie o jakich kokosach mowa.

    Odpowiedz
  • ...(2013-01-22 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    do Obywatel:
    chłopie, a gdzie ty masz napisane, że notariusz odpowiada za transakcje... notariusz odpowiada tylko za to czy kowalski jest faktycznie kowalskim i czy podczas aktu nie działa pod wpływem nacisku, groźby.. czy jego oświadczenie woli jest świadome. Znam przypadek, ze notariusz sporządził akt sprzedaży mieszkania z hipoteką, zamieścił tą info w treści aktu, odczytał ją, a klienci nie zabardzo zrozumieli co było czytane, byli przejęci kupnem, wiec podpisali... i co notariusz opisał stan faktyczny i przyjął oświadczenie stron... A TAK W OGÓLE TO ZAPOMNIAŁEŚ, ZE NOTARIUSZY TEŻ MA OBJĄĆ DEREGULACJA...

    Odpowiedz
  • 12w(2013-01-22 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie wiecie co to jest normalnosc to jak najwieksza wolnosc gospodarcza-wiecie na ktorym miejscu jest polska - pozniej sie dziwicie ze w kraju brak pracy i korupcja-po co te bledne wynurzenia w obronie roznego rodzaju regulowanych zawodow-ludzie sami dadza sobie radę i wybiorą na wlasny rachunek jak zle -to beda sie uczyc. Nigdzie nie ma calkowitej wolnosci gosp.-bo to uluda-ale jak nawieksza zawsze jest tam, gdzie ludziom zyje się przynajmniej w miarę dobrze -koniec tematu

    Odpowiedz
  • Andrzej(2013-01-21 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    Do czasu wejścia ustaw korporacyjnych klienci nie narzekali na jakość usług. Po likwidacji licencji też nie będzie wiecej problemów niż dzisiaj przysparzają pośrednicy chociażby pobierając prowizje od obu stron transakcji.

    Odpowiedz
  • Pośrednik(2013-01-21 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    Można by uprościć roszczenia monopolistów, korporacje i stowarzyszenia żyjące ze składach, dopłat i "nauczania". Niech sobie zostaną licencje. Jak ktos będzie chciał skorzystać z pośrednictwa to będzie miał wybór czu skorzystać z usług filozofa, księdza lub mgr sztuki klarnecisty po 300 godzinnym kursie nie dla orłów ale z licencją, albo... wybierze "analfabetę" czyli technika budowlanego, inżyniera architekta, ekonomistę lub prawnika ale... BEZ LICENCJI. Musze przy tym stanowczo stwierdzić że pośredniczenie sprzedaży nieruchomości jest proste jak budowa cepa i jeżeli ktoś nie kapnie tego z tekstu spisanego na kartce A4 to nie powinien sie za to brać

    Odpowiedz
  • Pośrednik(2013-01-21 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Coraz głośniej krzyczą obrońcy utrzymania ograniczeń w dostępie do zawodów pośrednika czy zarządcy, nie szczędząc bluźnierstw i czarnowidztwa strasząc „gowinianym systemem”, że „jak tak się stanie” to sprzedawcami nieruchomości będą analfabeci po podstawówkach, nieuczciwi przedstawiciele i... przestępcy, a na rynku nastąpi chaos. Czyżby ci krzykacze nie byli świadomi, że ich kilka tysięcy kolegów z licencjami ma raptem ponad-podstawowe wykształcenie? Osobiście znam pośredników po zawodówkach oraz po maturze, którzy dostali licencję na drodze awansu a nie na drodze akademickiego wykształcenia? Czy takich analfabetów, nieuczciwych przedstawicieli i przestępców „bojownicy korporacyjni” mają na myśli? A to w końcu ich środowisko i ich koledzy z branży.

    Można zapytać WAS uzurpatorów o proste rzeczy, ażeby wytrącić WAM absurdalne argumenty z rąk
    1. Czy to prawda że kilka tysięcy licencjonowanych pośredników i zarządców nie ma... wymaganego wyższego wykształcenia.
    2. Czy to prawda że te kilka tysięcy pośredników nie musi uzupełnić swojego wykształcenia, pomimo że wielu z nich ma zawodówkę albo szkołę średnią?
    3. Czy to prawda, że ażeby zaliczyć wymóg „dokształcania” wystarczy zapłacić i ściągnąć materiał przez Internet a wiedza nie jest przez nikogo i w jakikolwiek sposób weryfikowana?
    4. Czy to prawda, że np. absolwent katolickiego Uniwersytetu (ksiądz) po PŁATNYM (bardzo drogim) 10 miesięcznym kursie zaocznym, ma większe predyspozycję i wiedzę na temat nieruchomości aniżeli np. technik czy inż. Budowlany?
    5. Czy to prawda, że często są przypadki kiedy na 1 licencjonowanego pośrednika przypada kilkunastu „pomocników”, którzy od A do Z wykonują te proste czynności jakim jest pośrednictwo w sprzedaży? Skoro jak twierdzicie, wyższe wykształcenie nie jest przeszkodą w dostępie do zawodu pośrednika, to dlaczego korporacje nie wymuszają posiadania akademickiego wykształcenia od swoich kolegów licencjonowanych pośredników z ponad podstawowym wykształceniem?
    Kolejnym absurdem jest wymóg "ustawicznego dokształcania". Przecież, ażeby spełnić ten absurd, wystarczy dzisiaj wykupić "materiał" od pomysłowych „nauczaczy”, a który to jest ogólnie dostępny w Internecie... za darmo. Tak pozyskana "mądrość" nie jest przez nikogo weryfikowana, bo chodzi tylko o wyciągnięcie kolejnych pieniędzy z pieniędzy zaradnych pośredników.
    Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
    Często podnoszonym argumentem za utrzymaniem licencji jest "troska" o klienta i ochrona jego majątku i stąd uzurpowanie sobie opłaty za usługę w procentach od sprzedawanego (kupowanego) majątku. Podam kilka przykładów gdzie taki model "wynagrodzenia" od wartości majątku a nie od wymiernych nakładów pracy, warto by wprowadzić.
    1. Tłumacz. Uczestniczy często w umowach większych wartości (wiele milionów dolarów) a pobiera za swoją odpowiedzialną pracę od 30 do 80zł za zapisaną kartkę. Błąd w tłumaczeniu powoduje ogromne straty finansowe. Odpowiedzialność niewspółmiernie większa od pośrednictwa a nie "bierze" procentów od tłumaczonego majątku.
    2. Mechanik samochodowy czy samolotowy. Od jego pracy zależy zdrowie, życie i majątek w postaci wartości samochodu lub samolotu. Wyobraźmy sobie, że właściciel "malucha" o wartości 1000zł zapłaciłby za wymianę klocków hamulcowych... 30zł a właściciel "Mercedesa" o wartości 200000zł zapłaciłby za tą samą czynność... 6000zł!
    3. Lekarz. No, tutaj wyraźnie dostrzegamy "troskę" i wpływ na zdrowie i życie pacjenta. Zatem proponuję wynagrodzenie za leczenie wg statusu majątkowego albo wysokości ubezpieczenia. Proponuję Menela leczyć "pro bono" a migdałki wyciąć bogatemu pacjentowi za np. 120.000zł. Nieźle brzmi.
    4. Kierowca autobusu, którego nasze zdrowie i życie leży w jego rękach też by nie pogardził opłatą za przejazd w procentach od majątku przewożonych osób. (oby ludziom żyło się lepiej hi hi hi)
    5. Piekarz, kucharz, którego pomyłkę można przewidzieć i za to, że nas nie podtruł albo nie otruł strychniną za swoją usługę brałby np. % na podstawie kwitka miesięcznego wynagrodzenia klienta lub na podstawie kwitka od renty.
    6. Murarz, architekt, którzy braliby nie od m2, za godzinę czy od dzieła, ale od wartości całego ukończonego domu. Dom może się zawalić, a inwestor straciłby dorobek życia. Zatem każdy wykonawca brałby swoje 3%. Tak jak przy sprzedaży domu do majątku uzurpują sobie takie podmioty jak: notariusz, tak zwane "państwo"(VAT i od czynności Cywiln0-Prawnych) i pośrednik. Każdy z tych ciał bierze swoje procenty a właściciel dziwi się dlaczego?
    7. Noooo pani księgowa też mogłaby się załapać na ten model wynagradzania % od prowadzonych spraw, skoro jej błąd może klienta drogo kosztować.
    8. itd., itd...itd.
    Absurd? Oczywiście! To dlaczego nam Pośrednikom płacą czasami kilkaset tysięcy złotych za sprzedaż majątku? Bo "jak sie daje to się kraje". Tylko ja z tego nie re filozofii.

    Odpowiedz
  • mist(2013-01-21 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    kiedys byl wielki artykul o naciąganiu przez agencjie iw GW i miedzy innymi tekst ze biuro posrednictwa ma tylko jednego z licencja, reszta podpina sie pod jego konto, albo lepiej jedna licencja na pare biur, takze dyskusja jest jałowa

    Odpowiedz
  • Raf(2013-01-21 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    O ile w innych zawodach bez stosownej "licencji" pracować się nie da (lekarz, dentysta, sędzia, architekt etc.) o tyle w pośrednictwie od dawna się pracuje. W większości biur pracuje jedna osoba z licencją a pozostali pracownicy to tzw, doradcy (nieposiadający licencji) zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej, których wynagrodzenie jest uzależnione od ilości "pozyskanych ofert" oraz transakcji (pośrednik z licencją pojawia się na samym końcu podczas tzw. jej finalizacji, gdy trzeba wystawić rachunek). Zatem pośrednicy, którzy pokazują nieruchomości nic nie gwarantują bo jak mniemam poza dwudniowym szkoleniem żadnej wiedzy nt. rynku nieruchomości nie posiadają. Zawód dawno się zderegulował a obecny system to tylko konserwacja struktur biur - gdzie pośrednik z licencją ma za zadanie tylko wystawić rachunek. Proponuję porozmawiać poza biurem z "pośrednikami", poczytać fora internetowe...

    Odpowiedz
  • gość(2013-01-21 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety, pośrednicy nieruchomości pobierają prowizję od obu stron. I to im nie przeszkadza. Gdzie tu etyka zawodowa?

    Odpowiedz
  • ika(2013-01-20 17:40) Zgłoś naruszenie 00

    natychmiastowa deregulacja, pośrednik tylko kojarzy strony transakcji kupna sprzedaży, czytajcie umowy z nim podpisane, czy są tam zapisy, że za coś odpowiada, a dokumenty sprawdza notariusz

    Odpowiedz