Inspekcja sprawdza czy zleceniobiorcy powinni pracować na etacie

autor: Łukasz Guza11.12.2012, 07:03; Aktualizacja: 11.12.2012, 07:49

W czasie kontroli inspektorzy monitorują m.in., czy zatrudnienie na umowę-zlecenie nie spełnia warunków charakterystycznych dla umów o pracę oraz czy inne osoby wykonujące takie same obowiązki pracują na etatach

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • najemny(2013-10-06 23:54) Zgłoś naruszenie 00

  Do diabla faktycznie z tym PIP-em. No jak Oni zadzwonią to faktycznie ten pracodawca ma kilka dni na usuniecie regulaminów, grafików i innych dokumentów które wręcza się zleceniobiorcom,a co jest nielegalne bo świadczy o dyscyplinie, podporzadkowaniu, normach co jest niedopuszczalne własnie przy umowie zleceniu . A to jest najważniejszy zarzut. A kierownik Inspektorowi Pip pokazuje umowy zlecenia, wygładzone przez prawnika i klauzulę, że można wskazać zastępcę.Co oczywiście jest fikcja bo nigdy nie było praktykowane.To niby ma być ,że umowa jest cacy. Ale faktyczna praca, może być poświadczona przez przepytanie pracownika. Tutaj PIP rżnie głupa /albo już dostał w łapę/nikogo nie rozpytuje jak jest z podporzadkowaniem. Siedza ,sprawdzają "wygładzone" umowy, w ogóle nie interesuje ich prawdziwy ,faktyczny rodzaj pracy. Kawkę popijają z kierownikiem, uniżony kierownik-dyrektor, wyjaśnia. Koniec kontroli ,ludzie czują ,że jest kontrola, oczekuąj zmian.A tutaj nic. Wyzysk na umowie zleceniu jak był, podporzadkowanie, regulaminy, normy pracy .Oto cała kontrola. Odnoszę wrażenie ,ze Oni "cicho" chronią pracodawców bo taka jest polityka PO.

  Odpowiedz
 • sed(2013-01-19 18:44) Zgłoś naruszenie 00

  Proszę sprawdzić Hotel Panorama we Wrocławiu , firmy ogłaszające się na stronach Urzędu Pracy.
  "Refleks" Wrocław ,ul .Prosta
  wszystkie Przedszkola prywatne, Pizzerie, ...
  Firmy ochroniarskie ...
  99% tego polskiego bur...lu.
  I co to za pomysł 24 godzinna zmiana dla ochroniarza???

  Odpowiedz
 • igła(2012-12-11 15:36) Zgłoś naruszenie 00

  A co to za inspekcja? Czy powołano nowy organ kontrolujący?
  Rozumiem, że to nie PIP - bo to są nieroby które nic nie skontrolują.
  Najpierw poinformują pracodawcę, aby ten zrobił porządek w papierach
  BO ONI IDĄ KONTROLOWAĆ!!!

  Odpowiedz
 • Kenaj1952(2012-12-11 12:56) Zgłoś naruszenie 00

  To sprawdzanie powinno być częstsze bo w miejscowościach do 100tys.jakoś tego nie widać.Chodzi też m.in o to,że pracodawcy by nie płacić szkodliwego czy podwyższonej składki ZUS z tytułu pracy w szczególnych warunkach to nie dość,że jest to umowa zlecenia czy o zgrozo o dzieło{nie mająca nic wspólnego z dziełem}to oszukują na faktycznych stanowiskach wykonywanej pracy.Taka kontrola powinna być z urzędu a nie jak ktoś odważy się upomnieć bo to najczęściej wiąże się z utratą pracy i de facto traci pracownik a nie cwany wyzyskiwacz!

  Odpowiedz
 • krol(2012-12-11 09:38) Zgłoś naruszenie 00

  Na pierwszy ogień powinny iść agencje ochrony-kilka,albo kilkanaście lat pracuje sie na umowę-zlecenie,albo 2 umowy-zlecenia i od jednej odprowadzane są składki.CHORY KRAJ.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane