Czy firma nie płaci odprawy pośmiertnej, gdy kupi polisę

Pracodawca zaoferował pracownikom możliwość korzystnego ubezpieczenia grupowego. Wynegocjował nawet niskie składki. Polisa obejmuje też ubezpieczenie na wypadek śmierci. Składki mamy płacić sami, a pracodawca powiedział, że skoro wynegocjował dobrą ofertę, to nie będzie musiał już płacić ewentualnych odpraw pośmiertnych, gdyż zapłaci je ubezpieczyciel. Czy ma rację?

Czy rodzina pracownika otrzyma odprawę pośmiertną

Zatrudniony długo chorował i przebywał na wielomiesięcznym zwolnieniu lekarskim. Specjalistom nie udało się go niestety uratować. Czy pracodawca musi także płacić odprawę pośmiertną rodzinie pracownika, który był w chwili śmierci na zwolnieniu?

Czy od odprawy emerytalnej opłaca się składki na ZUS

Kilka tygodni temu pracownik odszedł na emeryturę. Pracodawca wypłacił mu należną z tego tytułu odprawę. Jednak kwota, którą otrzymał, była niższa od tej, której się spodziewał. Okazało się, że pracodawca potrącił składki na ubezpieczenie społeczne. Czy postąpił słusznie?

Czy staż zakładowy decyduje o wysokości świadczenia

Odprawa za zwolnienie grupowe jest zależna od stażu pracy. Im dłuższy, tym wyższe kwoty za zwolnienie z przyczyn nieleżących po stronie pracownika. Pracownik wrócił do firmy po kilku latach przerwy na pracę w innym miejscu. Czy do stażu, od którego jest zależna odprawa, trzeba liczyć wszystkie okresy zatrudnienia w danej firmie?

Czy wracając do pracy, trzeba oddać odprawę

Kilka miesięcy temu firma zwolniła pracownika w ramach zwolnień grupowych. Otrzymał stosowną odprawę, jednak nie pogodził się z utratą pracy i walczy w sądzie pracy o przywrócenie. Kolega powiedział mu, że jeśli wygra sprawę w sadzie pracy i wróci do firmy, będzie musiał oddać odprawę. Czy to prawda?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy i na jakie odprawy od pracodawcy może liczyć pracownik

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania