Bezrobocie schowało się na wsi. Rolnictwo ukrywa około 600 tys. osób bez pracy

autor: Janusz K. Kowalski06.11.2012, 06:56; Aktualizacja: 06.11.2012, 08:05
W rolnictwie jest kilkaset tysięcy osób zbędnych, bez których produkcja rolna by nie spadła.

W rolnictwie jest kilkaset tysięcy osób zbędnych, bez których produkcja rolna by nie spadła.źródło: ShutterStock

W Polsce w rolnictwie pracuje prawie tyle samo osób, ile w Niemczech, we Francji i w Hiszpanii razem wziętych. Oficjalnie bez pracy w tym sektorze jest niecałe 50 tys. osób. Nieoficjalnie liczba ta wynosi co najmniej 600 tys.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • Antoni Kosiba(2012-11-06 11:54) Zgłoś naruszenie 10

  Mieszkaniec wsi zawsze może liczyć na pomidora, ogórka czy też kartofla (jak nie własnego, to od sąsiada), odrobinę mleka od krasuli, tudzież na jajeczko od ekologicznej kury podwórzowej.
  A w krańcowej sytuacjii może pożywić się postną zupką z pokrzyw.
  Dodatkowym atutem są dopłaty z Unii oraz o świeże powietrze* i urokliwe plenery.

  Natomiast ubogi meszkaniec miasta może co najwyżej liczyć na darmowe obiady w jadłodajni caritasu bądź Br. Alberta.


  *nie dotyczy rejonów z wielkimi hodowlami wieprzy.

  Odpowiedz
 • WIEŚMAN(2012-11-06 16:59) Zgłoś naruszenie 10

  Mieszkam na wsi. Mój sąsiad - rolnik, na czarno pracuje dekarzem, żona też na czarno pracuje przy hodowli kwiatów. Płacą KRUSy, nie mają źle, taki system

  Odpowiedz
 • hitaczi(2012-11-06 19:47) Zgłoś naruszenie 00

  Po jakiego grzyba w ogóle rolnicy dostają jakiekolwiek dopłaty? Jest jakieś dobre uzasadnienie poza socjalistyczną ideologią którą można w całości wyrzucić do kosza bez straty dla normalnych ludzi?

  Odpowiedz
 • leśniak(2012-11-15 11:21) Zgłoś naruszenie 00

  Były czasy że wszyscy się wynosili do miasta,bo tam była łazienka i centralne ogrzewanie 8 godz. pracy . My tego zazdrościliśmy miastu mieszkaliśmy w drewnianych chatach i chodzili do wychodka,ryliśmy po 18 godz dziennie aby coś mieć w upale deszczu smrodzie i błocie.Dzisiaj jak do czegoś ktoś doszedł i mieszka w wilii to w oczy kole. Nie jeden z was opuścił ojca matkę bo w mieście lepiej to macie.Pan Bóg tak robi że każda grupa społeczna raz na wozie raz pod wozem.Nie zazdrościć kupić pole i pracować zaczynać od konia i pługa tak jak wszyscy na roli pracujący to przeszli.Kup pan sobie parę kur zobaczy pan ile zjedzą przez rok, oj taniej wyjdzie kupic w tesko ile kosztuje godzina kombajnu pracy w polu oj ładnie to wszystko popatrzeć z boku.

  Odpowiedz
 • rolnik bartek(2012-11-12 17:48) Zgłoś naruszenie 00

  spoko spoko pula bezrobotnych ze wsi jeszcze wzrośnie ale puki jest ta pula ukryta to jest wszystko oki ... ale ja ci bezrobotni ze wsi zgłoszą sie po zasiłki i zaczną emigrować masowo do miast to juz tak ciekawie mieszczuchom nie będzie ...

  Odpowiedz
 • K(2012-11-08 22:12) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem za likwidacją PUP,kuroniówek,głupich szkoleń co nic nie dają bezrobotnym a nabijają kasę organizatorom i znajomkom.Nie daje się ryby a wędkę.Do Rolnik z przymusu; dopóki masz powyżej 2ha przeliczeniowe to nie jesteś bezrobotny a sama rejestracja pracy nie daje bo jej w tym urzędzie niema a to co na tablicy to fikcja.I mam pytanie czy jako wykształcony rolnik byłeś w swojej gminie i dowiadywałeś się o pomocy jaką możesz uzyskać np.na rozkręcenie biznesu na wsi? A pomoc społeczna w gminach też istnieje i z tego co wiem ma się całkiem dobrze tylko trzeba spełniać kryteria dochodowe.

  Odpowiedz
 • Rolnik z przymusu.(2012-11-08 16:11) Zgłoś naruszenie 00

  RE Do EXA
  Bardzo dobrze pisesz tylko nie przeczytałeś artykułu ze zrozumieniem.
  Jeśli tak by było to każdy rolnik zwiękrzyłby tylko szeregi bezrobotnych i dla mieszczuchów brakło by już jakiejkolwiek pracy ponieważ każdy rolnik jest jednak już wykształcony i żadnej pracy się nie boi i każdą pracę przyjmnie niech mu tylko pozwolą się zarejestrować w PUP.

  Odpowiedz
 • loolman(2012-11-07 09:06) Zgłoś naruszenie 00

  Mieszkam na wsi. I tak jak w temacie- w samej mojej wsi jest kilkanaście bądź więcej osób, co udają rolników. Też się denerwuję że dostają dopłaty za nic.
  Widzę tutaj tylko jeden argument za- od nie których dzierżawę ziemie :D

  Sam posiadam 60 ha ziemi (z łąkami i lasem- ale to jest na własność), do tego dochodzą dzierżawy.
  Wiem jak to jest na wsi, my musimy nieźle zapieprzać żeby wyjść na plus, czasami wychodzi tak, że koszty produkcji są większe od przychodu, ale tak to już jest w Polsce..

  Odpowiedz
 • to takie proste(2012-11-06 08:26) Zgłoś naruszenie 00

  bez przemysłu i rolnictwa nasz Kraj nie rozwinie się.

  Odpowiedz
 • ROLNIK(2012-11-06 08:17) Zgłoś naruszenie 00

  I PIĘKINIE ROLNICY NAŻEKALI NA TZW KOMUNĘ KTÓREJ NIE BYŁO W POLSCE NA BIEDĘ KTÓREJ NIE MIELI NO TO TERAZ PROSZĘ WSIE WYMARŁE, SPUSTOSZAŁE, WYZYSK, SYF I UBUSTWO I MACIE SWOJĄ WOLNOŚĆ I STRASZENIE KOŚCIOŁA LEWICĄ. TERAZ USIĄDŹCIE I ZADAJCIE SE PYTANIE KIEDY WAM BYŁO LEPIEJ TERAZ CZY KIEDYŚ ? PRECZ Z PO/PSL !

  Odpowiedz
 • Papcio(2012-11-06 15:39) Zgłoś naruszenie 00

  dostają dopłaty za nicnierobienie to czego się spodziewać? Nie rozumiem jak można tak ogromną grupę społeczną przerobić na klientów Państwa; zero odpowiedzialności za swój los. Nasze rolnictwo to garb Rzeczpospolitej...

  Odpowiedz
 • m(2012-11-06 15:08) Zgłoś naruszenie 00

  Oj popracować na roli niektórym by się przydało ! Bo jak widzę to rolnik
  jest wrogiem ludu pracującego. Większość tych piszących złośliwości
  żywność oczywiście ma z fabryki lub ze sklepu a nie od rolnika. Pojedźcie
  sobie zamiast na egzotyczne wczasy do gospodarstwa agroturystycznego
  to zobaczycie na czym polega praca rolnika. Zobaczycie wtedy skąd jest
  mleko, chleb, jajka, sery i ile trzeba pracy, żeby mieć te rzeczy choćby
  dla siebie a dopiero potem na sprzedaż i ile rolnik dostaje w skupie za litr
  mleka lub kilogram żywca /mięsa/. Myślę ,że wtedy komentarze będą trochę
  bardziej wyważone.

  Odpowiedz
 • anka(2012-11-06 13:59) Zgłoś naruszenie 00

  Kosiba . a karz ty temu ubogiemu mieszkanicowi zbierac ziemniaki albo wciepnac obornik to powie ze to robota dla hamow ze wsi oni wola polezec lub isc do opieki spolecznej bo tak prosciej a czego im zazdroscisz tych starych 15 letnich aut za doplaty

  Odpowiedz
 • wjw(2012-11-06 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  I prowadzą biznesy bez rejestracji i podatków.

  Odpowiedz
 • obywatelka(2012-11-06 11:03) Zgłoś naruszenie 00

  rolnictwo + uczelnie + niezarejestrowani (z różnych powodów a najczęściej bo są ubezpieczeni przez małżonka) + emigracja młodych = 40% bezrobocia a nie 12,4%.

  Odpowiedz
 • exa(2012-11-06 10:45) Zgłoś naruszenie 00

  Jest proste rozwiązanie - zlikwidować KRUS i dopłaty dla gospodarstw mniejszych niż 50h które nie prowadzą działalności. Wtedy rolnictwo będzie się rozwijało a my podatnicy nie będziemy utrzymywać pseudo -rolników

  Odpowiedz
 • l(2012-11-06 19:34) Zgłoś naruszenie 00

  Żony rolników,które były zatrudnione na umowę o pracę stałą,zostały zwolnione,to nie mogą zarejestrować się w urzędzie pracy ,tylko MUSZĄ przymusowo płacić KRUS,sztucznie obniżają faktyczne bezrobocie,podwyższając liczbę ubezpieczonych w KRUS .O tym chyba jest ten artykuł,a nie o szczuciu miasta na wieś i odwrotnie.A kto zazdrości eldorado rolnikowi ,to niech kupi min 3ha ziemi i też w tym "dobrobycie i labie" uczestniczy i wtedy napisze jak mu się wiedzie ''superancko""

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane