W czasach kryzysu coraz więcej osób ceni nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale i stabilność zatrudnienia. Mimo wzrostu bezrobocia, większość z nas niechętnie patrzy na propozycję obniżki pensji – nawet gdy pracodawca w zamian proponuje stabilność zatrudnienia. Portal wynagrodzenia.pl zapytał swoich użytkowników, czy przystaliby na propozycję 10-procentowej rocznej obniżki pensji w zamian za gwarancję zatrudnienia. 24% respondentów raczej nie zgodziłoby się na takie rozwiązanie, a 39% ankietowanych wyraziło zdecydowany sprzeciw. Niemal co czwarty użytkownik byłby skłonny do przyjęcia tej propozycji. Zdecydowani zwolennicy obniżenia wynagrodzenia w zamian za gwarancję rocznego zatrudnienia stanowili 13% próby.
Tymczasem pracodawca ma możliwość obniżenia pensji, nie oferując nic w zamian. W drodze porozumienia stron można obniżyć pracownikowi wynagrodzenie bez równoczesnej zmiany czasu pracy, pod warunkiem, że obniżona pensja nie będzie niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Według Kodeksu Pracy pracodawca w trudnej sytuacji finansowej, może również zastosować wypowiedzenie zmieniające, które przewiduje obniżkę wynagrodzenia. Pracownik może przyjąć bądź odrzucić taką ofertę pracodawcy. W tym drugim przypadku jest to jednak równoznaczne z decyzją o odejściu z firmy.
Jak kształtują się zarobki w Polsce? – Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń. Dla wszystkich którzy wypełnia ankietę, portal wynagrodzenia.pl przygotował szczegółową i bezpłatną analizę płac dla wybranego stanowiska – mówi Magdalena Witek z Sedlak & Sedlak.