Rząd zmarnuje 60 mln zł na nieefektywną aktywizację emerytów

autor: Paweł Jakubczak27.06.2012, 07:22; Aktualizacja: 27.06.2012, 08:34
Jeśli starsi nie będą mieli pracy, to wydłużenie wieku emerytalnego nie ma sensu.

Jeśli starsi nie będą mieli pracy, to wydłużenie wieku emerytalnego nie ma sensu.źródło: ShutterStock

Do 2020 roku liczba pracujących starszych osób ma wzrosnąć do 50 proc. – założył rząd. Ma więc jeszcze osiem lat na podwojenie obecnego wskaźnika zatrudnienia emerytów. Nie ma jednak pomysłu, jak to zrobić. Od lat tworzy skazane na porażkę programy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • M(2012-06-27 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    MOŻE NALEŻY WRESZCIE PRZESTAĆ WRZUCAĆ DO JEDNEGO WORKA LUDZI STARSZYCH WRACAJĄCYCH NA RYNEK PRACY I STARSZYCH POZOSTAJĄCYCH NA EMERYTURACH.
    CZY OSOBY POWYŻEJ 67 ROKU MAJĄ ZACZĄĆ JUŻ ROZMAWIAĆ Z ZAKŁADEM POGRZEBOWYM, BO NIE MIESZCZĄ SIĘ W PRYMITYWNYM SCHEMACIE MYŚLENIA "WSZYSCY DO ROBOTY", A NIE "WSZYSCY DO UCZENIA SIĘ"?

    Odpowiedz
  • rysiek(2012-06-27 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Aktywizacja emerytów jak jest w praktyce pokazuje przykład żony.
    Miała uprawnienia do wcześniejszej emerytury ale chciała pracować dalej ale była reorganizacja i ją zwolnili. Skrócony opis sytuacji .
    Wcześniejsza emerytura w skali roku wyniosła brutto 20 tyś zł . Dorobiła na umowy zlecenia przez rok brutto 30 tyś zł. ZUS to zsumował i zażądał zwrotu owych 20 tyś zł . Tak wygląda w praktyce aktywizacja . Sprawa jest w odwołaniu.

    Odpowiedz
  • jaro(2012-06-27 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    12% BEZROBOCIA TEGO OD CZASU WOJNY SIĘ NIE PAMIĘTA !, CO DRUGI POLAK NIE MA PRACY !, 2 MIL. NA DOROBKU ZA GRANICĄ !, UMOWY ŚMIECIOWE -CO POWODUJE BRAK SKŁADEK EMERYTALNYCH I ZDROWOTNYCH ORAZ BRAK PERSPEKTYW NA ŻYCIE LUDZI SZCZEGULNIE MŁODYCH !, DRÓG NIE MA ! BO: CHINCZYCY -BE, POLSKIE FIRMY -BE, POLSKIE LOBBOWANE PRZEZ MARCINKIEWICZA -BE, TO MOŻE RZĄD SAM WYBUDUJE TE DROGI ? TAK NIE RÓBMY NIC, LEPMY PIEROGI !, DROŻYZNA !, NIEZROZUMIENIE SPOŁECZE !, SKOK NA EMERYTÓW !, WOJSKO !, CAŁĄ MUNDURÓWKĘ ! - TYLKO SLD ZA SWOICH CZASÓW DAŁO MUNDURÓWCE PRZYWILEJE ! -SŁUŻBA ZDROWIA W OPŁAKANYM STANIE ! -PO CO LECZYĆ LUDZI WG. PANA ARŁUKIEWICZA NIECH UMIERAJA -NIE DAMY IM LEKÓW !, OŚWIATA W OPŁAKANYM STANIE -LIKWIDUJMY SZKOŁY PO CO NAM WYKSZTAŁCIUCHY !, KOLEJ, LOT, FSO ITD. -SPRYWATYZOWĆ, KONSOLIDOWAĆ, KOMERCJALIZOWAĆ PO CO NAM ONE NIECH LUDZIE W 21 WIEKU KUPIĄ SOBIE OSIOŁKI ! PO PROSTU BURDEL JAKIEGO MOJA BABCIA/DZIADEK NIE PAMIĘTAJĄ ! I TERAZ MÓWIĄ JEDNYM GŁOSEM LEWICO WRÓĆ ! PRECZ Z RZĄDEM PO/PSL !

    Odpowiedz
  • Cynik76(2012-06-27 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd nie informuje o sukcesów programu, bo ich po prostu nie ma. Nowoczesne i lepiej brzmiące słowo staż zastąpiło zasiłek. Większość pieniędzy z owego programu poszła w akcję promocyjno-informacyjną, szkolenia oraz staże dla osób 50 +. Na tych pierwszych formach zdecydowanie skorzystały firmy konsultingowe, szkoleniowe, reklamowe oraz internetowe portale, prasa i pozostałe media, bo mimo szlachetnych haseł nikt niczego za darmo nie robi ( tak jak w roku Wolontariatu można było zarobić cieżkie pieniądze na namawianiu ludzi do pracy za darmo, choć ci którzy to robili w życiu nie popełniliby takiej "głupoty"). Staże to po prostu bardziej elegancka forma zasiłków, bo pracodawcy bardzo chętnie przyjmują każdego darmowego pracownika. W małych miastach owe pseudoaktywizujące narzędzia stosowane wobec młodzieży i osób 50+ doprowadziły do całkowitego wyeliminowania z rynku pracy normalnych pracowników, którzy są bez szans w stosunku do darmowego stażysty.

    Odpowiedz
  • W Niemczech....(2012-06-27 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    W Niemczech de facto nie ma bezrobocia. Brakuje inzynierow, dlatego musza zatrudniac emerytowanych inzynierow i ich przysposobic do nowych technik.
    No coz, za bledy w polityce edukacyjnej zawsze sie placi, obojetnie czy to Niemcy czy Polska.
    W Polsce narazie nie zachodzi koniecznosc szkolenia emerytow i wysylania ich do pracy. Od mlodych bezrobotnych i czesto b. dobrze wyksztalconych w posrednikach pekaja sciany.

    Odpowiedz
  • Czy naprawde...(2012-06-27 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    Czy naprawde program aktywizacji ludzi starszych "50+" przez 4 lata kosztuje 3,6 mld zl?

    Jesli to prawda, to nalezy stwierdzic, ze program jest **********

    Odpowiedz
  • Kup Pan cegle(2012-06-27 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    Lepiej te kase z aktywizacji starszych przeznaczyc np. na zaklady produkujace cegly. Duzo osob zyskaloby prace, a mlodzi tani surowiec na budowe porzadnego domu.
    Austriakom oplaca sie produkowac cegle, a Polakom nie?

    Odpowiedz
  • jabol(2012-06-27 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    jednym słowem ************* rudego donka, vincentego i waldka.To po kiego **** ********* tusk i reszta bandy podpisywała program 50+ solidarność pokoleń .przyjęty przez świnie przy korycie w dniu 17 pażdziernik 2008.Dla jaj i śmiechu z bezrobotnych?To wychodzi na to, że przez 5 latek ***** zostało zrobione w ramach pomocy z tego programu dla 50+ .gratulacje. A gdzie ci pracodawcy co mieli szturmować urzędy pracy?

    Odpowiedz
  • jura(2012-06-27 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    Rynek to miejsce gdzie popyt spotyka się z podażą.Jeśli są w równowadze jest ok.W Polsce na jedną ofertę pracy przypada 50 bezrobotnych więc nie ma równowagi.MPIPS zamiast budować popyt przez pobudzanie tworzenia miejsc pracy pobudza podaż bezrobotnych przez swoje genialne programy.Nie znam określeń nieobrażliwych by nazwać todziałanie.

    Odpowiedz
  • Ho ho(2012-06-27 16:43) Zgłoś naruszenie 00

    Zamiast marnować w ten sposób pieniądze, lepiej podnieść renty i emerytury.

    Odpowiedz
  • głodny(2012-06-27 19:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nie-rząd PO: "Od lat tworzy skazane na porażkę programy." Czy ma kjakiś sensowny POmysł? Jak mawiają górale, nie widać rozumu rządu: "bo go ni mo!!!"

    Odpowiedz
  • pracująca emerytka(2012-06-27 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    jak wybieramy tak mamy. Zgrozo co się dzieje w naszej Polsce, dlaczego jeszcze istneje senat ,w jakim celu tylu radnych w miastach,powiaty dla kogo powstały. Płace w KGHM Polska Miedz prezesa i ekipy, zabrał Tuska na wycieczkę i stanowisko jest. Dlaczego nie zwolnią pracodawców z wysokich kosztów płacy dla pracowników, nie tworzy się nowych miejsc pracy, ponieważ jest to drogie.Rząd gada, że to ludzie starsi zajmują im miejce co jest wielką jedną ściemą. Niekompetencja rząd Tuska wychodzi.Może posłowie popracowaliby za darmo raz na cztery lata no i mamy kasę.Chyba nie o takiej Polsce marzyliśmy. Ja w ciągu tych lat miałam mieć Japonię 100tyś od Wałęsy Irlandię a mam g...o a pasa kazali zaciągać bo ma być lepiej a jest jak zwykle!!!

    Odpowiedz
  • Paweł Antoni Baranowski(2012-07-02 19:57) Zgłoś naruszenie 00

    Nie można się nie zgodzić z zasadniczą tezą tego artykułu; że nie czas teraz przy takim bezrobociu wydawać środki publiczne na jakieś potrzeby które nie są pierwszoplanowe, nie są niezbędne. Trzeba wszystkie posiadane środki użyć na walkę z bezrobociem oraz na to, by bezrobotni mogli przetrwać, zachowując zdolność do pracy. Najpierw się łata największe i najbardziej niebezpieczne dziury a potem można się zajmować estetyką - jakby można w przenośni powiedzieć.
    Nie zgodziła się stanowczo z autorem posłanka europarlamentu - Lidia Geringer de Oedenberg - pisząc na ten temat na swoim blogu w TOK-FM:
    http://www.tokfm.pl/blogi/lidia-geringer/2012/06/uniwersytety_trzeciego_wieku_to_zbedne_wydatki/1
    Swoją wypowiedź na ten temat umieściłem w swoim blogu w Newsweek-u:
    http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/632881,w-odpowiedzi-pani-europoslance-lidii-geringer-de-oedenberg.html

    Odpowiedz