W czasach recesji wielu pracodawców decyduje się na redukcję pracowników. Nie wszyscy jednak planują zwalniać. Które zawody są w cenie, a których należy unikać, mając na uwadze swoje perspektywy zawodowe? – zastanawia się portal rynekpracy.pl.

Aktualne zapotrzebowanie na pracę jest bardzo dobrze widoczne w portalach i gazetach zamieszczających ogłoszenia. W marcu 2012 roku w Centralnej Bazie Ofert Pracy zbierającej bieżące oferty ze wszystkich powiatowych urzędów pracy w Polsce było 10,5 tysiąca ogłoszeń. Najwięcej – blisko tysiąc ofert – dotyczyło pracy w sprzedaży, handlu, doradztwie dla klientów. Ta grupa stanowiła ponad 9 proc. wszystkich ogłoszeń. Poszukiwani są także kierowcy – 7,2 proc. ofert. Skąd tak duże zapotrzebowanie na specjalistów ds. sprzedaży? – „Sprzedawcy mają szansę na zatrudnienie nie tylko w firmach handlowych, ale de facto w każdej innej firmie, która umieszcza swoje produkty lub usługi na rynku” – komentuje Gabriela Jabłońska z rynekpracy.pl.

Gdzie zatrudnia się nowych pracowników? Pomimo, iż administracja publiczna w latach 2007-2010 zwiększyła swoje zatrudnienie o ponad 8 proc., to sektor prywatny jest liderem na rynku pracy – zatrudnia 3/4 Polaków. Największymi branżami pod względem zatrudnienia są: przetwórstwo przemysłowe, rolnictwo, handel i budownictwo. Razem stanowią one aż 73 proc. ogólnego zatrudnienia w sektorze prywatnym. „W 2010 roku w przemyśle przetwórczym wzrost zatrudnienia był największy spośród badanych sektorów. Można to wiązać z jego wciąż dużym znaczeniem w gospodarce” – ocenia Diana Turek z Sedlak & Sedlak. Zatrudnienie wzrosło także w budownictwie, choć w mniejszym stopniu. Stały poziom zatrudnienia utrzymały przedsiębiorstwa handlowe.

Na dobre nastroje przedsiębiorców, wpłynęło nadchodzące EURO 2012. Pozytywne zmiany dotyczą głównie branż, które mogą zyskać na odbywającej się imprezie: gastronomia i hotelarstwo oraz transport. Jak wynika z badania Manpower optymizm w zatrudnieniu wyrażają także firmy z branży handlowej oraz usługowej (finanse, ubezpieczenia, obsługa nieruchomości) – podkreśla rynekpracy.pl.