Zwolniony pracownik może liczyć na to, że pracodawca przyjmie go ponownie do pracy. Taki obowiązek, w ściśle określonych sytuacjach, nakładają na niego kodeks pracy i ustawa o zwolnieniach grupowych.

Czy można się domagać zawarcia umowy przed sądem

Dwa miesiące temu podpisałem umowę przedwstępną o pracę. 16 kwietnia miałem rozpocząć pracę na podstawie umowy na czas nieokreślony. Teraz dowiedziałem się, że mój niedoszły pracodawca zmienił zdanie. Czy mogę iść do sądu ?

Czy pracodawca może nie wykonać wyroku

Zostałem zwolniony z pracy, ale sąd wydał wyrok przywracający mnie do niej. Pracodawca nie przyjął mnie, bo nie zgłosiłem w ciągu 7 dni, że chcę wrócić do pracy. Czy w takiej sytuacji faktycznie może mnie nie zatrudnić?

Czy można walczyć o konkretne stanowisko

Ostatnio w wyniku mojego odwołania sąd przywrócił mnie do pracy. Pracodawca nie chce jednak zatrudnić mnie na moim poprzednim stanowisku i zaproponował mi inne, dużo gorsze. Czy mogę się na to nie zgodzić?

Czy po chorobie mam szansę na zatrudnienie

Zostałem zwolniony ze względu na wielomiesięczną chorobę. Czy jeśli wyzdrowieję, mogę domagać się, aby szef przyjął mnie z powrotem do pracy?

Czy mogę liczyć na pierwszeństwo w zatrudnieniu

Zostałem zwolniony na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych, ale w trybie indywidualnym. Teraz moja była firma zaczęła znów zatrudniać pracowników. Zgłosiłem się, ale pracodawca stwierdził, że nie jest moją kandydaturą zainteresowany. Czy mogę pozwać go do sądu?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy można się domagać od firmy zawarcia umowy o pracę
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.