Czy można zwolnić za utratę uprawnień

Zatrudniony na stanowisku handlowca dużo jeździ po kraju. Za jazdę pod wpływem alkoholu stracił prawo jazdy. Czy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Czy zwolniony chory może wrócić do dawnej firmy

Ubezpieczonemu kończy się świadczenie chorobowe. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę, choć rokowania powrotu do zrowia były dobre. Czy podwładny może wrócić do byłej firmy po zakończeniu choroby i rehabilitacji?

Czy każde przestępstwo grozi utratą pracy

Pracownik brał udział w bójce na dyskotece i jest oskarżonym w tej sprawie. Czy ewentualny wyrok skazujący, ale w zawieszeniu, upoważnia pracodawcę do zwolnienia go z pracy?

Czy można zwolnić przed decyzją ZUS o świadczeniu

Pracownik choruje już kilka miesięcy. Stara się o świadczenie rehabilitacyjne, ale nie ma jeszcze decyzji ZUS. Czy jeśli ubezpieczyciel nie wyda jej, zanim pracownikowi skończy się zasiłek chorobowy, pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę?

Czy firma ma prawo domagać się odszkodowania

Pracodawca nie chce rozstać się z pracownikiem za porozumieniem stron. Pracownik zamierza zwolnić się z winy firmy, bo ta nieregularnie płaci pensje. Czy podwładnemu grozi to odszkodowanie, gdy sąd uzna, że taka forma rozstania była nieuzasadniona?

Czy pracownik może chorować w nieskończoność

Pracownik doznał skomplikowanego złamania. Czekają go kilka miesięcy unieruchomienia i rehabilitacja. Wie, że firma nie może zwalniać w czasie choroby. Czy jednak chory może blokować etat bez ograniczeń?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy można rozwiązać umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.